Տնտեսություն 17:23 26/02/2019 Հայաստան
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահը տեղեկություն է ստացել՝ կառավարությունում որոշել են Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելիս նաև ներառել մի դրույթ, ըստ որի ակցիազային հարկը պետք է տարածվի գազավորված բոլոր, այդ թվում շաքարի փոխարինիչներ պարունակող ըմպելիքների վրա։ Այստեղ բացառություն են կազմում հանքային ըմպելիքները։
Ըստ Պիպոյանի, նախագծով սահմանվում է, որ մեկ լիտր ըմպելիքի համար կգանձվի 30 դրամ ակցիզային հարկ, ևս 6 դրամ ԱԱՀ։ Արդյունքում մեկ լիտրանոց գազավորված ըմպելիքի գինը կավելանա 40-50 դրամով։
ՀԿ նախագահը Panorama.am-ի հետ զրույցում պնդեց, եթե այն իրավական ուժ ստանա, ապա հետևանքները միայն բացասական են լինելու։
«Ակցիազային հարկը միակ սպառողական հարկն է։ Դա առաջին հերթին կպնում է սպառողի գրպանին։ Բացի այդ, կամայական որոշում կայացնելուց առաջ պետք է չափել տնտեսական ազդեցությունն ու հետևանքները»,- ասաց նա։
Սպառողների իրավունքերի պաշտպանությամբ զբաղվող մասնագետը պնդում է, ինչքան էլ չխրախուսվի էժան գազավորված ըմպելիքների օգտագործումը, այնուհանդերձ դրանք ունեն լայն սպառում, դրանց հիմնական գնորդները սոցիալապես անապահով քաղաքացիներն են։
«Գնի էական բարձրացումը հանգեցնելու է այն բանին, որ ոչ միայն ակցիզային հարկի մուտքերը  չեն ավելանալու, այլև նվազելու են, քանի որ գնաճի հետևանքով սպառման ծավալները պակասելու են։ Արտադրական ծավալների նվազումն էլ իր հերթին կհանգեցնի աշխատատեղերի կրճատմանը, դա էլ իր հերթին բերելու է եկամտային հարկերի նվազեցման»,-հնարավոր վատ հետևանքները թվարկեց Պիպոյանը։
Նա ընդգծում է՝ որևէ հաշվարկ, որևէ վերլուծություն չի եղել, որպեսզի պարզ դառնա՝ նման որոշումը բերելու է հարկային մուտքերի աճի՞ն, թե՞ նվազմանը։
«Դրա հետևանքով ավելանալու է նաև սոցիալական բեռը։ Մենք ինչքան էլ ասենք, անհայտ ծագման էժան հյութեր մի օգտագործեք, մարդը հարց է տալու, բա ի՞նչ օգտագործենք։ Դա գնային առումով հասանելի է նրան։ Ընդ որում, թանկ ապրանքների դեպքում սպառողի համար էական տարբերություն չի լինելու, իսկ էժանի դեպքում այն զգալի կլինի։ Գիտե՞ք, 500 դրամ վճարողի համար 550 դրամ վճարելը մի բան է, 200 դրամ վճարողի համար 250 դրամ վճարելը մեկ այլ բան է։ Մի դեպքում  ապրանքը թանկանում է 10 տոկոսով, մյուս դեպքում՝ 25 տոկոսով»,-մանրամասնեց ՀԿ նախագահը։
Նման փոփոխություն կատարելու որոշումը, և ընդհանրապես նման կարևոր  որոշումները, ըստ սպառողների իրավունքների պաշտպանի, պետք է ընդունել քննարկումների արդյունքում, որպեսզի վեր հանվեն հնարավոր բոլոր խնդիրներն ու հետևանքները։
«Պետք է քննարկել՝ ոչ թե դեմ դուրս գալով, այլ քննարկել՝ հասկանալու, տվյալ փոփոխությունը պե՞տք է, թե՞ ոչ։ Բացի բացասական ազդեցությունը, սա որևէ դրական արդյունք չի ունենալու, ավելին ասեմ, հերթական անգամ կպնելու ենք սպառողի գրպանին։ Ակցիզային հարկը պետք է կիրառել այնտեղ, որտեղ դրա սոցիալական բեռը ծանր չի լինում։ Իսկ մենք ի՞նչ ենք արել։ Փորձել ենք եկամտային հարկի մասով ռեֆորմ անել, այդ բոլորը ծակերը ուզում են ակցիզային հարկով փակենք, բայց դա ազդելու է եկամտային հարկերի մուտքերի վրա, չի բացառվում, որ դա բացասաբար ազդի նաև ԱԱՀ-ի վրա»,-ասաց նա։
Նա հույս ունի՝ գործադիրում հնչած կարծիքները հաշվի կառնեն ու կհրաժարվեն օպերատիվ կերպով քննարկած նախաձեռնությունից։

Экономика 19:11 26/02/2019 Армения
Бабкен Пипоян: Повышение акцизного налога на газированные напитки приведет лишь к негативным последствиям
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян получил сведения о том, что в правительстве РА принято решение при внесении изменений в Налоговом кодексе РА включить также положение, согласно которому акцизный налог должен распространиться также на все газированные напитки, в том числе содержащие сахарозаменители. Исключением являются лишь минеральные напитки.
Согласно имеющимся у Б. Пипояна данным, за один литр напитка будет взиматься акцизный налог в размере 30 драмов, также 6 драмов НДС. В результате, литр газированного напитка подорожает на 40-50 драмов.
Бабкен Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, если данное решение получит юридическую силу, то последствия будут исключительно негативными.
«Акцизный налог – это лишь потребительский налог. Это в первую очередь ударит по карману потребителя. Кроме этого, перед принятием подобных решений необходимо просчитать экономическое воздействие и последствия», – отметил он.
Эксперт утверждает, как бы не поощрялось потребление газированных напитков, тем не менее, газированные напитки потребляют широкие слои общества, основными потребителями являются социально-необеспеченные граждане.
«Существенное повышение цен приведет к тому, что не увеличатся доходы от акцизного налога, но и сократятся, поскольку вследствие повышения цен объемы производства снизятся. А сокращение объемов производства в свою очередь приведет к сокращению рабочих мест, а это приведет к снижению подоходных налогов», – отметил он.
Б. Пипоян подчеркивает, что при принятии данного решения не было проведено никакого анализа, чтобы выявить – приведет ли это решение к росту налоговых доходов или к их сокращению.
«Вследствие этого увеличится также социальное бремя. Сколько бы мы ни говорили – не используйте дешевые соки неизвестного происхождения, человек задается вопросом, так что же использоваться в таком случае. Это доступно им в ценовом плане. Причем, потребитель не почувствует существенной разницы в случае с дорогими продуктами, а вот в случае дешевой продукции – разница будет ощутимой. Знаете, для потребителя, готового заплатить 550 драмов вместо 500 драмов – это одно, а вот для потребителя, готового заплатить 200 драмов вместо 250 драмов – совсем другое. В одном случае товар дорожает на 10%, в другом – на 25%», – пояснил Б. Пипоян.
По его словам, решение о внесении подобных изменений и вообще – подобные важные решения – необходимо принимать по итогам обсуждений, чтобы выявить все возможные проблемы и последствия.
«Необходимо проводить обсуждения, чтобы понять – стоит ли идти на подобные изменения или нет. Помимо негативного воздействия, это не приведет ни к каким позитивным результатам, скажу более – в очередной раз ударит по карману потребителя. Акцизный налог нужно применять там, где социальное бремя не столь тяжелое. А что делаем мы? Попытались провести реформу по части подоходного налога, все эти упущения хотим покрыть акцизным налогом, но это повлияет на налоговые доходы, не исключено, что это негативно подействует также на НДС», – отметил он.
Эксперт выразил надежду, что в правительстве будут учтены прозвучавшие по данной теме мнения и откажутся от обсужденной оперативным образом инициативы.