Քաղաքական 19:36 24/11/2017 Հայաստան
2013-ի օգոստոս-սեպտեմբերյան իրադարձություններից չորս տարի անց Հայաստանը ստորագրեց ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Այս 360 էջանոց բարդ փաստաթուղթը, որը շաբաթներ առաջ պաշտոնապես հրապարակվեց հայերեն և անգլերեն լեզուներով, ստորագրող 29 երկրների (ԵՄ-28 պլյուս Հայաստան) ազգային ընթացակարգերով վավերացվելուց և ուժի մեջ մտնելուց հետո կարգավորելու է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները` քաղաքական համագործակցություն, առևտրային կապեր, և ամենակարևորը` Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգ։
Մինչ այս հնչած փորձագիտական կարծիքները ցույց տվեցին, որ թեև մեկնաբանություններ կարելի է անել ծավալուն փաստաթղթի վերնագրին և ներածական մասին հպանցիկ ծանոթանալով միայն, այս համաձայնագրի իրական ազդեցությունը հանրային և պետական կառավարման ոլորտների վրա Հայաստանը զգալու է գալիք տարիներին։ Մի կողմ դնելով պայմանագրի` ԵՄ համար ընդհանուր կետերը, ինչպես օրինակ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման դեմ համատեղ պայքար, թեթև զինատեսակների անօրինական շրջանառության կանխում և այլն, փաստենք, որ համաձայնագիրը ինստիտուցիոնալիզացնում է ԵՄ-ՀՀ օրակարգը` ներքին և արտաքին քաղաքական, տնտեսական և շուկայական, մարդու իրավունքների երկխոսության և բոլոր հնարավոր այլ ոլորտներում։
Ռեալ քաղաքականության առումով, համաձայնագիրը արդեն երկար տարիներ Հայաստանի որդեգրած «և, և»-ի հաղթանակն է և ստորագրվում է աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից չափազանց հետաքրքիր պահի։ Ավարտվում է Սիրիայի արյունալի պատերազմը և Ռուսաստանը ճանաչվում է հաղթող, Ուկրաինայի ճգնաժամերը բարդացել են (համակարգային կոռուպցիա, Լուգանսկի և Դոնեցկի զինված խմբավորումների միջև բախումների իրական վտանգ), Կիևը համարյա սնանկ է և Եվրոպան առանց Ռուսաստանի այս ճգնաժամը չի կարողանալու հաղթահարել, ղարաբաղյան կարգավորման հարցը նույնպես պետք է սառեցնել հերթական անգամ` Ադրբեջանի բռնակալի դիրքորոշման պատճառով (մինչև Բաքվի իշխանափոխությունը) և այլն։ Մյուս կողմից` Եվրոպայում Ռուսաստանի կողմից աջակցություն ունեցող քաղաքական ֆիգուրները պարտվում են և եվրոպական առաջատար երկրները վերագտնում է իրենց ինքնավստահությունը և ԱՄՆ նմանությամբ Հին աշխարհը անցնում է տրանզակցիոն արտաքին քաղաքականության` «դու` ինձ, ես` քեզ» բանաձևով։ Որոշ չափով սա «ավելին` ավելիի դիմաց» սկզբունքի վերաիմաստավորումն է, որի ջատագովն է եղել Հայաստանը հենց առաջին օրից։
Ավելին, ինչը ոչ պակաս կարևոր է և արդեն իսկ ֆիքսվել է նոյեմբերի 23-ի ԵԺԿ համատեղ հայտարարության մեջ, Եվրոպայում ցնդում են պատրանքները ասոցացման համաձայնագիր կնքած երկրների վերաբերյալ։ Ուկրաինան մխրճվել է կոռուպցիայի մեջ, Մոլդովայում և Վրաստանում ոչ ֆորմալ կառավարման մեխանիզմները փաստացի չեղարկել են ընտրական համակարգը, Ադրբեջանը և Բելառուսը դարձել են ավելի ավտորիտար։ Փաստացի միայն Հայաստանն է անցկացրել նորմալ սահմանադրական հանրաքվե, պառլամենտական մրցակցային ընտրություններ (ԺՀՄԻԳ-ի գնահատականով), 2015-ին միացել է ԵԱՏՄ-ին և ցանկություն և պատրաստակամություն ունի նաև ԵՄ հետ հարաբերություններում ստանալ «ավելին` ավելիի դիմաց»։ Ռիգայի գագաթաժողովից ի վեր, երբ ՀՀ նախագահը կոչ էր արել «առավել իրատեսորեն գնահատել ստեղծված իրավիճակը» և չընկնել հուզականության գիրկը, Եվրոպան վերջապես ի վիճակի է, չզիջելով մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերում, առաջ շարժվել իրական քաղաքական երկխոսության ճանապարհով։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, այժմ ստորագրելով ավելի հարուստ բովանդակությամբ համաձայնագիր, քան 2013-ի տարբերակի քաղաքական մասն էր, Երևանը մեծ խաղում դուրս է գալիս հաղթողի դերում։
Դատելով 2017թ մարտից ի վեր հնչող պաշտոնական հայտարարություններից, երբ նախաստորագրվեց Հայաստանի հետ համաձայնագիրը, Եվրոպայում հասկացան, որ 2013-ի սեպտեմբերին, Հին աշխարհի «կամ, կամ» անտագոնիստական քաղաքականությանը տուրք չտալով, բայցև չդավաճանելով եվրոպական արժեհամակարգը, մեջբերելով Սարգսյանին, «Հայաստանն իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ ոչ միայն չստեղծեց լրացուցիչ լարվածության օջախ եվրոպական տարածաշրջանում, այլ ընդհակառակը, կարողացավ իր քաղաքականությունը կառուցել տարբեր ինտեգրացիոն համակարգերի համատեղելիության, հավասարակշռության և բազմավեկտոր համագործակցության սկզբունքների հիման վրա»:
Անկախ փորձագիտական մակարդակի սպեկուլյացիաներից` ներառյալ Ռուսաստանի ազգայնական-պոպուլիստական շրջանակների կողմից, շնորհիվ նպատակասլաց ջանքերի Հայաստանը կարողացավ իր որդեգրած մարտավարությամբ հասնել այսօրվա սահմանագծին, որը նոր ու ավելի աշխատատար ճանապարհի մեկնարկ է։

Политика 22:01 24/11/2017 Армения
Спустя 4 года после событий августа-сентября 2013 года в Брюсселе 24 ноября в рамках саммита Восточного партнёрства ЕС состоялось подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза. Этот сложный 360-страничный документ, который несколько недель назад был официально обнародован на армянском и английском языках, после ратификации 29 странами (28 членов ЕС + Армения) в соответствии с национальными процедурами и вступления в силу будет регулировать все сферы отношений РА с Евросоюзом, в частности, политическое сотрудничество, торговые связи, и самое важное – повестку реформ в республике.
Озвученные до сих пор экспертные мнения показали, что, хотя и с комментариями можно выступать после поверхностного ознакомления всего лишь с названием документа и его введением, однако реальное воздействие данного соглашения на сферы публичного и государственного управления Армения почувствует в ближайшие годы. Отставив в сторону те положения соглашения, которые являются общими для Евросоюза, например, совместная борьба с распространением оружия массового поражения, предотвращение незаконного оборота нетяжелых видов вооружения и др., отметим, что данный документ институционализирует повестку повестка РА-ЕС во внутренней и внешней, политической, экономической и рыночной сферах, вокруг диалога по правам человека и во всех других возможных областях.
По части реальной политики, данное соглашение стало победой политики «и/и», которую Армения ведет на протяжении уже многих лет. Кроме того, соглашение подписано в чрезвычайно примечательный с геополитической точки зрения момент. Завершается кровавая война в Сирии и Россия признается победительницей, кризис в Украине усложнился (системная коррупция, реальная угроза столкновений между вооруженными группировками Луганска и Донецка), Киев практически на грани банкротства и Европа не сумеет преодолеть эти кризисы без РФ; карабахский конфликт также нужно в очередной раз заморозить из-за позиции диктатора Азербайджана (до смены бакинской власти) и т.д. С другой стороны – в Европе поддерживаемые Россией политические персоны терпят поражение и ведущие европейские страны вновь обретают самоуверенность и Старый свет по примеру США переходит к транзакционной внешней политике по формуле «ты – мне, я – тебе». В некотором смысле это переосмысление принципа «больше за большее», который Армения поддерживала с самых первых дней.
Более того, что не менее важно и уже зафиксировано в совместном заявлении Европейской народной партии (ЕНП) от 23 ноября, в Европе рассеиваются иллюзии касательно подписавших соглашение об ассоциации стран.
Украина погрязла в коррупции, в Молдове и Грузии неформальные механизмы управления фактически отменили избирательную систему, Азербайджан и Беларусь стали более авторитарными. Фактически, только Армения провела нормальный конституционный референдум, конкурентные парламентские выборы (по оценке БДИПЧ/ОБСЕ), в 2015 году присоединилась к ЕАЭС и имеет желание и готовность также в отношениях с ЕС получать «больше за большее».
После рижского саммита, когда президент РА призвал «более реалистично оценивать сложившуюся ситуацию» и не предаваться эмоциям, Европа, наконец, готова, не уступая в вопросах прав человека и демократии, двигаться вперед по пути реального политического диалога.
Что касается Армении, то, подписав сейчас соглашение с более богатым содержанием, чем была политическая часть в 2013 году, Ереван в большой игре выходит победителем.
Судя по звучащим с марта 2017 года официальным заявлениям, когда было парафировано соглашение с Арменией, в Европе поняли, что в сентябре 2013 года, не отдавая дани антагонистической политике Старого мира «или/или», но и не предавая европейскую ценностную систему, как отметил президент Саргсян, «Армения своей сбалансированной политикой не только не создала очагов дополнительной напряженности в европейском регионе, а наоборот, сумела построить свою политику на основе принципов совместимости, сбалансированности различных интеграционных систем и многовекторного сотрудничества».
Независимо от спекуляций на экспертном уровне, в том числе и национально-популистских кругов РФ, благодаря целеустремленным усилиям Армения сумела проводимой тактикой достичь сегодняшнего рубежа, что является стартом нового и более трудоемкого пути.