Իրավունք 12:35 03/07/2015
Հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայում լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել: Այդ մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված հաղորդումների, նյութերի և տեսաձայնագրությունների ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ Երևանի Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած ցույցը, ապա նստացույցը դադարեցնելու նպատակով հունիսի 23-ին իրականացվող հատուկ միջոցառումների ընթացքում, ինչպես նաև հետագա օրերին, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում, հարակից տարածքներում և ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում ցույցի մասնակիցների և իրադարձությունները լուսաբանող մի շարք լրագրողների նկատմամբ գործադրել են բռնություն, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, վնասել կամ ոչնչացրել վերջիններիս տեսաձայնագրող սարքերը, որով խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությունը` անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Բռնություն գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ և 164-րդ հոդվածների 2-րդ մասերով և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն:

Law 13:57 03/07/2015
Special Investigative Service of Armenia (SIS) opened a criminal case into the facts about obstruction of professional activity of reporters during the events on Bagramyan Avenue in Yerevan on the night of June 23, Panorama.am learned from SIS.
Media reports, videos, and a letter by Arthur Sakunts - Director of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office – about instances of journalistic work obstruction on Bagramyan Avenue on the night of June 23, were earlier filed to SIS by Armenian Prosecutor Office’s Department for Cases of Particular Importance.
The criminal case has been opened under Article 309 part 2, Article 164 part 2, and Article 185 part 1 of the Criminal Code of Armenia.
On Tuesday morning, June 23, the police used water cannons against demonstrators blocking Bagramyan Avenue in downtown Yerevan. Prior to that, the police urged demonstrators to leave Bagramyan Avenue and return to Liberty Square so that normal traffic could resume. Over 200 people, including reporters, were detained and taken to police stations. 25 people sought emergency first aid, according to Armenian Health Ministry. Following the events on Bagramyan Avenue, the Office of Armenian Prosecutor General opened a criminal case into hooliganism.