Հասարակություն 17:33 07/07/2016 Հայաստան
Պետական համակարգում աշխատողներին տրամադրվող սոցիալական փաթեթների հանգստի բաղադրիչի կասեցումը, «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանի գնահատմամբ, ոտնահարում է այդ քաղաքացիների իրավունքները: Սակայն ցավով նշում է, որ դա հանրային բողոքի առիթ չի դառնա:
«Մեր քաղաքացիները կխուսափեն՝ մտավախություն ունենալով, որ բողոքելու պարագայում կարող են կորցնել իրենց աշխատանքը»,-Panorama.am-ի հարցին ի պատասխան մանրամասնեց ՀԿ նախագահը:
Պիպոյանի խոսքով՝ պետական համակարգի աշխատակիցների մի ստվար զանգված կարողանում էր իր հանգիստը կազմակերպել հենց այս հնարավորության շրջանակում, քանի որ իրենց ստացած աշխատավարձը հնարավորություն չի տալիս հանգստի համար խնայողություններ ունենալ:
«Բացի այդ, այն նպաստում էր հյուրանոցային բիզնեսի ու տուրիզմի զարգացմանը»,-ասաց նա:
Սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ նախագահն ուշադրություն է հրավիրում այն հիմքի վրա, որի պատճառով տեղի ունեցավ կասեցումը:
«Սա ամենաբացասական պրոցեսն է, որ ցավոք, հաճախ է կրկնվում մեր երկրում: Մենք փոխարեն պայքարենք չարաշահումների դեմ, վերացնում ենք դրական երևույթը: Չարաշահումների դեմ այսպես չենք պայքարում»,-նշեց Պիպոյանը:
Նրա խոսքով՝ կարելի էր առողջ վերահսկողություն իրականացնել, ինչն էլ կբերեր առողջ բիզնես միջավայրի ձևավորման, լավ վերահսկողության արդյունքում հստակ կտարաջատվեին բարեխիղճ ու անբարեխիղճ տնտեսվարողները: Պետք է իրականացնել այնպիսի վերահսկողություն, որ ողջ գործընթացը լինի թափանցիկ, ոչ թե մարդիկ զրկվեն այդ հնարավորությունից:
«Այս պարագայում անբարեխիղճ տնտեսվարողները դուրս կմնային դաշտից, իսկ բարեխիղճ տնտեսվարողների ֆինանսական հոսքերը կավելանային, կհասկանային, որ ստանում են պետության  աջակցությունը: Իսկ այս իրավիճակում, տուժում են այն տնտեսվարողները, ովքեր տարիներ շարունակ աշխատել են քաղաքակիրթ»,-ասաց Պիպոյանը:
Խնդիրը պատկերավոր ներկայացնելու համար, նա բերեց մի օրինակ. «Ենթադրենք մի ֆերմերի ջերմոցում կա բուժելի հիվանդություն: Պատկերացնո՞ւմ եք հիվանդության կանխարգելելու, այն  բուժելու փոխարեն, ֆերմերը բռնում է ու այրում է ողջ ջերմոցը: Նույն վիճակն է»:
ՀԿ նախագահը նշեց, որ լավ օրից չէ, երբ պետական համակարգի աշխատակիցները  հանգստանալու փոխարեն փաթեթներն առավել էժան գներով վաճառել են տուրիստական գործակալություններին:
«Տեսեք, ինչքան ծայրահեղ վատ վիճակում է գտնվում մարդը, որ օրինակ 70 հազար դրամի հանգիստը փոխանակում է 35 հազար կանխիկ դրամի հետ»,-նկատեց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա նիստում կառավարությունը հաստատել է ՀՀ 2017-2019թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը, որի հիմնական նպատակը պետական ծախսերի կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է: ՀՀ 2017-2019թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը հիմք կծառայի նաև ՀՀ 2017թ. պետական բյուջեի նախագծի մշակման աշխատանքների համար: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը անդրադարձել է սոցիալական փաթեթների հանգստի ոլորտում չարաշահումներին և հանձնարարել պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին լրամշակել սոցիալական փաթեթների հանգստի բաղադրիչը՝ նվազագույնի հասցնելով բոլոր հնարավոր չարաշահումները, և ներկայացնել կառավարության քննարկմանը, իսկ մինչ այդ ժամանակավորապես միայն հանգստի բաղադրիչը կասեցնել:

Law 20:09 07/07/2016 Armenia
Pipoyan on the suspension of recreational component in social packages: Not a proper way to protect consumers’ rights
The suspension of recreational component of social packages proposed to state employees violate latters’ rights, Chairman of “Well-Informed and Protected Consumer” NGO Babken Pipoyan says, adding with regret, the move may not stir public outcry.
“Our citizens will likely escape raising their voices out of fear to lose the job,” Pipoyan told Panorama.am.
According to him, large number of employees benefited from the vacations proposed by the social packages, otherwise would have no opportunity to spend for that from their miserable salaries.
“Additionally, the program contributed to the hotel business and tourism development,” he said, drawing an attention to justifications which were brought in connection with suspending the benefits.
“This is the most negative process we often witness in our state. Instead of combating abuses, we eliminate positive things. This is not a proper way to fight abuses,” Pipoyan stressed, suggesting a mechanism of oversight to create a healthy business environment, differentiate between conscientious and unconscientious entities to ensure the transparency of the process without depriving people of the opportunity.
“In the above mentioned scenario, unconscientious entities would have been left out of the process, while the conscientious ones would have increased financial flows and appreciated the state assistance. In the situation occurred entities who have been working honestly are the primary sufferers,” Pipoyan maintained.
“Imagine, we notice a curable decease in a greenhouse. Instead of preventing and or curing it, farmers choose to burn down the whole greenhouse,” Pipoyan exemplified the case.
He said that civil servants prefer to sell their packages at lower prices not out of choice but of necessity. “One may only guess in what an extreme condition a person lives when prefers to exchange 70 thousand AMD worth vacation for the cash worth half of that”
To remind, earlier Armenian government approved state medium-term expenses program for 2017-2019 at its session today, which aimed at improving the state financial means’ management. State medium-term expenses program will become a basis for elaborating the draft state budget for 2017. Prime Minister Hovik Abrahamyan reflected on the cases of abuses in the recreational component of social package, asking the competent state bodies to supplement the component in the relative legislation to minimize possible abuses. By that time the head of the government proposed to suspend the recreational component.