Տնտեսություն 10:02 05/08/2017 Հայաստան
ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանը նախօրեին աշխատանքային այցով եղել է ՀՀ Արագածոտնի մարզի Արտաշավան համայնքում գտվող ռադիոլոկացիոն կայանում: ԱԻՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, Հայաստանում կարկտահարությունից պաշտպանության առավել արդյունավետ մեթոդներ ներդնելու նպատակով ներկայումս, ՀՀ կառավարության որոշմամբ, իրականացվում է պիլոտային ծրագիր, որի շրջանակում պետբյուջեի միջոցների հաշվին կատարվում է ռադիոլոկացիոն կայանի արդիականացում, որպեսզի այն կարողանա սպասարկել նաև նույն ծրագրով ՀՀ Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում ներդրվող նոր, ժամանակակից հրթիռային հակակարկտային կայանները:
Այս օրերին Հայաստանում գտնվող ռուս բարձրակարգ մասնագետների օգնությամբ 1973թ. արտադրության կայանը համալրվում է նորագույն թվային սարքավորումներով, որի շնորհիվ՝
- կբարձրանա դրա գործողության կայունությունն ու հուսալիությունը,
- կապահովի ամպերի պարամետրերի չափման ճշգրտության բարձրացումը, հեռավերահսկողությունն ու կարգաբերումը.
- կնվազեն սպասարկման ծախսերը:
Բանակցությունների արդյունքում՝ ռուսական ընկերությունը նախատեսված 2 հակակարկտային հրթիռային կայանի հետ միասին, որպես նվիրատվություն, կտրամադրի ևս մեկ կայան: Սրանով պայմանավորված՝ 2 կայան կտեղադրվի Արագածոտնի, մեկն էլ Արմավիրի մարզում՝ ստեղծելով շղթայական պաշտպանության գոտի:
Հաջորդ ամսին նոր կայաններն արդեն կլինեն Հայաստանում: Կայանների գործարկումը նախատեսվում է հոկտեմբերի սկզբին: Սա հնարավորություն կտա կարկտահարությունից հուսալի պաշտպանության տակ առնել շուրջ 45 հազար հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք:
Ռադիոլոկացիոն կայանի արդիականացման հետ միաժամանակ կատարվում է համակարգի ենթակառուցվածքների հիմնանորոգում (հրթիռների պահպանության համար անհրաժեշտ պահեստների նախապատրաստում, կայանի շենքի վերանորոգում, կայանների տեղադրման վայրերի ուսումնասիրություն և այլն):
ՀՀ ԱԻ նախարարը հանձնարարել է հնարավորինս արագ ավարտել արդիականացումը և անցնել ծրագրի գործանական փուլին, ինչպես նաև ներկայացնել առաջարկներ՝ արդիականացված ռադիոլոկացիոն կայանի նոր հնարավորությունները տնտեսության այլ ոլորտներում օգտագործելու համար:
Նշենք, որ մինչ այս, չհաշված նվիրատվությունը, կայանների ձեռքբերման համար ծախսվել է մեկ միլիարդ 755 միլիոն 520 հազար 765 դրամ:

Экономика 15:30 05/08/2017 Армения
Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян накануне, 4 августа, с рабочим визитом побывал на радиолокационной станции общины Арташаван Арагацотнской области РА.
Как сообщает пресс-служба ведомства, на данный момент с целью внедрения в Армении более эффективных методов по защите от града, по решению правительства РА реализуется пилотная программа, в рамках которой, на средства госбюджета, проводится модернизация радиолокационной станции, чтобы она смогла обслуживать также по данной программе и новые, современные противоградовые ракетные комплексы, внедряемые в Армавирской и Арагацотнской областях РА.
Благодаря помощи российских экспертов, которые в эти дни находятся в Армении, станция 1973 года оснащается новейшим цифровым оборудованием, благодаря чему:
1) повысится стабильность и надежность её деятельности,
2) будет обеспечено повышение точности измерения параметров облаков,
3) снизятся затраты на обслуживание.
В результате переговоров, российская компания помимо 2 предусмотренных  противоградовых ракетных установок предоставит также ещё одну станцию.
Посему 2 станции будут установлены в Арагацотнской области, другая же – в Армавирской, таким образом создав зону защиты.
В следующем месяце новые станции уже будут доставлены в Армению. Запуск  планируется уже в начале октября сего года. Это позволит обеспечить надежную  защиту против града примерно для примерно 45 га земель сельскохозяйственного назначения.
Параллельно с модернизацией радиолокационной станции проводятся работы по капитальному ремонту инфраструктур данной системы (подготовка складов для хранения ракет, ремонт здания станции, изучение местности, на которой будут расположены станции и др).
Глава МЧС Армении поручил в максимально короткие сроки завершить модернизацию и перейти к практическому этапу программы, а также представить предложения по использованию новых возможностей модернизированной радиолокационной станции в других отраслях экономики.