Տնտեսություն 12:32 04/04/2018 Հայաստան
«Այս ծրագիրը կոտրեց բոլոր տեսակի կարծրատիպերը, որ կային արևային տեխնոլոգիաների մասին, թե դրանք թանկ են, դեռ ժամանակ է պետք դրանք ներդնելու համար»,- այս մասին նշեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով Մասրիկ-1 55 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի կառուցմանը, կազմակերպված մրցույթի արդյունքներին ու սպասվող ներդրումներին։
Նշենք, որ մրցույթի արդյունքներով, էլեկտրաէներգիայի նվազագույն սակագնի առաջարկը ստացվել է Նիդերլանդներից Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչրս Բի.Վի. (Fotowatio Renewable Ventures B.V) և Իսպանիայից ԷֆԷսԷլ Սոլար Էս.Էլ. (FSL Solar S.L.) համաշխարհային առաջատար ընկերություններից կազմված կոնսորցիումի կողմից: Առաջարկվող սակագնի չափն է 0.0419 ԱՄՆ դոլլար՝ առանց ԱԱՀ-ի (20.11 դրամ): Ներկայումս Հայաստանում գործող բնական ջրահոսքերի վրա փոքր հիդրոկայանների համար սակագինը 23.8 դրամ է:
«Հիմա փաստացի ունենք շատ էժան սակագին, ինչը մեր միջին կշռութային սակագնից ավելի մատչելի է և կարող է արդեն դրական ազդել վերջնական սպառողական սակագնի վրա, եթե իր կշիռը մեր արտադրության համակարգում մեծանա»,- նշեց փոխնախարարը։
Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ մի շարք նորարարական լուծումներ են առաջարկվել  ընկերության կողմից, որոնք էականորեն բարձրացնում են կայանի արդյունավետությունը։
«Առաջարկվող տեխնիկական լուծումը մեկ առանցքով արևին հետևող համակարգն է, որը թույլ է տալիս արտադրությունը այդ նույն դրվածքային հզորությամբ մոտ 20 տոկոսով ավելացնել, եթե ի սկզբանե մենք կանխատեսում էինք, որ 55 ՄՎտ-ից  կունենայինք մոտ 90 մլն ԿՎտ ժամ արտադրություն, հիմա արդեն կարող ենք ակնկալել 120 մլն ԿՎտ ժամ։ Տեղադրվելու են մոտ 170 հազարից ավելի արևային վահանակներ և 3 հազարից ավելի արևին հետևող մոնոլայն համակարգ»,- ներկայացրեց նա։
Փոխնախարարի կարծիքով՝ այս մրցույթն իր էությամբ ունիկալ էր, քանի որ սա բացարձակապես մասնավոր ներդրումով կատարվող ծրագիր էր, և պետությունը մրցույթն անցկացրել էր, որպեսզի հասկանար այն սակագինը, որը մեր պայմանների համար նվազագույնն է։
«Այս սակագինը, եթե համեմատենք միջազգայնորեն այլ մրցույթների հետ վերջին տարիներին տեղի ունեցած, կտեսնենք, որ իրականում ռեկորդային է, քանի որ նման փոքր հզորությամբ մրցույթ քիչ է արվում։ Այս ծրագրին պետությունը երաշխավորում է այն, որ 20 տարի առաջարկվող սակագնով հայկական էլեկտրական ցանցերը պարտավորված են գնելու արտադրված ամբողջ էլեկտրաէներգիան, և չի տրամադրում որևէ ֆինանսական օգնություն, բացարձակապես մասնավոր ներդրումներով է դա կառուցվելու։ Միաժամանակ համայնքին տրամադրվելու է շուրջ 80 մլն դրամ ներդրողի կողմից, որպեսզի համայնքը ներդրումային ծրագրեր իրականացնի իրենց կարիքների համար, բացի սրանից համայնքի համար հավելյալ գույքահարկի և հողի հարկի միջոցով տարեկան մոտ 6 մլն դրամ մուտք է լինելու»,- մանրամասնեց փոխնախարարը։
Հայկ Հարությունյանը հավելեց, որ Մասրիկ-1 55 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի շինարարության ժամանակ առնվազն 50 աշխատատեղ է ստեղծվելու, իսկ կայանի մշտական շահագործման ժամանակ՝ 20։

Экономика 14:13 04/04/2018 Армения
Замглавы Минэнерго Армении: Программа по строительству солнечной фотовольтовой станции «Масрик-1» сломала все стереотипы
«Данная программа сломала все стереотипы, существующие о солнечных технологиях – относительно их дороговизны, а также того, что ещё необходимо время для их внедрения», – заявил заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян, обратившись к строительству солнечной фотовольтовой станции «Масрик-1» мощностью в 55 МВт на территории общины Мец Масрик.
Отметим, на заседании 15 февраля правительство Армении дало согласие на дарение Фонду возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении находящегося на административной территории общины Мец Масрик Гегаркуникской области РА и являющегося муниципальной собственностью земельного участка площадью 97.3709 га в рамках государственно-муниципально-частного сотрудничества. «В результате будут конкретизированы условия конкурса, организуемого с целью строительства на административной территории общины солнечной фотовольтовой станции Масрик 1 мощностью 46-55 МВт, для участников конкурса появится определенность в вопросе статуса земельного участка и станет легко прогнозировать величину расходов на приобретение права собственности на этот участок», – говорилось в сообщении на сайте кабмина.
По результатам тендера, минимальный тариф на электроэнергию предложил консорциум, состоящий из ведущих мировых компаний – голландской компании Fotowatio Renewable Ventures B.V и испанской компании FSL Solar S.L. Размер предлагаемого тарифа – 0.0419 долларов, без НДС (20.11 драмов). Тариф действующих на данный момент в Армении малых ГЭС составляет 23.8 драмов.
«Сейчас фактически у нас есть очень низкий тариф, который доступнее нашего средневзвешенного тарифа и может позитивно сказаться на окончательную потребительскую цену», – отметил замминистра.
По словам А. Арутюняна, со стороны компании был предложен ряд инновационных решений, которые существенным образом повысят производительность станции.
«Предлагаемое техническое решение – применение одноосевой системы слежения за солнцем, которая позволяет увеличить производство примерно на 20%, и если изначально мы прогнозировали мощность в 55МВт нам позволит получить порядка 90 млн кВт⋅ч, то сейчас мы уже можем рассчитывать на 120 млн кВт⋅ч», – представил он.
По словам замминистра, данный тендер был уникален, поскольку это программа, осуществляется исключительно на частные инвестиции, и государство провело тендер для того, чтобы понять тариф, минимальный в наших условиях.
А. Арутюнян добавил, что во время строительства солнечной фотовольтовой станции «Масрик-1» мощностью в 55 МВт будет создано порядка 50 рабочих мест, а во время постоянной эксплуатации станции – 20 рабочих мест.