Հասարակություն 16:33 10/10/2019 Հայաստան
Կառավարության նիստի դռնփակ հատվածում քննարկվել է Սիրիայում տիրող իրավիճակը։ Գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ Կառավարության ուշադրության կենտրոնում են Սիրիայի այն բնակավայրերը, որտեղ հայ բնակչություն կա:
«Այս պահին հանձնարարական կա` քննարկելու, հասկանալու, թե ինչպես ենք կարողանալու ապահովել Սիրիայում բնակվող հայերի անվտանգությունը, հասկանալու նաև, թե ինչպիսի օգնություն ենք կարողանալու ցուցաբերել: Անվտանգության խորհրդի գրասենյակում արդեն ավելի մանրամասն պլանները կմշակենք, օրվա վերջում ավելի հստակ քննարկումներ կունենանք: Այս պահին նախապատրաստական աշխատանքներ են»,- ընդգծեց ԱԽ քարտուղարը։
Հարցին՝ հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայկական խմբին վտանգ չի սպառնո՞ւմ, Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ, բնականաբար, Սիրիայում ընդհանուր զարգացումներն ազդում են, բայց այս պահին լուրջ մարտահրավերներ չկան. «Հումանիտար առաքելությունը, որը գտնվում է Սիրիայում, իրենց մասով անհանգստանալու լուրջ խնդիր չունենք»։
Նա  նաև ասաց, որ հայկական առաքելությունը ռազմական գործողություններին  չի  մասնակցելու. «Այն, որ դա հումանիտար առաքելություն է, չի կարող որևէ ձևով մասնակցություն ունենալ ռազմական որևէ գործողության»:

Политика 17:26 10/10/2019 Армения
На заседании за закрытыми дверями в правительстве Армении обсуждена ситуация в Сирии. После заседания в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян отметил, что в центре внимания правительства находятся те населенные пункты Сирии, где проживает армянское население.
«На данный момент дано поручение обсудить и понять, как мы можем обеспечить безопасность проживающих в Сирии армян, а также понять, какую помощь можем оказать им. Уже в офисе Совета безопасности более подробно разработаем планы, к концу дня проведем более точные обсуждения. В данный момент идут подготовительные работы», – подчеркнул секретарь Совета безопасности.
На вопрос, не угрожает ли опасность группе специалистов Армении, осуществляющих гуманитарную миссию в Сирии, А. Григорян ответил, что, естественно, общие развития в Сирии оказывают воздействие, но в данный момент серьезных вызовов нет. «Гуманитарная миссия, находящаяся в Сирии, по их части нас нет какой-либо серьезной причины для беспокойства», – подчеркнул он.
Он отметил также, что это гуманитарная миссия, и они не могут каким-то образом участвовать в военных действия.