Քաղաքական 15:32 12/04/2018 Տարածաշրջան
Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունները մրցակցության բացակայության պայմաններում վերածվեցին հանրաքվեի, ընդ որում՝ շինծու հանրաքվեի։ Ապրիլի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան։ ԿԸՀ նախնական տվյալներով՝ Իլհամ Ալիևը հավաքել է 86 տոկոս ձայն։
«Եվ էքզիթ փոլերը, և նախնական հարցումները 82 – 86 տոկոս էին ակնկալում, այդ թիվն էլ նկարեցին։ Զավեշտալի կլիներ, եթե ավելի ցածր ցուցանիշ ունենար։ Հակառակորդներից մեկը երեկ բավական զավեշտալի բան արեց, բարձրաձայնեց, որ իր ձայնը տվել է Ալիևին և ակնկալում է, որ կդառնա վարչապետ»,- ասաց նա։
Մյուս ընդդիմախոսներն, ըստ ադրբեջանագետի, ընդդիմության մեջ որևէ կշիռ չունեցող, հարց չլուծող ֆիգուրներ էին, ինչը ևս ակնկալելի էր, քանի որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենային հոկտեմբերին, սակայն բոլորի համար անսպասելիորեն կես տարի առաջ բերվեցին։
Ըստ Էլիբեգովայի՝ դա արվեց, որպեսզի պայքարից դուրս բերեն ընդդիմությանը, նրանց հնարավորություն չտան պատրաստվել, ուժերը հավաքել և Ալիևի համար իրական խնդիրներ ստեղծել, ինչը հաջողվեց, որովհետև հիմնական ընդդիմադիր ուժերը հրաժարվեցին ընտրապայքարից, ընդամենը երկու ձևական, սակավամարդ ցույց արեցին։ Ադրբեջանագետի խոսքով՝ Ալիևին թույլ տվեցին հնարավորինս հանգիստ վերընտրվել։
Ադրբեջանի առաջին տիկնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային փոխնախագահի պաշտոնում նշանակումից հետո, ըստ բանախոսի, ներիշխանական կլանների հակամարտությունն ավելի սրվեց, ինչը Ալիևի համար սովորաբար ընտրություններից առաջ բավական լուրջ խնդիրներ է ստեղծում այն առումով, որ ամեն մեկը փորձում է ավելի շահեկան դիրքից ելույթ ունենալ։ Էլիբեգովան նշեց՝ այժմ խոսում են այն մասին, որ ընտրություններից հետո իշխանության ներսում սպասվում են փոփոխություններ՝ անձերի և համակարգային։
«Կարծում եմ՝ Ալիևը գնալու է հոր թիմից մնացած հին թիմի ներկայացուցիչներին խաղից դուրս բերելու ճանապարհով, իսկ իր թիմը համալրելու է նոր, երիտասարդ և գիտակից, ժամանակակից աշխարհընկալում ունեցող կադրերով»,- ասաց նա։
Ադրբեջանագետը նշեց, որ ընտրությունների ժամկետի փոփոխության մի հնարավոր պատճառն էլ տնտեսականն է. Ադրբեջանում տարվա երկրորդ կեսին տնտեսական իրավիճակի բարդացում է սպասվում, թեպետ հիմա ասում են՝ մանաթի արժեզրկում չի սպասվում, բայց որքան համառորեն են խոսում այդ մասին, այնքան մեծ են դրա շանսերը, բացի այդ, նավթի գներն են տատանվում, տարվա երկրորդ կեսին արտաքին պարտքերի վճարման՝ տնտեսական տեսակետից ոչ շահեկան շրջան է։
«Սոցիալական դժգոհությունները ընտրության վատ պատկեր են ստեղծում, հետևաբար՝ հնարավորինս հանգիստ, առանց լուրջ խնդիրների Ալիևը սղացրեց այս ընտրությունները, միջազգային հանրությունն էլ առանձնապես դեմ չէր։ Ընտրություններին մոտ 900 դիտորդ էր մասնակցում՝ 60-ից ավել երկրներից և կազմակերպություններից։ Ինչն էր հետաքրքիր. սովորաբար կոշտ զեկույցներով ելույթ է ունենում ԵԱՀԿ-ն, բայց խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հասցրեցին նրան, որ իրենց ուղղակի Ադրբեջան մուտքը արգելեցին, և զեկույց, որպես այդպիսին, չկար»,- ասաց նա։
Էլիբեգովան նշեց, որ կարծես ներքին ինչ-որ պայմանավորվածություն կար իշխանության և ԵԱՀԿ առաքելության միջև, որ զեկույցը լինելու է բավական փափուկ՝ տեխնիկական տեղեկություններ, քիչ քննադատական նկատողություններ կամ առաջարկներ, դա նկատել է նաև ընդդիմությունը՝ ասելով, որ այս զեկույցն իր լեզվով ու տոնայնությամբ տարբերվում է։
Բանախոսը նշեց, որ ընդդիմության լրատվամիջոցներն անգամ քիչ գրեցին ընտրախախտումների մասին, և կարելի է ենթադրել, որ զանգվածային ընտրախախտումների կարիք էլ չկար, պարզ էր, որ Ալիևը դառնալու է նախագահ. նա այսօր մզկիթ է բացել, աշխատանքային հանդիպումներ են կայացել, այսինքն՝ բնականոն գործընթացը չի էլ խախտվել։
«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Նարեկ Մինասյանի խոսքով՝ Ալիևի ընտրությունը և ընդհանրապես ընտրական գործընթացներն Ադրբեջանում միայն բեմականացում են՝ նախատեսված ավելի շատ միջազգային հանրության համար։ Դրանց նպատակն է՝ ստեղծել լեգիտիմության պատկեր, ցույց տալ, որ տեղի են ունենում դեմոկրատական գործընթացներ:
Ընտրության կազմակերպմամբ, ըստ փորձագետի, մասնակցության ապահովման խնդիր էր լուծվում, տվյալ պարագայում ևս ակտիվ աշխատանք է տարվել՝ ցույց տալու համար, որ հանրությունը ևս ներգրավված էր այս գործընթացներին:
Երրորդ խնդիրն, ըստ Մինասյանի, դիտորդական առաքելություններն էին, որ բոյկոտել էին ընտրությունները, ինչը հետաքրքիր հանգամանք էր։ Նրա խոսքով՝ ուշագրավ է, որ ընտրության ժամկետները տեղափոխելով՝ Ալիևը դիտորդական առաքելություններին զրկեց դիտորդական գործունեության հնարավորությունից:
Բանախոսը նշեց՝ ժամկետի փոփոխությունը ևս մեկ նպատակ ուներ. ներկայում, երբ միջազգային հանրության ուշադրությունը կենտրոնացած է այլ զարգացումների վրա, տվյալ ընտրությունները մղվեցին երկրորդ պլան, և այնքան էլ ուշադրություն չդարձվեց դրանց վրա, այս հաշվարկը կարծես աշխատում է։
Մինասյանն ասաց, որ տարբեր երկրների առաջնորդներ արդեն շնորհավորել են Ալիևին, բնականաբար առաջինը շնորհավորել է Թուրքիայի նախագահը, ապա Բելառուսի, Իրանի, Վրաստանի առաջնորդները, իսկ առաջիկա ժամերին կլինեն նաև այլ շնորհավորանքներ:
«Արդյոք պե՞տք է այս ոչ մրցակցային ընտրության հետ կապված արձագանք սպասել՝ ոչ, նախ միջազգային օրակարգը հագեցած է, բացի այդ՝ Ադրբեջանին հաջողվում է բավական բարձր գնով «ծախել» իր կարևորությունը՝ զերծ մնալով սանկցիաներից»,- ասաց նա՝ ընդգծելով. որևէ այլ երկրում մարդու իրավունքների նման խախտումները համապատասխան արձագանքի կարժանանային վստահորեն:

Политика 18:36 12/04/2018 Армения
А. Элибегова: Президентские выборы в Азербайджане – фальшивый референдум, и Ильхам Алиев пойдет по пути увольнения команды отца
Состоявшиеся накануне, 11 апреля, президентские выборы в Азербайджане в условиях отсутствия конкуренции превратились в референдум, более того, в фальшивый референдум. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявила политолог, эксперт по вопросам Азербайджана Анжела Элибегова.
Отметим, внеочередные президентские выборы состоялись в Азербайджане 11 апреля с.г.  На высший государственный пост претендовали восемь человек: кандидат от правящей партии «Новый Азербайджан», действующий президент страны Ильхам Алиев; Гудрат Гасангулиев от партии «Народный фронт целостного Азербайджана»; Араз Ализаде от Социал-демократической партии Азербайджана; Фарадж Гулиев от партии «Национальное движение возрождения»; Рази Нуруллаев от «Инициативной группы фронтистов»; Хафиз Гаджиев от партии «Современный Мусават»; самовыдвиженец Захид Орудж; Сардар Мамедов от Демократической партии Азербайджана. По предварительным данным ЦИК Азербайджана, Ильхам Алиева набрал на президентских выборах порядка 86% голосов. Ильхам Алиев избирается на должность главы Азербайджана уже в четвертый раз. Срок его полномочий должен был закончиться в октябре этого года, однако внесенные на референдуме в 2016 году изменения в конституцию страны не только сняли ограничения на количество президентских сроков, но и увеличили их продолжительность до семи лет.
«И экзит-поллы, и результаты соцопросов прогнозировали победу действующего президента Ильхама Алиева, а именно, порядка 82-86%, они и нарисовали эту цифру по итогам выборов. Было бы смешно, если бы он получил меньше голосов. Один из кандидатов на пост президента Азербайджана вчера сказал очень смешную вещь о том, что отдал свой голос за Ильхама Алиева и ожидает, что станет премьер-министром», – отметила она.
По словам эксперта, другие соперники не имеют абсолютно никакого политического веса и ничего не решают, что также было предсказуемо, поскольку выборы должны были состояться в октябре с.г., однако для всех неожиданным образом были перенесены на 11 апреля.
По словам А. Элибеговой, это было сделано, чтобы вытеснить из президентской гонки оппозицию, не дать ей возможности подготовиться, собрать силы и создать реальную оппозицию действующей власти в лице Ильхама Алиева, что и удалось сделать, ведь основные оппозиционные силы отказались от участия в выборах. По словам эксперта, оппозиция провела два формальных, немногочисленных митинга.
А. Элибегова подчеркнула, что Ильхаму Алиеву позволили максимально спокойно и беспрепятственно переизбраться.
По словам эксперта, после назначения первой леди Мехрибан Алиевой на пост вице-президента Азербайджана внутриклановая борьба во власти ещё больше усилилась, что как обычно создало для Алиева в предвыборный период серьезные проблемы в том смысле, что каждый пытается выступать с наиболее выгодных позиций. А. Элибегова отметила, что после выборов ожидаются изменения во власти, как в плане смены политических персон, так и системные.
«Считаю, Ильхам Алиев пойдет по пути увольнения представителей команды отца – Гейдара Алиева, а свою команду пополнит новыми, молодыми и здравомыслящими кадрами с современным мировосприятием», – отметила она.
Эксперт отметила, что возможны также экономические причины переноса даты президентских выборов: в Азербайджане во втором полугодии ожидается ухудшение экономической ситуации, хоть сейчас не говорят об обесценивании маната. По словам А. Элибеговой, кроме того, колеблются также цены на нефть, а во втором полугодии с.г. ожидается неблагоприятный период с экономической точки зрения по части погашения внешнего долга.
«Социальные недовольства создают дурную картину выборов, но Алиев провел эти выборы довольно спокойно, без серьезных проблем, а международное сообщество особенно не выступало против. В выборах принимали участие порядка 900 наблюдателей из свыше 60 стран и организаций. Что было интересным: особенно с жесткими докладами выступает всегда ОБСЕ, однако перед парламентскими выборами дело дошло до того, что им просто запретили въезд в Азербайджан», – отметила она.
А. Элибегова отметила, что, кажется, была некая внутренняя договоренность между властями и ОБСЕ относительно того, чтобы доклад был довольно мягким и содержал лишь технические сведения, мало критических замечаний или предложений, это заметила также оппозиция, подчеркнув, что данный доклад отличается от других тональностью.
Эксперт отметила, что оппозиционные СМИ мало освещали электоральный процесс, и можно предположить, что не было даже потребности в массовой фальсификации выборов, поскольку было очевидным, что Ильхам Алиева вновь станет президентом: он сегодня открыл мечеть, состоялись также рабочие встречи, то есть не был нарушен естественный ход работы.