Մշակույթ 16:26 27/05/2019 Հայաստան
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի կոլեկտիվն աշխատանքային ժողով է հրավիրել։ Նրանց իրենք դժգոհություն են հայտնում, որ ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանն ընտրվել է օպերային թատրոնի կառավարման խորհրդի նախագահ։
«Նազենի Ղարիբյանը բոլոր կամուրջները վաղուց վառել է, նա աշխատում է հայ մշակույթի դեմ։ Փափուկ բարձ է դրել ձեր գլխի տակ»,- հայտարարեց օպերային թատրոնի դիրիժոր Հարություն Արզումանյանը՝ դիմելով թատրոնի կոլեգիալ կառավարման մարմնի խորհրդի անդամներին, որոնք էլ ընտրել են  Ն. Ղարիբյանին։
«Ժամանակին կառավարման խորհրդի նախագահն է եղել Հասմիկ Պողոսյանը։ Հիմա դեռ նոր կառավարությունը ձևավորված չէ, ինչումն էր խնդիրը, որ  շտապ կերպով տեղի ունեցավ ընտրություն ու ընտրվեց Նազենի Ղարիբյանը։ Կառավարման խորհուրդը  թատրոնի տնօրենի հետ իրականացնում է  թատրոնի ղեկավարությունը, մեր  խնդիրներն է հասցնում կառավարություն։    Չեմ պատկերացնում, թե ինչպես է տիկին Ղարիբյանը, որ այդպիսի դիրքորոշում է բռնել, պատրաստվում աշխատել օպերայի հետ, ինչպես է պատկերացնում իրեն այդ պաշտոնում»,- ասաց դիրիժորը։
Դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանը նշեց, որ  խորհրդի նախագահն ընտրվում է ոլորտի ամենապրոֆեսիոնալ, տասնամյակներով փորձառություն անցած մասնագետը։
Օպերայի աշխատակիցներից մեկն ասաց, որ չի հասկանում, թե ինչպես կոլեգիալ կառավարման մարմնի խորհրդի այն անդամներին՝ Պերճ Քարազյանին և  Սերգեյ Սաֆարյանին, որոնց իրենք են ընտրել, կարող էին ընտրել  Նազենի Ղարիբյանին։
«Նազենի Ղարիբյանի ազդեցությունը կլինի այն, որ ինչպես  ազատել է Կոնստանտին Օրբելյանին տնօրենի պաշտոնից, կազատի նաև գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից, կքանդի մեր թատրոնը» -ասաց նա։
Պերճ Քարազյանը չհամաձայնվեց. «Ես պաշտպանում եմ թատրոնի շահերը։ Մենք բոլորս համակարծիք էինք, որ մեր աշխատանքը միայն ու միայն լինելու է թատրոնի բարօրության համար։ Շատ ժամանակ խորհրդի անդամները մեզ են հարցնում, թե ինչ խնդիրներ կան թատրոնում, որոնք են հրատապ, ինչպես կարելի է լուծել, միայն կընդունվեն  այն որոշումները, որոնք ամենակառուցողականը կլինեն թատրոնի համար»։
Իսկ Ն. Ղարիբյանի ընտրության հետ կապված՝ նա ասաց. «Այդ խորհրդի ամենաազդեցիկ մարդը, որ շփում ունի կառավարության հետ, չեմ կարող ասել, կարող է վաղը չլինի,  բայց տվյալ պահին Նազենի Ղարիբյանն է ներկայացնում մշակույթը կառավարությունում, ամենաշուտը մեր խնդիրները կհասցնի  կառավարություն,  որպեսզի հնարավորինս շուտ լուծում ստանան»։
Սերգեյ Սաֆարյատ վստահեցրեց, որ խորհուրդը չի կարող ընդունել այնպիսի որոշումները,  որոնք կարող են հակասել որևէ ցնցման, փորձության ենթարկել  օպերայի թատրոնը։ Ես այստեղ երկար տարիներ աշխատում եմ, թատրոնի հետ կապված ցանկացած ոտնձգություն  համարում եմ իմ անձի դեմ»։
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական ծրագրի ղեկավար Լևոն Ջավադյանը լրագրողներին ասաց, որ գրավոր դիմելու են հենց խորհրդին, այդպես ցույց տալով, որ օպերային թատրոնի կոլեկտիվը դեմ է Նազենի Ղարիբյանին։

Культура 17:28 27/05/2019 Армения
Коллектив Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна созвал рабочее собрание. Они выражают свое недовольство тем, что и.о. министра культуры Армении Назени Гарибян избрана на пост председателя совета правления театра оперы и балета.
«Назени Гарибян давно уже сожгла все мосты, она работает против армянской культуры. Просто убаюкивала вас», – заявил дирижер оперного театра Арутюн Арзуманян, обратившись к членам совета коллегиального органа правления ГНКО «Национальный академический театр оперы и балета имени А.Спендиаряна», которые избрали Гарибян.
В свое время председателем совета была Асмик Погосян. Пока что новое правительство не сформировано, в чем проблема, что поспешно состоялись выборы и была избрана Назени Гарибян? Совет правления совместно с директором театра осуществляет руководство театром, представляет наши проблемы правительству. Не представляю, как г-жа Гарибян, придерживающаяся такой позиции, собирается работать с оперой, как себя представляет на этой должности?»  – сказал дирижер.
Дирижер Рубен Асатрян отметил, что председателем совета избирается самый лучший профессионал сферы, имеющий многолетний опыт работы.
А один из работников Оперы сказал, что не понимает, как члены совета коллегиального органа правления – Перч Каразян и Сергей Сафарян, которых избрали они, могли поддержать кандидатуру Назени Гарибян.
«Назени Гарибян, как уволила Константина Орбеляна с должности директора, так и освободит его от должности художественного руководителя, разрушит наш театр», – сказал он.
П.Каразян не согласился: «Я защищаю интересы театра. Мы все согласились, что наша работа будет только на благо театра. Часто члены совета спрашивают нас, какие проблемы есть в театре, какие из них срочные, как можно решить. Будут приняты только те решения, которые будут самыми конструктивными для театра».
А в связи с избранием Н.Гарибян сказал: «Самый влиятельный человек в совете, который имеет контакты с правительством, в настоящее время, завтра это может оказаться не так,  –  Назени Гарибян. Она представляет культуру в правительстве, наши проблемы будут скорее доведены до правительства быстрее, чтобы они были решены как можно скорее».
Сергей Сафарян заверил, что совет не может принимать такие решения, которые могут привести к потрясениям, подвергнуть испытанию театр. «Я работаю здесь в течение многих лет, и я считаю любое связанное с театром посягательство – посягательством против моей личности».
Левон Джавадян – руководитель молодежной программы в Национальном академическом театре оперы и балета им. Спендиаряна – сказал журналистам, что они письменно обратятся в совет, таким образом продемонстрировав, что коллектив театра против Назени Гарибян.