Տնտեսություն 16:06 30/10/2014
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին:
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը, երկկողմ կապերի ակտիվացումը և խորացումը: Այս մասին հայտնում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Երկուստեք հաջողված և արդյունավետ է գնահատվել ՀՀ վարչապետի՝ ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցը: Հովիկ Աբրահամյանը, մասնավորապես, նշել է, որ Համաշխարհային բանկի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ղեկավարության հետ հանդիպումների ժամանակ բարձր է գնահատվել ծավալված համագործակցությունը: Միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքից և իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել՝ շարունակելու աջակցությունն այդ ուղղությամբ:
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են հայ-ամերիկյան համագործակցության հետագա ընթացքը: Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ մի շարք առանցքային ոլորտներում նախաձեռնած ծրագրերը, որոնք հնարավորություն կտան բարելավել գործարար միջավայրը, օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավել և տնտեսական աճ ապահովել: Ջոն Հեֆերնը հույս է հայտնել, որ մեր երկրի տնտեսության զարգացման տեմպը կպահպանվի և ողջունել այդ նպատակով տարվող քաղաքականությունը:
Դեսպան Հեֆերնը բարձր է գնահատել համայնքների զարգացման, կառավարման թափանցիկության և հաշվետվողականության ապահովման, հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը և վերահաստատել ԱՄՆ-ը պատրաստակամությունը՝ շարունակելու օժանդակել գործադիրին բարեփոխումների իրագործման գործում:

Политика 16:54 30/10/2014
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял посла США в Армении Джона Хефферна. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер Армении обозначил важность продолжения эффективного сотрудничества с США, активизации и углубления двусторонних связей.
Собеседники назвали успешным и эффективным рабочий визит премьера Армении в США. Овик Абраамян, в частности, отметил, что в ходе встреч с руководством Всемирного банка, Международного валютного фонда и Международной финансовой корпорации было высоко оценено развивающееся сотрудничество. Представители международных финансовых структур выразили удовлетворение ходом реализуемых правительством РА реформ в различных сферах и выразили готовность продолжить содействие в этом направлении.
Премьер Армении и посол США обсудили также перспективы двустороннего сотрудничества. О.Абраамян представил инициированные правительством Армении программы в ряде ключевых сфер, которые позволят улучшить бизнес-среду, привлечь иностранные инвестиции и обеспечить экономический рост.
Джон Хефферн выразил надежду, что темпы развития экономики Армении сохранятся, и приветствовал проводимую в этом направлении политику. Посол подтвердил готовность США продолжить содействие правительству Армении в вопросе реализации реформ.