Իրավունք 20:00 26/08/2019 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում վարույթ է ընդունվել Գնդեվազ գյուղում տեղի ունեցած խուլիգանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2019թ. օգոստոսի 25-ին 57-ամյա տղամարդը ՀՀ ոստիկանության Ջերմուկի բաժնում հաղորդում է տվել այն մասին, որ մի խումբ անձինք Գնդեվազ գյուղում ծեծի են ենթարկել իրեն:  Հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ 2019 թ. օգօստոսի 24-ին՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, 57-ամյա տղամարդը դիտողություն է արել Գնդեվազ գյուղի կենտրոնական հրապարակում «Ամուլսարն առանց հանքի» բարձր ձայնով վանկարկումներ անող մի խումբ անձանց:
Նրանցից մեկը՝ Կեչուտի 24-ամյա բնակիչը, ցավագին ընդունելով դիտողությունը, խուլիգանական մղումներով, մի քանի այլ երիտասարդների հետ ծեծի է ենթարկել նրան, ինչպես նաև հնչեցրել հայհոյանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Ջերմուկի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչություն:
Քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում 24-ամյա երիտասարդը ձերբակալվել է: Որոշում է կայացվել միջադեպի մասնակիցներից ևս մեկին՝ 22-ամյա երիտասարդին, ձերբակալելու մասին, որի կատարումը հանձնարարվել է ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ միջադեպին մասնակից այլ անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

Право 20:00 26/08/2019 Армения
В Вайоцдзорском областном следственном управлении СК Армении принято к производству уголовное дело, возбужденное по факту хулиганства в селе Гндеваз. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
Согласно информации, 25 августа 2019 года 57-летний мужчина в управление полиции Джермука сообщил о том, что группа лиц нанесла ему телесные повреждения в селе Гндеваз. В ходе подготовки материалов на основании сообщения выяснилось, что 24 августа 2019 года около 22:30 по местному времени, 57-летний мужчина сделал замечание лицам, скандировавшим лозунг «Амулсар без рудника!» на центральной площади села Гндеваз.
Один из них – 24-летний житель села Кечут, болезненно восприняв замечание, руководствуясь хулиганскими мотивами, вместе с несколькими молодыми людьми подвергли его избиению, в том числе – озвучивали ругательства.
По факту в отделении Полиции РА города Джермук возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 258 УК РА, которое было направлено в Вайоцдзорское областное следственное управление СК Армении для проведения предварительного следствия.
В результате предпринятых по уголовному делу необходимых мероприятий задержан 24-летний мужчина. Принято решение о задержании другого участника данного инцидента – 22-летнего мужчины, исполнение которого поручено соответствующему подразделению Полиции.
Продолжается предварительное следствие. Предпринимаются меры по части установления личностей других участников инцидента, их обнаружения и представления органу, осуществляющему производство.