Իրավունք 12:35 03/07/2015
Հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայում լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել: Այդ մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված հաղորդումների, նյութերի և տեսաձայնագրությունների ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ Երևանի Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած ցույցը, ապա նստացույցը դադարեցնելու նպատակով հունիսի 23-ին իրականացվող հատուկ միջոցառումների ընթացքում, ինչպես նաև հետագա օրերին, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում, հարակից տարածքներում և ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում ցույցի մասնակիցների և իրադարձությունները լուսաբանող մի շարք լրագրողների նկատմամբ գործադրել են բռնություն, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, վնասել կամ ոչնչացրել վերջիններիս տեսաձայնագրող սարքերը, որով խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությունը` անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Բռնություն գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ և 164-րդ հոդվածների 2-րդ մասերով և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն:

Право 13:11 03/07/2015
Специальная следственная служба Армении возбудила уголовное дело по факту воспрепятствования деятельности журналистов
По факту воспрепятствования профессиональной деятельности журналистов в ходе событий на проспекте Баграмяна в Ереване в ночь на 23 июня в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело. Об этом сообщили Panorama.am в Специальной следственной службе РА.
Отметим, ранее Управление по расследованию особо важных дел Генеральной прокуратуры Армении направило публикации, видеоматериалы, а также письмо председателя Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца о случаях воспрепятствования профессиональной деятельности журналистов в ходе событий на проспекте Баграмяна в Ереване в ночь на 23 июня в Специальную следственную службу РА для дачи соответствующего хода.
Уголовное дело возбуждено по признакам ч.2 ст. 309 (Совершение должностным лицом умышленных действий, явно выходящих за пределы его полномочий и причинивших существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства, с применением насилия, оружия или специальных средств), ч.2 ст. 164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста должностным лицом с использованием своего должностного положения) и ч.1 ст.185 УК РА (Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах).
Отметим, рано утром во вторник, 23 июня, полицейские применили водометы против демонстрантов, перекрывших центральный проспект Баграмяна в Ереване. Этому предшествовали требования полиции покинуть проспект Баграмяна и вернуться на Площадь Свободы, чтобы восстановить дорожное движение. В полицейские участки были доставлены свыше 200 человек, в том числе журналисты. Как сообщала пресс-служба министерства здравоохранения Армении, за скорой медицинской помощью обратились 25 человек. Прокуратура Армении после событий на проспекте Баграмяна в Ереване возбудила уголовное дело по статье «хулиганство».
Специальная следственная служба Армении вызывает на допросы журналистов
«Полиция Армении уже возместила часть причиненного журналистам материального ущерба». Беседа В.Гаспаряна с Н.Пашиняном