Քաղաքական 16:18 29/01/2014
Այսօր Ստարսբուրգում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցի ելույթից հետո եվրոպացի խորհրդարանականները հնարավորություն ունեցան հարցեր ուղղել նրան:
Հարց տվողներից մեկն էլ ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն էր: Նա Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին հիշեցրեց ԵԽ բանաձևերից մեկը, որը կոչ է անում չճանաչված երկրների, որոնցից է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, հասարակությունների հետ իրականացնել վստահության ամրապնդման և շփումների ստեղծման ծրագիր, այնուհետև հետաքրքրվեց.«Ինչո՞ւ մինչ այժմ Եվրոպական միությունը ոչինչ չի արել այդ ուղղությամբ»:
Ի պատասխան Մարտին Շուլցն ասաց, որ հենց այդ պահին, հանպատրաստից չի կարող պատասխանել այդ հարցին ու ավելացրեց. «Ես կարծում եմ, որ այդ հարցերը (հավանաբար նկատի ունի հակամարտությունը-հեղ.) պետք է լուծվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Թույլ տվեք ինձ, կոնկրետ չպատասխանել Ձեր հարցին, քանի որ անգիր չեմ հիշում ԵԽ բոլոր բանաձևերը: Մենք ամեն օր տարբեր բանաձևեր ենք ընդունում: Ես կուսումնասիրեմ Ձեր հարցը և ավելի ուշ կտամ սպառիչ պատասխաններ»:

Политика 17:30 29/01/2014
После выступления главы Европарламента Мартина Шульца на зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге парламентарии получили возможность обратиться к нему с вопросами.
Депутат парламента РА от фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации Наира Зограбян напомнила главе ЕП одну из резолюций Европарламента, которая предусматривает реализацию программы укрепления доверия и налаживания контактов с обществами непризнанных государств, в том числе и НКР. Затем Н.Зограбян спросила М.Шульца: «Почему до сих пор Европейский союз не предпринял каких-либо шагов в этом направлении?»
М.Шульц, в свою очередь, отметил, что он на данный момент, без подготовки, не может ответить на поставленный вопрос, добавив: «Я полагаю, что подобные вопросы должны решаться в рамках МГ ОБСЕ. Позвольте мне не давать конкретного ответа на Ваш вопрос, так как я не помню наизусть все резолюции ЕП. Мы ежедневно принимаем различные резолюции. Я изучу Ваш вопрос и дам исчерпывающий ответ на него позднее».
Наира Зограбян подняла в ПАСЕ вопрос о привлечении президента Азербайджана И.Алиева к уголовной ответственности