Հասարակություն 18:11 22/01/2019 Հայաստան
Հունվարի 18-ին Panorama.am-ը ընտանի կենդանիներ պահելու թույլտվության տուրքի մասին հարցեր էր ուղղել Երևանի քաղաքապետարան։ Մասնավորապես հարցրել էինք.
1. Քաղաքապետարանն ունի՞ տվյալներ, թե Երևանի տարածքում քանի ընտանի կենդանի է պահվում։ Եթե այո, խնդրում եմ ներկայացնել թիվը, նաև ըստ կենդանիների տեսակների ու վարչական շրջանների։ Եթե ոչ, ինչո՞ւ չունի։
2. 2017 և 2018 թվականներին քանի՞ բնակիչ է վճարել ընտանի կենդանի պահելու թույլտվություն տրամադրելու համար նախատեսված տուրքը, ինչքա՞ն գումար է մտել Երևան քաղաքի բյուջե։
3. Հաշվի առնելով տուրքի վերաբերյալ դժգոհությունները՝ քաղաքապետարանը կնախաձեռնի՞ օրենսդրական փոփոխություններ։
4. Տուրքը չվճարելու համար քաղաքացիները կշարունակե՞ն վարչական շրջանի աշխատակազմից ծանուցումներ ստանա՞լ։
5. Արդյոք տուրքի չափը նո՞ւյնն է խոշոր եղջերավոր ասնասուններ, տնային թռչուններ ու շուն, կատու պահող քաղաքացիների համար։
6. Ի՞նչ է արվում Երևանի տարածքում պահվող խոշոր եղջերավոր անասուններից մնացած գոմաղբը, թռչունների արտաթորանքը։
Հունվարի 22-ին քաղաքապետարանից  ստացած պատասխանում ոչ հարցված թվերը կային, ոչ էլ հիմնավորումները։ Հարցեր էլ կային, որ ընդհանրապես անտեսվել էին։ Կետ առ կետ առանձնացված հարցերին մի ընդհանուր պատասխան են ուղարկել.
«Տեղեկացնում ենք, որ 2017- թվականին համայնքային բյուջե է մուտքագրվել 2.450.000 դրամ, 2018-ին՝ 2.064,700 դրամ:  Ոլորտում օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ  նշենք, որ Երևանի քաղապետարանը հանդես է գալու օրենսդրական փոփոխություններով:  Հիշեցնենք, որ տուրքի պահանջը բխում է օրենքից, որն ընդունվել է ՀՀ ԱԺ կողմից:  Ամեն դեպքում տուրքը փաստացի չի գանձվում: Տվյալ տուրքի գանձման 1-2 ծանուցում է ընդամենն ուղարկվել, ու այլևս չի ուղարկվելու: Ոլորտի նախանշվող զարգացումների վերաբերյալ առաջարկում ենք դիտել նաև Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ձայնագրությունը, որը հղումով ուղարկում ենք Ձեզ»։
Փաստացի, քաղաքապետարանն  ուղարկում է մի հաղորդման հղում, որը եթեր է հեռարձակվել հարցումն ուղարկելուց երկու աշխատանքային օր հետո։ Մի խոսքով, հարցերին պատասխանելու կամ տրամադրություն, կամ մտադրություն չեն ունեցել։ Երկու դեպքում էլ՝ լավ չէ։
Ի դեպ, ուղարկված հղման տեսանյութում քաղաքապետ  Մարությանը մասնավորապես  հայտարարում է. «Ինձ համար զարմանալի է, որ մարդիկ զարմանում են, որովհետև այդ օրենքը 2011 թվականից  սա գործում է։ Այն չի գործել, հիմա էլ չի գործում։ Ես զարմանում եմ, որ այս աղմուկը բարձրացավ։ Ես այստեղ տեսնում եմ ինչ-որ հրահրում, կամ ինչ-որ քաղաքական ուղղորդում»։
Մարությանի խոսքով, իրենք պատրաստել են օրինագիծ, որով առաջարկում են հանել 5 հազար դրամը, սակայն հորդորելու են, որ կենդանիները հաշվառվեն, պատվաստվեն տարին մեկ, չիպավորվեն։
«Չիպավորումն էլ պետք է լինի պարտադիր պայման, որովհետև այն մարդիկ, ես չեմ վախանա այդ բառից, դավաճանաբար իրենց կենդանուն դուրս են հանում, երբ մենք գտնենք այդ կենդանուն, տիրոջն էլ գտնենք, դրան մեծ տուգանքներն են հետևելու։ Չպատվաստելու դեպքում մեծ տուգանքներ են լինելու, որովհետև դուք չես սիրում ձեր կենդանուն, ձեր հարևանին, և ընդհանրապես բոլոր մարդկանց»,-ասաց Մարությանը։

Общество 20:34 22/01/2019 Армения
18 января Panorama.am направила вопросы в мэрию Еревана касательно налога на содержание домашних животных. В частности, в письменном запросе указаны следующие вопросы:
1. Имеются ли у мэрии Еревана данные касательно того, сколько домашних животных содержится на территории столицы Армении? Если да, просим представить цифровые данные, также по видам животных и административным районам Еревана. Если нет, почему подобные сведения отсутствуют?
2. Сколько жителей заплатили налог на получение разрешения на содержание домашних животных в 2017 и 2018 годах? В частности, сколько средств были направлены в бюджет мэрии Еревана?
3. Учитывая недовольства касательно данного налога: инициирует ли мэрия Еревана законодательные изменения?
4. Продолжат ли граждане получать извещения из Аппаратов административных районов столицы за невыплату данного налога?
5. На самом ли деле размер данного налога соразмерен также для граждан, которые содержат крупный рогатый скот, домашних птиц, кошек и собак?
6. Что делают с навозом скота и экскрементами птиц, содержащихся на территории Еревана?
В полученном 22 января из мэрии Еревана ответе отсутствовали и запрошенные цифры, и обоснования. Есть также вопросы, которые и вовсе были проигнорированы. На указанные пункт за пунктом вопросы получен один общий ответ.
Сайт Panorama.am приводит ниже полученный ответ:
«Сообщаем, что в общинный бюджет 2017 года поступило 2.450.000 драмов, в 2018 году – 2.064,700 драмов. По части законодательных изменений в данной сфере отметим, что мэрия Еревана выступит с законодательными изменениями. Напомним, что требования данного налога исходят из закона, принятого Национальным Собранием Армении. В любом случае данный налог фактически не взимается. О взимании данного налога было направлено всего 1-2 извещения, и отныне подобные извещения отправляться не будут. О планируемых развитиях данной сферы предлагаем ознакомиться с записью прямого эфира мэра Еревана Айка Марутяна, который со ссылкой отправляем Вам».
Фактически, мэрия Еревана отправила одну ссылку на программу, которая вышла в эфир спустя два рабочих дня после отправки запроса. Одним словом, у них либо не было настроения, либо намерения ответить на указанные выше вопросы. Плохо – в обоих случаях.
Кстати, в отправленной видеозаписи мэр Еревана Айк Марутян, в частности, заявил:
«Меня удивляет, что люди удивляются этому, поскольку данный закон действует с 2011 года. Он не действовал тогда, не действует и сейчас. Меня удивляет поднятая вокруг данного вопроса шумиха. Вижу здесь какую-то провокацию, или политическую направленность».
По словам А. Марутяна, они подготовили законопроект, по которому предлагается снять налог в размере 5 тысяч драмов, однако, в нем содержится призыв: поставить живоных на учет, прививать животных раз в год, а также чипировать.
«Чипирование также должно быть обязательным условием, поскольку те люди, не побоюсь этого слова, предательски выгоняют своих животных из дома, и, когда мы найдем животное, то найдем и его хозяина – за этим последуют крупные штрафы. В случае, если животное не будет привито, также ожидаются крупные штрафы», – добавил А. Марутян.