ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:59 17/09/2019 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Ռուսաստանի իշխանությունները, հնարավոր է, առաջիկայում տհաճ անակնկալներ մատուցեն հայկական կողմին: Բանն այն է` այս ընթացքում համառորեն լուրեր են շրջանառվում, որ ռուսական կողմը մտադիր է գազի գինը բարձրացնել, այս անգամ արդեն նաև ՀՀ բնակչության համար:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս ընթացքում ռուսական կողմը Հայաստանի իշխանություններին ակնարկում է գազի գնի 30 տոկոս բարձրացման մասին: և եթե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն, այնուամենայնիվ, այցելի Հայաստան, ապա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտադիր է գազի գնի բարձրացման շուրջ բանակցություններ վարել անմիջապես նրա հետ: Բայց, մյուս կողմից, հայկական կողմը հույս ունի, որ կկարողանա բանակցությունների շնորհիվ հասնել 30 տոկոսի փոփոխությանը:
Բայց, ըստ մասնագետների, գազի գնի բարձրացումը ՀՀ բնակչության համար անխուսափելի է: Այս առիթով վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասաց. ««Գազի գնի հարցը միշտ էլ քննարկում ենք, բայց տոկոսի մասին հարց չկա: Արդյունքը պարզ կլինի բանակցություններից հետո»»։

Пресса дня 12:23 17/09/2019 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что в ближайшее время российские власти могут преподнести армянской стороне неприятные сюрпризы. Дело в том, что в течение этого периода упорно муссируются слухи о том, что российская сторона может повысить цену на газ, и в этот раз также для населения Армении.
По сведениям издания, за этот период российская сторона намекала властям Армении о 30% повышении цены на газ. И если президент РФ Владимир Путин, тем не менее, посетит Армению, то премьер-министр Никол Пашинян намерен вести переговоры вокруг цены на газ непосредственно с ним. Но с другой стороны, армянская сторона надеется, что благодаря переговорам сумеет достичь изменения 30%.
Однако, как считают специалисты, повышение цены на газ для населения Армении неизбежно. Пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян в этой связи заявил корреспонденту газеты: «Вопрос цены на газ обсуждается всегда, но речь не идет о проценте. Результат будет ясен после переговоров».