Առողջություն 18:15 07/02/2018 Հայաստան
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանից հետաքրքրվեց սոցփաթեթի շրջանակներում ներդրված բուժծառայության ապահովագրական սկզբունքից։
«2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ից սոցիալական փաթեթի շրջանակներում ներդրվեց բուժծառայության ապահովագրական սկզբունքը։ Սա մեր երկրում  առաջին փորձն է, մասնավոր ապահովագրությունը չհաշված, երբ քաղաքացիները մասնակցում են առողջապահական ապահովագրությանը ոչ իրենց նախաձեռնությամբ։ Այսինքն՝ սա կարելի է դիտարկել որպես պիլոտ։ Չորս ամիս է անցել, այնուամենայնիվ, ի՞նչ հարց լուծեց սա, ի՞նչ հարցերի առնչվեցինք, և արդյոք սա հիմք է տալիս լավատեսության ապագայում առողջապահական ապահովագրական համակարգը ներդնելու վերաբերյալ»,- հարցրեց պատգամավորը։
Լևոն Ալթունյանն ասաց, որ անցած ամիսների ընթացքում մոտ 96 հազար ապահովագրվածներից ծառայություններ են մատուցվել 38 հազար քաղաքացու։
«Պետք է ասել, որ վիճակագրության վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ սոցիալական փաթեթի ծառայություններ մատուցելու ներքո մենք ունենք վիրաբուժական ծառայությունների կտրուկ աճ։  Այսօր մոտ 96 տոկոս ծառայությունները վիրաբուժական միջամտություններ են, այնինչ նախկինում այս խավը ստացել է մոտ 60 տոկոս վիրահատություններ, մնացածը ձևակերպվել է որպես թերապևտիկ ծառայություններ։ Սա խոսում է նրա մասին, որ օգնությունն ավելի հասցեական է և արդյունավետ»։
Արման Սաղաթելյանն արձագանքեց. «Ընդհանուր լուսաբանման տեսանկյունից լայն և հանրային  իրազեկում չի եղել։ Գուցե այդ նախագիծն առանձին ինչ-որ ձևով ներկայացվի՞ հանրությանը, դրա առավելություններն ու լուծած հարցերը, եթե ապագայում միտված ենք գնալ այդ ճանապարհով»։

Общество 20:16 07/02/2018 Армения
Глава Минздрава Армении ответил на вопрос депутата Армана Сагателяна о внедрении медицинских страховок в рамках соцпакетов
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании РА депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Арман Сагателян обратился к теме внедрения принципа медицинской страховки.
В частности, А. Сагателян поинтересовался у министра здравоохранения Армении Левона Алтуняна вопросом внедрения медицинской страховки в рамках соцпакетов.
«С 1 октября 2017 года в рамках соцпакета был внедрен также принцип медицинского страхования. Это первый подобный опыт в Армении, не считая частное страхование, когда граждане участвовали в медицинском страховании не по своей инициативе. Иными словами, это можно рассматривать в качестве пилотной программы. Прошло уже 4 месяца, тем не менее, какие проблемы решила данная программа? С какими вопросами мы столкнулись и на самом ли деле это дает надежду на внедрение системы медицинского страхования?» – спросил депутат.
Л. Алтунян ответил, что на протяжении минувших месяцев гражданам было предоставлено порядка 36 тысяч страховок. Министр также подчеркнул, что число хирургических операций, проводимых в рамках социального пакета услуг, резко увеличилось – около 96%.
А. Сагателян подчеркнул: «С точки зрения освещения данной программы общественность не была проинформирована. Может, стоило как-то представить общественности данный проект, его преимущества и решенные вопросы, если в будущем мы на самом деле собираемся пойти по данному пути?»
Напомним, 2 февраля с.г. министр здравоохранения Армении Левон Алтунян в ходе состоявшегося рабочего совещания представил президенту РА Сержу Саргсяну результаты проводимых во вверенной ему сфере реформ и программ развития. По словам министра, продолжаются программные работы, направленные на обеспечение страховых пакетов по предоставлению медицинских услуг социально необеспеченным лицам. Государством были приобретены страховые пакеты для 100.000 бенефициариев, и в рамках стартовавшей 1 октября 2017 года данной программы услуги были предоставлены порядка 35.800 бенефициарам.