Իրավունք 17:51 25/06/2014
«Նոյեմբերյանի զորամասում 2013-ին սպանված շարքային զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի գործով նախաքննության արդյունքներից գոհ եմ: Ես այդ ժամանակ եղել եմ զինդատախազ, անձամբ իմ հսկողության տակ եմ պահել գործի ամբողջ ընթացքը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
Նրա խոսքով, դեռևս նախաքննության սկզբնական փուլից հայտնի էր դեպքի ամբողջական պատկերը:
«Պաշտպանության կողմի հիմնական դիրքորոշումը և փաստարկները, որով վիճակվում էր մեղքի հիմնավորվածությունը, կայանում էր նրանում, որ ինքաձիգի ձգանը բավականին թույլ է եղել և դա հանգեցրել է պատահաբար կրակոցի: Այդ հարցի հետ կապված քննչական գործողություններ են կատարվել, դատաձգաբանական փորձաքննության արդյունքում հերքվել է այդ հանգամանքը:
Փորձագետը հստակ և միանշանակ պնդել է իր եզրակացության մեջ, որ ձգանը սեղմելու համար անհրաժեշտ է ֆիզիկական ուժի կիրառում, այնպիսի կիրառում, որ պատահականությունը բացառում է»,-ասաց գլխավոր դատախազը` պնդելով, որ մեղադրանքը հիմնավոր է, իսկ դատարանը կորոշի՝ արդարացնել, թե ոչ:
Գ. Կոստանյանը նաև նշեց, որ գոհ է դատաքննության արդյունքից. դատախազը կարողացել է հիմնավոր ներկայացնել մեղադրանքը հիմնավորող բոլոր փաստարկները:
Հիշեցնենք՝ ըստ նախաքննության տվյալների, 2013-ի մայիսի 15-ին զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ էր մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ. Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ. Ստեփանյանի ուղղությամբ: Արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել էր, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել էր հրազենային վնասվածք:
Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի միանգամից երկու հոդվածներով` ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետի հատկանիշներով՝ «սպանությունը՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով» և ՀՀ Քր. Օր.-ի 112 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը»:
Այս գործով մեղադրող դատախազը պահանջել էր դատարանից Դավիթ Խաչատրյանին դատապարտել 18 տարվա ազատազրկման` 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով` (շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կատարված սպանությունը) և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով` (դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը): Սակայն Խաչատրյանն ինքը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը և պնդում է, որ ինքը սպանելու մտադրություն չի ունեցել:
Լյուքս Ստեփանյանի սպանության գործով մեղադրյալը բերանի կարերը չի քանդում
Լյուքս Ստեփանյանի գործով մեղադրյալը կարել է բերանը
Ես սպանություն չեմ կատարել. Լյուքս Ստեփանյանի գործով մեղադրյալը հացադուլ է հայտարարել ու դիմել ՀՀ նախագահին

Право 19:25 25/06/2014
«Дело Люкса Степаняна»: Генпрокурор Армении указал на необоснованность заявлений обвиняемого в убийстве сослуживца Д. Хачатряна
Генпрокурор Армении Геворк Костанян доволен результатами предварительного следствия по делу об убийстве военнослужащего ВС Армении Люкса Степаняна. «Тогда я был военным прокурором и лично контролировал весь ход дела», – сказал генеральный прокурор в ходе сегодняшней пресс-конференции.
По его словам, еще на стадии предварительного следствия была ясна полная картина произошедшего. А заявления стороны защиты о том, что курок автомата был слабым и выстрел прозвучал случайно, были опровергнуты в ходе специальных следственных мероприятий и назначенных для уточнения данного обстоятельства соответствующих экспертиз.
«Эксперт в заключении дал четкое утверждение о том, что для спуска курка необходимо применение такой физической силы, при которой случайность исключается», – отметил генпрокурор.
Г. Костанян отметил, что выдвинутое Давиду Хачатряну обвинение обоснованное, а оправдать его или нет должен решить суд. Он также добавил, что доволен результатами судебного следствия: прокурор сумел обоснованно представить все доводы обвинения.
Напомним, по данным Военной прокуратуры РА, 15 мая 2013г., около 15:30 по ереванскому времени, военнослужащий срочной службы одной из воинских частей Ноемберяна, рядовой Давид Хачатрян вступил во время караула в перепалку с сослуживцами – рядовыми Люксом Степаняном и Грачья Саркисяном, затем из закрепленного за ним оружия (автомата Калашникова) открыл огонь, в результате чего Л. Степанян от полученного ранения в голову скончался на месте, а Г. Саркисян с огнестрельным ранением в голову был доставлен к городскую больницу Ноемберяна. В тот же день было возбуждено уголовное дело, а Давид Хачатрян задержан.
Государственный обвинитель потребовал назначить Давиду Хачатряну наказание в виде 18 лет лишения свободы за преступления, предусмотренные п.6 ч.2 ст.104 («Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей») и ч.1 ст.112 («Умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа или утрату органом функции, либо выразившегося в неизгладимом обезображении лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство, соединенное со стойкой утратой общей трудоспособности не менее чем на одну треть или с заведомо для виновного полной утратой профессиональной трудоспособности, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическую болезнь, заболевание наркоманией или токсикоманией») УК РА.
Однако Давид Хачатрян не принимает инкриминируемых ему деяний, заявляет, что не убивал сослуживца преднамеренно (по его словам, на это у него не было ни причин, ни мотивов, ни желания, ни умысла), и в мае 2014г. обратился с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, суду общей юрисдикции Тавушской области республики, омбудсмену Карену Андреасяну и генпрокурору Геворку Костаняну.
«Дело Люкса Степаняна»: Обвиняемый в убийстве сослуживца Давид Хачатрян объявил голодовку и написал письмо президенту Армении
«Дело Люкса Степаняна»: Обвиняемый в убийстве сослуживца Давид Хачатрян отказывается прекращать голодовку