Աշխարհում 14:40 01/11/2014
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը ուրբաթ օրը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ:
«Անաստասիադիսն ու Բայդենը քննարկել են Կիպրոսի հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտում սուվերեն իրավունքների անթույլատրելի խախտումը Թուրքիայի կողմից, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների ջանքերն այդ սադրանքները դադարեցնելու նպատակով»,-Կիպրոսի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունը մեջբերում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, Ջոն Բայդենն ըմբռնումով է մոտեցել Անաստասիադիսի դիրքորոշմանը:
«Կիպրոսի նախագահը ընդգծել է, որ Թուրքիայի անօրինական գործողությունների շարունակության դեպքում, կիպրական բանակցությունների վերսկսումն անհեռանկարային է: Այս համատեքստում ԱՄՆ փոխնախագահը մտադրություն է հայտնել դիվանագիտական վճռական միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի առանց սադրանքների ու անօրինական գործողությունների վերսկսվի բանակցային գործընթացը», - ասված է հաղորդագրության տեքստում:
Նշվում է նաև, թե զրուցակիցները պայմանավորվել են կապ պահպանել Բայդենի մոտակայքում Թուրքիայի կատարելիք այցի կապակցությամբ:
Հիշեցնենք, Թուրքիան սկսել է Միջերկրական ծովում գտնվող Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում նավթագազային պաշարների սեյսմիկ հետախուզություն անցկացնել ՝ ի հեճուկս միջազգային հանրության կողմից նման գործողություններն անօրինական համարելուն:

В мире 15:16 01/11/2014
Президент Кипра Никос Анастасиадис в пятницу, 31 октября, провел телефонный разговор с вице-президентом США Джо Байденом. Об этом сообщает «РИА Новости» со ссылкой на правительственное бюро печати и информации.
«Анастасиадис и Байден обсудили тему недопустимого нарушения Турцией суверенных прав Республики Кипр в его исключительной экономической зоне, а также усилия США по прекращению этих провокаций», – говорится в пресс-релизе.
Вице-президент США показал полное понимание позиции Анастасиадиса, особенно в отношении суверенных прав Кипра на ИЭЗ. «Президент Кипра дал понять, что без прекращения незаконных действий Турции нет перспектив возобновления переговоров (по кипрскому урегулированию). В этом контексте вице-президент высказал намерение США принять более решительные дипломатические меры с тем, чтобы сделать возможным возобновление диалога, без провокаций и незаконных действий», – сообщило бюро.
Собеседники договорились быть в постоянном контакте в связи с предстоящим визитом американского вице-президента в Турцию, говорится в сообщении.
Турция с 20 октября ведет сейсмическую разведку в исключительной экономической хоне Кипра, объясняя это соглашением с непризнанной мировым сообществом так называемой Турецкой республикой Северного Кипра. Научно-исследовательский корабль сопровождают военные корабли, в том числе подводная лодка. После решения Анкары начать сейсмическую разведку президент Кипра заявил, что прерывает переговоры по кипрскому урегулированию, указывает «РИА Новости».