Իրավունք 11:17 14/07/2016
Արցախում առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ամենակարևոր գործոնը՝ հարգանքը մարդու արժանապատվության նկատմամբ: Նման կարծիք է հայտնել  Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը « Երկրի հարցը» հաղորդման ընթացքում:
«Արցախը ծանր փորձությունների միջով է ձեռք բերել անկախություն, և այդ համատեքստում մարդու արժանապատվության նկատմամբ հարգանքը կարևորվում է»,-ասել  է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախում ՄԻՊ ինստիտուտի կայացման հարցին, ապա Օմբուդսմենը նշել է. «ՄԻՊ տերմինն իմ կարծիքով մի փոքր սխալ պատկերացում է կազմում գործառույթների ընկալման համար: Թվում է, թե խոսքը վերաբերում է ինչ-որ խախտում նկատելուն և ուղղելուն: Սա նույնպես կարևոր գործառույթ է, սակայն ՄԻՊ գործառույթների մեջ մեծ դեր ունեն ինստիտուցիոնալ փոփոխությունները, օրինակ կրթությունը: Շատ հարցեր չեն բարձրացվում, որովհետև իրազեկվածության մակարդակը ցածր է»:
Մելիքյանը նշել է, որ  ՄԻՊ դեռ իր առաքելությունը չի գտել քաղաքական համակարգում, այդ թվում՝ պետական ապարատում:
Խոսելով ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ ուղղված իրենց գործունեության մասին, Մելիքյանը նշել է նախորդ ՄԻՊ կողմից կազմված զեկույցի մասին. «Մենք ջահը վերցել ենք առաջին ՄԻՊ գործունեությամբ, ով ապրիլի 21-ին հրապարակեց անգլալեզու զեկույց, որը բավական ծավալուն էր, բազմակողմանի, բայց փաստագրական հումքը վերցված էր բաց աղբյուրներից: Զեկույցը բաժանված էր երեք մասից՝ պատճառների, որը ես շատ կարևոր եմ համարում: Պատճառն արմենոֆոբիան է: Դրա հետ կապված ես նույնպես հայտարարություն եմ կատարել, որ ընդամենը հայի ազգանունով երեխային կարող  են ժամերով պահել օդանավակայանում: Կամ հաղթանակած սպորտսմենի վրա հարձակումը: Երկրորդ հատվածը վայրագություններն են քաղաքացիական հասարակության և երրորդը՝ զինվորների… Աշխատանքը մենք շարունակում ենք: Ինքս կայացրել եմ որոշում սեփական վարույթի իրականացման մասին, ՄԻՊ իրավասությունների շրջանակում»:

Politics 13:12 14/07/2016 NKR
The most important factor of human rights protection, the respect towards human dignity exists in Artsakh, said Ruben Melikyan, the Ombudsman of Artsakh Republic.
“Artsakh has achieved its independence through ordeals, and human dignity is significant in this context,” he said.
Concerning the functions of the Ombudsman, he noted that it doesn’t just involve noticing and fixing violations. “It is indeed an important function, yet the institutional changes, like in education, play a significant role”.
Mr. Melikyan also noted that the human rights defendant hasn’t found its place in the political system, including the state apparatus.
Speaking about their activities directed at the Azerbaijani aggression, Ruben Melikyan spoke about the report of the previous Ombudsman. “He published a report in English on April 21. The documentary part of the report was taken from open sources. It was divided into three parts. I consider important the first part about the reason [of the Azerbaijani aggression], Armenophobia. I’ve also spoken about this issue, concerning the time when they held a child at the airport for several hours, just because he had an Armenian surname. The second part was about the atrocities unleashed on the civil society, and the third part – on the soldiers. We still continue working on this”.