Քաղաքական 11:45 12/09/2018 Հայաստան
«Սեպտեմբերի տասին տեղի ունեցավ Վրաստանի վարչապետի այցը Հայաստան, որի ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ՝ ուղղված երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների ընդլայնմանը»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Նրա խոսքով, սեպտեմբերի 15-ից Հայաստան կայցելեն Վրաստանում հավատարմագրված մեկ տասնյակից ավելի արտերկրյա դեսպաններ: Նախատեսվում են նրանց հանդիպումները ՀՀ քաղաքական ղեկավարության հետ:
«Այսօրվանից ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը աշխատանքային այցով գտնվում է Ժնևում՝ մասնակցելու Մարդու իրավունքների խորհրդի նստաշրջանին: Վաղը կայանալիք ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված բարձր մակարդակի թեմատիկ քննարկմանը նա հանդես կգա բացման խոսքով: Հայաստանն առաջամարտիկ է ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում, և ՀՀ արտգործնախարարի բացման խոսքն այդ համաժողովում հարկավոր է դիտարկել հենց այս համատեքստում»,- ասաց նա:
Տիգրան Բալայանը հիշեցրեց, որ այս օրերին պաշտոնական այցով Հայաստանում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը, ով երեկ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասապանության զոհերի հիշատակին:
«Կայացել են նրա հանդիպումները ՀՀ վարչապետի, արտգործնախարարի հետ: Այսօր տիկին Ժանը և ՀՀ վարչապետը բացում են ֆրանկոֆոն ՀԿ-ների ֆորումը, որին մասնակցում են շուրջ 200 ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ ֆրանկոֆոն երկրներից»,- տեղեկացրեց ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Տիգրան Բալայանը նաև հայտնեց, որ Չինաստանի ժողովրդական հանրապետության ԱԳՆ հրավերով սեպտեմբերի 13-17-ը ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանը կայցելի Պեկին՝ երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև հերթական քաղաքական խորհրդակցություններն անցկացնելու նպատակով: «Նա կայցելի նաև Շանհայ և հանդիպումներ կունենա տեղական իշխանությունների հետ»,- ասաց նա:
ԱԳՆ խոսնակը հիշեցրեց, որ սեպտեմբերի 14-15-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվելու ժամանակ, կհանդիպի նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Միաժամանակ, հաջորդ շաբաթ ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կայցելի Ստեփանակերտ, ուր կհանդիպի Արցախի ղեկավարության հետ:
Սեպտեմբերի վերջին էլ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը Նյու Յորքում կմասնակցի ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանին: Այդ այցելության ընթացքում նախատեսվում են տարբեր հանդիպումներ գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ:
Նախատեսվում է նաև ՀՀ վարչապետի այցը Նյու Յորք, մասնակցությունը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին, նաև վերջնիս ելույթը նստաշրջանի բարձր մակարդակով քննարկումներին: «Նաև նախատեսված են երկկողմ հանդիպումներ, որոնց մասին հավելյալ կտեղեկացնենք»,- ասաց Տիգրան Բալայանը:

Политика 12:18 12/09/2018 Армения
Десятого сентября состоялся визит премьер-министра Грузии Мамуки Бахтадзе в Армению, в ходе которого был достигнут ряд договоренностей, нацеленных на расширение двусторонних дружественных отношений.  Об этом на брифинге в среду, 12 сентября, сказал пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
«Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 12 сентября отправился с рабочим визитом  в Женеву, где примет участие в заседании Совета по правам человека и выступит с речью на тематическом обсуждении высокого уровня, посвященном 70-летию конвенции по предупреждению геноцидов. Армения играет ведущую роль в вопросе предупреждения геноцидов, и слово главы МИД РА на этой конференции следует рассматривать именно в этом контексте», – отметил Балаян.
Тигран Балаян напомнил также, что в эти дни с официальным визитом в Армении находится генеральный секретарь Международной организации Франкофонии (МОФ) Микаел Жан (Michaëlle Jean). Она 11 сентября посетила мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
«Состоялись встречи генсека МОФ с премьер-министром, министром иностранных дел Армении. Сегодня Микаел Жан и премьер Армении Никол Пашинян открыли форум франкофонных общественных организаций с участием представителей порядка 200 НПО», – указал он.
Тигран Балаян сообщил также, что заместитель министра иностранных дел Армении Армен Папикян 13-17 сентября посетит Китай – по приглашению МИД КНР. В Пекине состоятся очередные политические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран. Замминистра посетит также Шанхай и проведет встречи с местными властями.
Как указал Балаян, премьер-министр Армении Никол Пашинян посетит Париж и Нью-Йорк. Так, 14-15 сентября состоится визит Пашиняна в Париж, запланирована также встреча с армянской общиной Франции. В октябре состоится государственный визит президента Франции в Ереван.
В конце сентября Пашинян посетит Нью-Йорк и примет участие в открытии сессии Генеральной Ассамблеи ООН. «Состоится выступление Никола Пашиняна, запланирован ряд двусторонних встреч, о которых сообщим дополнительно», – отметил Балаян.