Քաղաքական 11:17 21/05/2016 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձ է հղել Հայկական քաղաքական կուսակցությունների երկրորդ համաժողովի մասնակիցներին: Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են ուղերձն ամբողջությամբ.
Ջերմորեն ողջունում եմ հայկական քաղաքական կուսակցությունների երկրորդ համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին: Ուրախ եմ, որ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախաձեռնությանը արձագանքել և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում հավաքվել են Հայաստանի և Արցախի խորհրդարաններում ներկայացված կուսակցությունների ներկայացուցիչները:
Երկու հայկական պետությունների հետագա ամրապնդման համար հույժ կարևոր են հետագա ժողովրդավարացման, պետական կառավարման համակարգերի արդյունավետության բարձրացման, մարդու իրավունքների լիարժեք իրացմանն ուղղված հետևողական և համակարգված ջանքերը, որոնց հիմնական իրագործողները քաղաքական կուսակցություններն են:
Տեղյակ եմ, որ համաժողովի մասնակցության հրավերին արձագանքել են քաղաքական ուժեր, քաղաքական գործիչներ, որոնք ունեցել են և ունեն տարբեր հայացքներ, տարբեր մոտեցումներ զանազան հարցերի շուրջ, սակայն պատրաստակամություն են հայտնել միասնաբար նախանշել ուղիներ հասարակության ներսում քաղաքական կուսակցությունների գործունեության, տեղեկատվության, քաղաքացիական հասարակության ու արտաքին կապերի, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին առնչվող և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ:
Համոզված եմ, որ նման ձևաչափը քաղաքական կուսակցություններին հնարավորություն կընձեռի ներկուսակցական դիրքորոշումների հիման վրա ամրագրել նաև միասնական համազգային դիրքորոշումեր: Առավել ևս, որ շաբաթներ առաջ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագծում ընթացող ռազմական գործողությունները հերթական անգամ ապացուցեցին համազգային միասնականության ներուժը և մեր ժողովրդի՝ ազատ ապրելու և այդ ազատությունը պաշտպանելու վճռականությունը: Ուժեղ պետությունը պետք է ունենա ուժեղ բանակ և ազգային արժեհամակարգի հենքի վրա գործող ժամանակակից քաղաքական, հասարակական և տնտեսական համակարգեր:
Կրկին ողջունելով հայկական քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներին՝ համաժողովին մաղթում եմ արգասաբեր աշխատանք»:

Политика 12:27 21/05/2016 Армения
Президент Армении Серж Саргсян направил послание участникам стартовавшего в Степанакерте Второго форума армянских политических партий. Текст послания приводит пресс-служба главы армянского государства:
Приветствую участников и гостей Второго форума армянских политических партий. Рад, что на инициативу Республиканской партии Армении откликнулись и в столице Нагорно-Карабахской Республики Степанакерте собрались представители партий, представленных в парламентах Армении и Арцаха.
Для дальнейшего укрепления двух армянских государств очень важны последовательные и координированные усилия в направлении дальнейшей демократизации, повышения эффективности систем государственного управления, полноценной реализации прав человека. И реализуют эти усилия в основном политические партии.
Я в курсе, что на приглашение принять участие в форуме откликнулись политические силы, политические деятели, которые придерживались и придерживаются различных взглядов, подходов вокруг различных вопросов. Но они выразили готовность консолидировано обозначить ориентиры относительно деятельности политических партий в обществе, вопросов, касающихся сфер информации, гражданского общества и внешних связей, карабахской проблемы, и ряда других вопросов.
Уверен, что подобный формат предоставит политическим партиям возможность на основе внутрипартийных подходов закрепить также единые общенациональные подходы. Тем более, что несколько недель назад военные действия в зоне карабахского конфликта в очередной раз доказали потенциал общенационального единства и решительность нашего народа жить свободно и защищать эту свободу. Сильное государство должно иметь сильную армию и современные политические, общественные и экономические системы, действующие на основе национальной системы ценностей».