Իրավունք 14:37 25/07/2016 Հայաստան
«ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը զավթած խմբի կողմից 2016թ. հուլիսի 23-ին միակողմանիորեն դադարեցված բանակցային գործընթացը վերականգնելու համար: Մասնավորապես, առաջարկվել է մինչ օրս պարբերաբար բուժօգնություն ստացող զինված խմբի վիրավոր անդամներից մեկին տեղափոխել հիվանդանոց՝ նրա առողջական վիճակին համարժեք և պատշաճ ստացիոնար բուժումն ապահովելու համար, սակայն այդ առաջարկը զինյալների կողմից մերժվել է:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է նաև, որ զինված խմբի կողմից ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացվել են նոր ձերբակալություններ և բացահայտվել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող անձանց ևս մեկ խումբ:
Այսպես, ստացված տվյալների համաձայն, զինված հարձակման համար անհրաժեշտ բեռնատարը դրա սեփականատեր Խ.Գ.-ից խմբի առանձին անդամները վերցրել են նրա ընտանիքի հետ հաշվեհարդար տեսնելու սպառնալիքով: Միաժամանակ բացահայտվել է, որ խմբի առանձին անդամներ դրդել են դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկներ օգտագործելու միջոցով, ճեղքել Խորենացու փողոցի ոստիկանական շղթան և վերցնել իրենց կողմից հափշտակված հրազենը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք ևս անհատականացված են և ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո: Նրանց հնարավոր հանցավոր գործողությունների կասեցման կամ խափանման համար ձեռնարկվում են օրինական և հասանելի բոլոր միջոցները:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը համոզված է, որ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը տանող ճանապարհ դեռ կա և կոչ է անում զինված խմբի բոլոր անդամներին անհապաղ դադարեցնել իրենց հանցավոր գործունեությունը, ներառյալ՝ մարդկանց կյանքի, առողջության և գույքի դեմ ուղղված բռնարարքները, կամովին վայր դնել զենքն ու առանց դիմադրության հանձնվել իշխանություններին:  Դրա համար թեև քիչ, բայց դեռ ժամանակ կա:
Հիշեցնում ենք, որ կատարված հանցանքի համար անխուսափելիորեն վրա հասնելիք քրեական պատժի տեսակը և խստության աստիճանը որոշվելու են զինված խմբի յուրաքանչյուր անդամի գործողությունների բնույթով և առաջացրած հետևանքների ծանրությամբ: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
Այս կապակցությամբ հուլիսի 25-ին զինյալներին բաժանվել են գրավոր պարզաբանումներ, ինչպես նաև բացատրվել է նրանց կողմից պարտադիր կատարման ենթակա գործողությունների հաջորդականությունը և հանձվելու երթուղին»:

Право 15:05 25/07/2016 Армения
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении продолжает предпринимать меры по возобновлению переговорного процесса, который 23 июля 2016 года в одностороннем порядке был прекращен вооруженной группой, захватившей полк Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване. Об этом говорится в заявлении, распространенном пресс-службой СНБ РА.
В частности, согласно информации, предложено госпитализировать одного из раненых членов группы, который до сих пор периодически получает медпомощь на месте, с целью обеспечения соответствующего состоянию его здоровья и надлежащего стационарного лечения. Однако данное предложение вооруженной группой было отвергнуто.
Отмечается также, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту захвата вооруженной группой полка ППС, произведены новые задержания и раскрыта группа лиц, оказывающих преступное содействие вооруженной группе.
Так, согласно полученным данным, использованный при вооруженном нападении грузовик был отобран у его владельца – Х.Г. – членами вооруженной группы под угрозой сведения счетов с его семьей. Одновременно выяснилось, что отдельные члены группы подстрекали своих сообщников за пределами полка прорвать полицейское оцепление на улице Хоренаци с применением бутылок с зажигательной смесью и забрать с территории полка захваченное оружие, говорится в сообщении СНБ РА.
СНБ РА предупреждает, что лица, намеревающиеся оказать содействие вооруженной группе, также идентифицированы и в настоящее время находятся в поле зрения правоохранительных органов. Предпринимаются все доступные и законные меры по пресечению их возможных преступных действий.
СНБ Армении выражает уверенность в том, что пока есть возможность мирной развязки сложившейся ситуации и призывает членов вооруженной группы немедленно прекратить преступную деятельность, добровольно сложить оружие и без сопротивления сдаться властям.
«Для этого хоть и немного, но есть время», – подчеркивается в сообщении.
При этом напоминается, что ранее сегодня членам вооруженной группы были розданы листовки с пояснениями, а также перечнем действий, которые они должны выполнить в случае принятия решения сдаться.