Քաղաքական 15:27 01/06/2018 Հայաստան
Լրագրողներն այսօր ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանից հետաքրքրվեցին՝ հնարավո՞ր է, որ ընտրությունները այս տարվա աշնանն անցկացվեն, ինչին ի պատասխան՝ վերջինս նշեց, որ դժվարանում է այս պահին որևէ կոնկրետ բան ասել։
«Մենք տեղեկացված ենք, որ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հետ կապված։ Պետք է տեսնել, թե ինչ ծավալների դրանք կլինեն»,- նշեց ԿԸՀ նախագահը։
Մուկուչյանի հավաստատմամբ, այդ բարեփոխումներից հետո համապատասխան ընթացակարգերով ընտրություններ կանցկացվեն:
Ինչ վերաբերում է ռեյտինգային ընտրակարգի շուրջ քննադատություններին՝ ԿԸՀ նախագահն ասաց, որ այն կիրառվում է շատ երկրներում։
Հարցին՝ինչպե՞ս է հնարավոր, որ երկրում լեգիտիմ ընտրություններից մեկ տարի հետո հեղափոխություն է տեղի ունենում, ԿԸՀ նախագահը պատասխանեց.
«Հարցի վերաբերյալ ցանկացած պատասխան հնչեցնելը քաղաքական գնահատական կպարունակի։ Ես ընդամենը կարող եմ ասել, որ ընտրությունների մասին գնահատականները ամրագրված են նաև միջազգային դիտորդական առաքելությունների կարծիքներում»։

Политика 16:43 01/06/2018 Армения
Журналисты у председателя ЦИК Армении Тиграна Мукучяна поинтересовались о возможности проведения внеочередных парламентских выборов осенью с.г..
По его словам, на данный момент он не может сказать ничего конкретного.
«Мы проинформированы относительно того, что проводятся активные работы, связанные с реформированием Избирательного кодекса РА. Необходимо посмотреть на масштабы изменений», - отметил глава ЦИК РА.
По словам Т. Мукучяна, согласно соответствующей процедуре после данных изменений будут проведены внеочередные выборы.
Что касается критики вокруг рейтинговой избирательной системы, глава ЦИК РА отметил, что данная практика применяется во многих странах мира.
На вопрос, как стала  возможна смена власти в стране через год после проведения легитимных выборов, глава ЦИК ответил: «Любой озвученный ответ на данный вопрос будет содержать в себе политическую оценку. Я всего лишь могу сказать, что оценки относительно выборов закреплены и зафиксированы также в заявлениях, мнениях наблюдательных миссий различных международных структур».