Քաղաքական 16:52 08/12/2018 Հայաստան
Ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում. Միրլան Բաքիրով
«Մենք Հայաստանում գտնվում ենք ՀՀ ազգային ժողովի հրավերով։ Հետևում ենք ընտրությունների նախապատրաստական, ընտրությունների անցկացման, քարոզչության աշխատանքներին»,- Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի դիտորդական առաքելության համակարգող, Ղրղզստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Միրլան Բաքիրովը։
«Մեզ հետ է նաև փորձագիտական խումբ, որը տեղեկություններ է տրամադրել ՀՀ իրավական ակտերի, օրենսդրական բազայի վերաբերյալ»,- ասաց նա։
Միրլան Բաքիրվը տեղեկացրեց, որ այսօր իրենք հանդիպումներ են ունեցել հայաստանյան մի շարք քաղաքական ուժերի, այդ թվում՝ «Իմ քայլը» դաշինքի  ներկայացուցիչների հետ։
ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի դիտորդական առաքելության համակարգողը նշեց, որ հանդիպել են նաև ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հետ, քննարկել ենք մի շարք հարցեր։
Միրլան Բաքիրովը հույս հայտնեց, որ դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանակն ընտրությունները կընթանան ՀՀ օրենսդրության համապատասխան։
«Դեռևս ոչ մի դիտողություն չունենք, որևէ ընտրախախտում չենք նկատել։ Ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում։ Վաղն առավոտից խմբերով կմեկնենք քվեարկության վայրեր։ Կլինենք ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում։ Բաժանվել ենք 5 խմբի, մեր դիտորդները 23-ն են, իսկ ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունում ընդհանուր առմամբ 80 անդամ կա»,- ասաց ղրղզ պաշտոնյան։
Հարցին՝ երբ կլինի վերջնական հաշվետվությունը, Միրլան Բաքիրովը նշեց՝ ամենայն հավանականությամբ ընտրությունների հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին։
«Մեր առաքելությունն է հետևել, որպեսզի ընտրությունները կայանան թափանցիկ, օրենսդրական նորմեր պահպանմամբ, կարծում եմ՝ որևէ էքսցես չի լինի»,- ասաց նա՝ և նշեց, որ ինը փորձագետ չէ և չի կարող ասել՝ ընտրություններին մասնակից ուժերից որը ինչ հնարավորություններ ունի, ընտրողն ինքը կորոշի հաղթողներին։
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Յուրի Օսիպովն իր հերթին նշեց, որ իրենք այստեղ են գնահատելու ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքները:
«Փորձագետները հավաստիացնում են, որ այդ նախապատրաստական աշխատանքները լիովին գոհացուցիչ են: Կարող եմ ասել, որ նախըտրական ժամանակահատվածը փոքր էր: Վերջերս, սակայն, ձեզ մոտ կայացել են Երևանի ավագանու ընտրությունները, որի ժամանակ հնարավորություն կար ծանոթանալ բոլոր քաղաքական ուժերի և թեկնածուների հետ»,- ասաց նա։
Յուրի Օսիպովի խոսքով,  լավ կլիներ, եթե քաղաքացիները, ովքեր վաղը ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողա գնալ քվերակության, հնարավորություն ունենային ընտրություն կատարել շարժական քվեատուփերի միջոցով՝ արդար և թափանցիկ:
«Վաղը Հայաստանի ժողովուրդը կատարելու է իր ընտրությունը: Այսօր մենք հանդիպելու ենք քաղաքական ուժերի հետ։ Կարծում եմ, որ քաղաքական ուժերի քանակը խոսում է ընտրություններին ժողովրդավարական մոտեցման մասին: Ես ուշադրություն եմ դարձրել այն բանին, որ ձեզ մոտ քաղաքական ուժերը հիմնականում երիտասարդ մարդկանցից են կազմված: Եթե համեմատենք ԱՊՀ այլ երկրների հետ,Հայաստանը դրանով առանձնանում է։ Իրականում դա շատ լավ է, իսկ տեխնոլոգիաները, ինտերներտը բավարար տեղեկատվություն են տալիս՝ ով ով է: Մենք չենք կարող համեմատել տասը տարի առաջվա և հիմա անցկացվող ընտրությունները: Ես կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր երիտասարդ քաղաքական ուժ, թեկնածու, ով մասնակցում է ընտրություններին, կարող է ջանքեր կիրառել և առավելագույնս ցույց տալ իրեն»,- ասաց նա:

Политика 17:28 08/12/2018 Армения
Вице-спикер парламента Кыргызстана: Подготовительные работы к выборам в НС Армении проходят в рамках Законодательства
«Мы находимся в Армении по приглашению Национального Собрания. Следим за работами по подготовке, проведению выборов и агиткампании», – заявил в беседе с журналистами в ЦИК Армении координатор наблюдательской миссии Межпарламентской Ассамблеи СНГ, вице-спикер парламента Кыргызстана Мирлан Бакиров.
«С нами также здесь находится экспертная группа, которая предоставила сведения касательно правовых актов РА и законодательной базы», – отметил он.
М. Бакиров сообщил, что сегодня были проведены встречи с представителями ряда политических сил РА, в том числе – с представителями Блока «Мой шаг».
Он отметил также, что они встретились с председателем ЦИК РА Тиграном Мукучяном, обсудили ряд вопросов. М. Бакиров выразил надежду, что предстоящие 9 декабря с.г. выборы пройдут в соответствии с Законодательством РА.
«Пока у нас нет никаких замечаний, не заметили никаких избирательных нарушений. Подготовительные работы проходят в рамках Законодательства РА. Завтра с утра группами мы направимся на места голосования. Мы побываем как в столице, так и областях РА. Разделились на пять групп, в целом – 23 наблюдателя, а в наблюдательной миссии СНГ – 80 представителей», – отметил вице-спикер парламента Кыргызстана.
«Наша миссия заключается в том, чтобы следить за проведением прозрачных выборов с соблюдением законодательных норм. Считаю, никаких эксцессов не будет», – добавил он.
В свою очередь Генеральный секретарь Межпарламентской ассамблеи СНГ Юрий Осипов отметил, что они находятся здесь для оценки подготовительных работ к выборам.
«По словам экспертов, подготовка вполне удовлетворительная. Да, действительно, могу повторить, что времени немного, но, тем не менее, недавно состоялись выбора в Совет старейшин Еревана, в ходе которых была возможность познакомиться со всеми политическими силами и кандидатами, что, безусловно, лучше для населения с точки зрения ознакомления», – отметил он.
По словам Ю. Осипова, было бы лучше, если бы граждане, которые по каким-то причинам не смогут прийти на избирательные участки, получили бы возможность сделать свой выбор посредством мобильных урн.
«Завтра народ Армении сделает свой выбор. Сегодня мы встретились с представителями политических сил, ознакомились с их программами. Считаю, что такое количество участвующих в выборах политических сил говорит о демократическом подходе. Я обратил внимание на то, что в основном ваши политические силы состоят из молодежи. Если сравнивать с другими странами СНГ, это отличает Армению. На самом деле это очень хорошо, а, что касается технологий, интернета – это предоставляет достаточную информацию касательно того, кто есть кто. Мы не можем сравнивать выборы десять лет назад и выборы сейчас. Любой кандидат, любая партия, принимая участие в выборах, может приложит максимальные усилия и прорекламировать себя», – отметил он.