Քաղաքական 12:58 24/04/2016 Հայաստան
«Կարծում եմ՝ երեկ նախագահը շատ հզոր, ուժեղ հայտարարություն է արել: Նա դեպքերը որակեց որպես 20-րդ դարի վատթարագույն վայրագություններից մեկը: ԱՄՆ նախագահը հավատարիմ է մնում այն հանձնառությանը, ինչին ձգտում ենք մենք բոլորս՝ դեպքերի լիարժեք, ամբողջական և արդարացի ճանաչմանը»,- Ծիծեռնակաբերդում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս եք վերաբերվում փաստին, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր խոստումը չկատարեց և դարձյալ «ցեղասպանություն» բառը չօգտագործեց Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հայտարարության մեջ:
Ըստ դեսպանի, ԱՄՆ նախագահը շարունակում է հավատարիմ մնալ աշխատելու այն ուղղությամբ, որպեսզի լիարժեք, արդարացի և ամբողջական կերպով ճանաչվեն անցյալի դեպքերը:
Պատասխանելով հարցին, թե այդպիսով Բարաք Օբաման գուցե չի՞ ցանկանում Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վատացնել, դեսպանն ասաց. «Միացյալ Նահանգների նախագահը նշել է, որ իր նպատակը ճշմարտությունն է և երկու հասարակությունների միջև հաշտեցումը, նա շարունակում է հավատարիմ մնալ այդ հանձնառությանը: Այստեղ լինելով և հավերժական կրակի մոտ հարգանքի տուրք մատուցելով՝ մեկ անգամ ևս վերահաստատում ենք այդ հանձնառությունը»:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն:Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավել հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները`  կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրեքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակից ավելի պետություններ, ԱՄՆ չորս տասնյակից ավելի  նահանգներ Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Политика 15:38 24/04/2016 Армения
Заявление Барака Обамы было весьма мощным: американский посол оценил слова президента США ко Дню памяти жертв Геноцида армян
Посол США в Армении Ричард Милс сегодня в беседе с журналистами в Мемориальном комплексе памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Цицернакаберд» прокомментировал факт того, что в заявлении американского президента ко Дню памяти жертв Геноцида армян Барак Обама вновь не использовал термин «геноцид».  Отметим, сегодня, 24 апреля, исполняется 101-я годовщина Геноцида армян в Османской империи – первого геноцида 20 века.
Напомним, 22 апреля официальный сайт Белого дома распространил ежегодное обращение президента США Барака Обамы в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. Глава американского государства вновь не произнес слова «геноцид» и в очередной раз использовал формулировку «Мец Ехерн» (на армянском языке данное выражение синонимично словам «резня», «геноцид», а «мец» означает «великий», «масштабный»).
«Думаю, что заявление Барака Обамы было весьма мощным и сильным. События 1915 года президент квалифицировал как одно из самых страшных зверств ХХ века. Президент Соединенных Штатов сохраняет приверженность обязательству, к которому мы все стремимся – это полное и справедливое признание событий», – сказал посол.
По словам Ричарда Милса, американский президент продолжает  оставаться приверженным работам, проводимым с целью  полного признания событий 1915 года.
Один из журналистов отметил, что, вероятно, таким образом Барак Обама пытается избежать ухудшения отношений с Турцией. В ответ посол США сказал: «Американский президент отметил, что его цель заключается в  установлении истины и достижении примирения двух обществ. Барак Обама продолжает оставаться приверженным данному обязательству. Мое присутствие здесь, а также поминовение жертв этих событий у вечного огня в очередной раз подтверждают приверженность США данному обязательству».
Посол Ричард Милс также отметил, что для него честь представлять  правительство и народ Соединенных Штатов при поминовении жертв данных событий.