Տնտեսություն 11:25 08/02/2016 Հայաստան
Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՏՄ տարբեր ստորաբաժանումներում հաստիքներ կբացվեն: ԵԱՏՄ պայմանագրով սահմանված դրույթների համաձայն, Հայաստանի՝ ավելի քան 30 քաղաքացի կարող է ընդգրկվել ԵԱՏՄ Հանձնաժողովի անձնակազմում:
Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի առաջին տեղակալ Սուրեն Կարայանը:
Նրա ներկայացմամբ, ԵԱՏՄ պայմանագրով նախատեսվում է անդամ պետությունների քաղաքացիների՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ղեկավար կազմում մասնակցության հավասարության սկզբունք, ըստ այդմ Կոլեգիայի անդամների, դեպարտամենտների ղեկավարների և նրանց տեղակալների թվաքանակի մեկ հինգերորդ մասը պետք է ներկայացված լինեն անդամ երկրների քաղաքացիներից՝ հաշվի առնելով, որ այժմ ԵԱՏՄ կազմում ներգրավված են հինգ երկրներ:
«ԵԱՏՄ պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել 2015 թ. հունվարի 1-ից , որով սահմանված է, որ մինչև 2016 թվականի փետրվար ԵԱՏՀ կգործի Մաքսային միության հանձնաժողովի կառուցվածքով և համապատասխանաբար նրանում ընդգրկված աշխատակիցները կշարունակեն իրենց գործունեությունը մինչև այդ ժամկետի ավարտը: Հավասար ներկայացվածության սկզբունքը ապահովվել էր միայն ԵԱՏՀ կոլեգիայի կազմում, որտեղ 2015 թվականից նշանակվել էին Հայաստանի Հանրապետության երեք քաղաքացիներ»,- ասաց Կարայանը:
Նրա խոսքով, 2016 թվականի փետրվարից ամբողջապես պետք է կիրառվի անդամ երկրների քաղաքացիների հավասար ներկայացվածության սկզբունքը: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, դեպարտամենտների 5 տնօրենների, դեպարտամենտների տնօրենների 13 տեղակալների հաստիքներում պետք է նշանակվեն հայաստանցիներ:
«Այժմ ՀՀ կառավարությունը անդամ երկրների կառավարությունների հետ համատեղ քննարկում է ԵԱՏՄ հանձնաժողովի նոր կառուցվածքը, ըստ որի նախատեսվում է 25 դեպարտամենտի տնօրենի և 65 դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալի պաշտոններ: Միաժամանակ քննարկվում է ըստ ոլորտների դեպարտամենտների տնօրենների և դրանց տեղակալների հաստիքների բաշխման հարցը, և մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում Հայաստանի Հանրապետության համար առավել կարևորություն ներկայացնող ոլորտներում հաստիքներ ստանալու համար»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց, ԵԱՏՄ պայմանագիրը սահմանում է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի այլ պաշտոններում ևս պետք է ապահովվի անդամ պետությունների քաղաքացիների ներկայացվածություն:
Այս դեպքում սահմանվում է, որ այն պետք է համապատասխանի Հանձնաժողովի ֆինանսավորման մեջ անդամ պետության բաժնեմասին (Հայաստանի Հանրապետության համար 1.11 տոկոս), որը Հայաստանի դեպքում նշանակում է շուրջ 11 հաստիքներում ՀՀ քաղաքացիների ներկայացվածություն:

Экономика 13:20 08/02/2016 Армения
Для граждан Армении в структурных подразделениях постоянно действующих органов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) будут открыты новые должности. В соответствии с положениями Договора о Евразийском экономическом союзе, более 30 граждан Армении могут войти в состав Евразийской экономической комиссии.
Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил первый заместитель министра международной экономической  интеграции и реформ Армении Сурен Караян.
По его словам, в соответствии с договором, предусматривается, что отбор кандидатов на занятие должностей в руководстве ЕЭК производится с учетом принципа равной представленности сторон.
«Договор о Евразийском экономическом союзе вступил в силу с 1 января 2015 года, в соответствии с ним, до февраля 2016 года ЕЭК будет функционировать по структуре Комиссии Таможенного союза. Соответственно, входящие в ее состав должностные лица продолжат свою работу до истечения срока. Принцип равной представленности сторон был соблюден только при формировании Коллегии ЕЭК, куда с 2015 года были назначены 3 гражданина РА», – сказал он.
При этом Сурен Караян подчеркнул, что принцип равной представленности сторон должен полностью соблюдаться с февраля 2016 года. По предварительной договоренности, граждане Армении должны занять 5 должностей директоров департаментов Комиссии и 13 должностей заместителей директоров департаментов Комиссии.
«В настоящее время правительство РА совместно с правительствами стран-участниц обсуждает новую структуру Комиссии», – сказал он, добавив, что армянская сторона проводит работу в направлении получения должностей в сферах, представляющих для страны наибольшую важность.
Собеседник Panorama.am напомнил, что отбор кандидатов на занятие других должностей в департаментах Комиссии осуществляется ЕЭК с учетом долевого участия Сторон в финансировании Комиссии. В случае с РА этот показатель составляет 1.11% (то есть на долю страны приходится 11 должностей).