Իրավունք 18:00 09/05/2014
Նոյեմբերյանի զորամասում մահացած զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի գործով մեղադրյալ Դավիթ Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը և դիմում է գրել հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, ՀՀ գլխավոր դատախազին:
Նկատենք, որ նախորդ դատական նիստում այս գործող մեղադրող դատախազը պահանջել էր դատարանից ամբաստանյալին դատապարտել 18 տարվա ազատազրկման` 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով` (շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կատարված սպանությունը) և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով` (դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը):
Դավիթ Խաչատրյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը Panorama.am-ին է տրամադրել Դավիթ Խաչատրյանի դիմումը, որը ներկայացնում ենք ընթերցողի ուշադրությանը.
«Հանդիսանում եմ Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող թիվ ՏԴ/0097/01/13 քրեական գործով ամբաստանյալ և մեղադրվում եմ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Հայտնում եմ Ձեզ, որ իմ համածառայակից ընկերոջը սպանելու դրդապատճառ, շարժառիթ, ցանկություն և նպատակ չեմ ունեցել և չեմ արել: Դա հաստատվել է նաև ամբողջ նախաքննության և դատաքննության ընթացքում, սակայն ոչ քննչական մարմինը, ոչ էլ դատախազները ուշադրություն չդարձրեցին այդ հանգամանքներին, քանի որ դեպքի հենց առաջին իսկ օրերից տուժողի հարազատները մեծ աղմուկ բարձրացրեցին, անգամ իրենց որդու դին Երևան էին բերում, որ դնեն կառավարության շենքի դիմաց:
Այդ ժամանակ շատ բարձրաստիճան պաշտոնայաներ, այդ թվում՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ (նախկին զինդատախազ) Գևորգ Կոստանյանը, ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը և այլոք եկան տուժողի հարազատներին ընդառաջ՝ հասնելով Սևան քաղաք, որտեղ փորձեցին հանգստացնել հավաքված անձանց և համոզել, որ վերադառնան իրենց գյուղ, ինչին հավաքված ամբոխը չէր համաձայնում, որի պատճառով էլ նույնիսկ բախում եղավ նրանց և ոստիկանների միջև:
Անկառավարելի ամբոխին հանգստացնելու նպատակով՝ վերը նշված բարձրաստիճան պաշտոնյաները ստիպված եղան կատարել նրանց պահանջը և լրատվական միջոցների ներկայությամբ պաշտոնապես հայտարարել, թե իբր ես միտումնավոր կերպով եմ կրակել Լյուքս Ստեփանյանի վրա և սպանել նրան, ինչպես նաև խոստացան, որ շատ խիստ են պատժելու ինձ, որից հետո միայն ամբոխը մի փոքր հանգստացավ և հետ գնաց: Այս ամենը հաստատող տեսագրությունները առկա են համացանցում: Հենց այդ պահից սկսած գործի ամբողջ քննությունը գնաց միայն մեկ՝ ինձ սպանության մեջ մեղադրելու նպատակով: Այսինքն՝ ինձ զոհաբերելու ճանապարհով այդ պաշտոնյաները փորձեցին բարձր պահել հասարակության մեջ իրենց հեղինակությունը, ինչպես նաև փորձեցին կանխել իրենց նկատմամբ հասարակության կողմից հնարավոր մեղադրանքները, քանի որ իմ արարքին ճիշտ որակում տալու դեպքում այն դիտավորյալ սպանության չի կարող համարվել:
Նույնը շարունակվեց նաև դատաքննության ընթացքում: Պարզից էլ պարզ երևում էր, որ գործը քննող դատավորը և մասնակցող դատախազներն ակնհայտորեն կաշկանդված են վերը նշված խոստումներով, ինչպես նաև ամեն ինչ անում էին և անում են տուժողի վրդովված հարազատներին գոհացնելու նպատակով, որոնք դատաքննության առաջին իսկ օրից դատարանում, բացի դատախազներից, բոլորին, այդ թվում՝ դատական կարգադրիչներին, պաշտպաններից և ինձ աջ ու ձախ հայհոյում էին և վիրավորում, բռնություն գործադրում կարգադրիչների նկատմամբ, իսկ երբեմն էլ վիրավորական խոսքեր ասում դատավորի հասցեին հենց նիստի ժամանակ (տեսագրությունները նույնպես կան համացանցում): Սակայն այդ ամենը բոլորի կողմից անտեսվում էր, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ իմ գործով առնչվող պաշտոնյաներն ամեն ինչ անում են և անելու են տուժողներին գոհացնելու և ինձ սպանության համար դատապարտելու ուղղությամբ, քանի որ տուժողներն աընդհատ սպառնում են դիմել ծայրահեղ քայլերի:
Այս ամենը հաստատվեց նաև այսօր՝ 08.05.2014թ. դատական նիստի ժամանակ մեղադրողի ճառով, որում դատախազը, բացարձակապես հաշվի չառնելով դատաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցները, առանց որևէ վերլուծության, ընդամենը մեխանիկորեն ընթերցեց դեռևս նախաքննության ժամանակ քննիչի կողմից կազմված մեղադրական եզրակացությունը և միջնորդեց իմ նկատմամբ նշանակել 18 տարի ժամկետով ազատազրկում: Այն, որ իմ գործը շահարկելով և ինձ զոհաբերելով դատարանը, դատախազությունը և որոշ այլ մարմիններ փորձում են արդարության պատրանք ստեղծել և իրենց հեղինակությունը բարձրացնել, հաստատում է նաև հետևյալ օրինակը. դատաքննության հենց սկզբից տուժողի հարազատները պարբերաբար հայհոյում և վիրավորում էին ինձ և հատկապես պաշտպաններիս, փորձում ֆիզիկական հաշվեհարդար տեսնել վերջիններիս հետ: Տեսնելով, որ որևէ իրավասու մարմին այդ կապակցությամբ որևէ գործողություն չի կատարում, հետագայում նման դեպքերը բացառելու նպատակով, պաշտպանները ստիպված դիմեցին ոստիկանություն՝ քրեական գործ հարուցելու համար, սակայն գործի հարուցումը մերժվեց՝ պատճառաբանելով, թե նման բան չի եղել, դատարանում որևէ մեկը հայհոյանք չի տվել, չի սպառնացել և դա ընդունվեց բոլորի կողմից այն դեպքում, երբ այդ ամենը ձայնագրվել է նիստի ժամանակ, տեսագրվել և լրագրողների կողմից այդ ամենը բազմիցս ցուցադրել են հեռուստատեսությամբ և հիմա էլ առկա է համացանցում:
Իմ նպատակը այն չէ, որ տուժողի հարազատները ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, նույնիսկ որևէ անգամ չեմ արձագանքել նրանց կողմից իմ հասցեին հնչեցրած հայհոյանքներին: Սակայն իմ համար բացարձակ անհասկանալի է, թե ինչու երբ «Հարսնաքարի» գործով մեղադրյալները ընդամենը մեկ անգամ հայհոյանք տվեցին տուժողների փաստաբանին, գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ անմիջապես գործ հարուցվեց: Ավելի ճիշտ, ես հասկանում եմ, որ այնտեղ նույն վրդովված մարդիկ, տուժողները պահանջում էին, որ գործ հարուցվի և հարուցվելու դեպքում այդ պաշտոնյաները կմեղադրվեին հրապարկայնորեն, և նրանց հեղինակությունը կընկներ, իսկ իմ պարագայում հակառակն է:
Եթե գործ հարուցեին, ապա այդ դեպքում հրապարակայնորեն կմեղադրվեին, ինչը վկայում է, որ իմ գործով առնչվող պաշտոնյաները գործում են ոչ թե օրենքի հիման վրա, այլ իրենց ցանկություններով, հանկարծ տուժողների կողմից անարդարության մեջ չմեղադրվելու ձգտումով: Հենց այս անարդարության պատճառով էլ, նաև լսելով դատախազի անհիմն մեղադրական ճառը և միջնորդած պատիժը՝ այսօր հայտարարում եմ անժամկետ հացադուլ: Ես ընդունում եմ, որ իմ կատարածը հանցագործություն է, սակայն ես սպանություն չեմ կատարել, այդ մեկ կրակոցն էլ մոտ 30 մետր հեռավորությունից, այն էլ երբ զենքը գտնվել է գոտկատեղիս հատվածում և որի պատճառով վնասվել են իմ երկու մտերիմ ընկերները, պատահականության արդյունք է, ինչը հաստատվեց ամբողջ դատաքննության ընթացքում:
Հասկանում եմ, որ այնուամենայնիվ այդ ամենը իմ սխալ գործողությունների հետևանք է, դրա համար էլ խնդրում եմ, որ որպեսզի երաշխավորեք և ապահովեք արդար դատաքննության իմ իրավունքը: Ես միայն արդարություն եմ խնդրում»:

Право 19:05 09/05/2014
Обвиняемый по делу об убийстве военнослужащего ВС Армении Люкса Степаняна – Давид Хачатрян – не принимает инкриминируемых ему деяний и обратился с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, суду общей юрисдикции Тавушской области республики, омбудсмену Карену Андреасяну и генпрокурору Геворку Костаняну.
Отметим, что на последнем заседании суда по данному делу государственный обвинитель потребовал назначить Д. Хачатряну наказание в виде 18 лет лишения свободы за преступления, предусмотренные п.6 ч.2 ст.104 («Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей») и ч.1 ст.112 («Умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа или утрату органом функции, либо выразившегося в неизгладимом обезображении лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство, соединенное со стойкой утратой общей трудоспособности не менее чем на одну треть или с заведомо для виновного полной утратой профессиональной трудоспособности, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическую болезнь, заболевание наркоманией или токсикоманией») УК РА.
Адвокат молодого человека, обвиняемого в убийстве сослуживца и ранении другого, предоставил Panorama.am копию письма Д. Хачатряна.
В своем заявлении Д. Хачатрян отмечает, что не убивал сослуживца преднамеренно: на это у него не было ни причин, ни мотивов, ни желания, ни умысла. Согласно заявлению, это получило подтверждение также в ходе предварительного и судебного следствия, однако ни следственный орган, ни прокуроры не обратили внимания на данное обстоятельство, поскольку потерпевшая сторона с первых же дней после инцидента подняла большой шум.
Д. Хачатрян в своем обращении напоминает события, предшествовавшие похоронам Л. Степаняна. Отметим, утром 18 мая 2013г. отец убитого военнослужащего Л. Степаняна решил доставить тело сына в Ереван, к зданию правительства Армении, для проведения акции протеста. Вскоре пресс-секретарь Минобороны РА Арцрун Ованнисян на своей страничке в социальной сети Facebook сообщил, что глава ведомства Сейран Оганян отправился на встречу с родителями погибшего военнослужащего. Туда же отправились и начальник Полиции РА Владимир Гаспарян и Военный прокурор Геворк Костанян. Через некоторое время стало известно, что после беседы с начальником Полиции и главой Минобороны родные и близкие погибшего военнослужащего приняли решение вернуться в Верин Геташен и предать тело Л. Степаняна земле в родном селе. С ними туда же поехали В. Гаспарян и С. Оганян. Владимир Гаспарян при этом распорядился о сопровождении автомобилей до самого села, а Сейран Оганян еще раз заверил, что не отступит от своего слова и все обстоятельства дела будут раскрыты. Он также сообщил, что по данным предварительного следствия оружие было применено в результате спора, вспыхнувшего на почве межличностных отношений. В итоге похороны Люкса Степаняна состоялись в тот же день в селе Верин Геташен Гегаркуникской области РА.
По мнению Д. Хачатряна, события того дня и озвученные обещания о строгом наказании всех виновников ЧП «очевидным образом стесняли» свободу действий прокуроров и судьи, которые из-за этого «всячески пытались угодить разгневанным родственникам потерпевшего».
Кроме того, отмечает в своем заявлении Д. Хачатрян, представители потерпевшей стороны все время судебного процесса направо и налево всех оскорбляли, в том числе судебных приставов, адвокатов подсудимого, нецензурно выражались в их адрес, применяли насилие и даже оскорбительно выражались в адрес судьи, однако все это просто игнорируется, поскольку они к тому же грозят пойти на крайние меры. Как отмечает Д. Хачатрян, хотя видеозаписи о всех инцидентах с представителями потерпевшей стороны есть в Сети, правоохранительные органы отказали его адвокатам в возбуждении уголовного дела.
Согласно заявлению, на судебном заседании 8 мая 2014г. прокурор выступил с речью, «механически повторив» обвинительное заключение предварительного следствия, не учел при этом доказательств, добытых в ходе судебного следствия, и потребовал 18 лет лишения свободы. Согласно утверждению Д. Хачатряна, в данном случае «просто создается иллюзия справедливости».
«Именно из-за этой несправедливости, а также ввиду безосновательной обвинительной речи прокурора и срока требуемого наказания, объявляю сегодня бессрочную голодовку. Я признаю, что совершил преступление, однако я не совершал убийства. Этот единственный выстрел был произведен с расстояния порядка 30 метров, тем более, что оружие находилось у меня в области поясницы. Вследствие этого я причинил вред моим двум близким друзьям. Это произошло случайно, что получило подтверждение в ходе всего судебного следствия. Понимаю, что все это, тем не менее, есть следствие моих ошибочных действий. Поэтому прошу гарантировать и обеспечить мое право на справедливое судебное разбирательство. Я прошу лишь о справедливости», – сказано в обращении Давида Хачатряна.