Հասարակություն 16:33 10/10/2019 Հայաստան
Կառավարության նիստի դռնփակ հատվածում քննարկվել է Սիրիայում տիրող իրավիճակը։ Գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ Կառավարության ուշադրության կենտրոնում են Սիրիայի այն բնակավայրերը, որտեղ հայ բնակչություն կա:
«Այս պահին հանձնարարական կա` քննարկելու, հասկանալու, թե ինչպես ենք կարողանալու ապահովել Սիրիայում բնակվող հայերի անվտանգությունը, հասկանալու նաև, թե ինչպիսի օգնություն ենք կարողանալու ցուցաբերել: Անվտանգության խորհրդի գրասենյակում արդեն ավելի մանրամասն պլանները կմշակենք, օրվա վերջում ավելի հստակ քննարկումներ կունենանք: Այս պահին նախապատրաստական աշխատանքներ են»,- ընդգծեց ԱԽ քարտուղարը։
Հարցին՝ հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայկական խմբին վտանգ չի սպառնո՞ւմ, Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ, բնականաբար, Սիրիայում ընդհանուր զարգացումներն ազդում են, բայց այս պահին լուրջ մարտահրավերներ չկան. «Հումանիտար առաքելությունը, որը գտնվում է Սիրիայում, իրենց մասով անհանգստանալու լուրջ խնդիր չունենք»։
Նա  նաև ասաց, որ հայկական առաքելությունը ռազմական գործողություններին  չի  մասնակցելու. «Այն, որ դա հումանիտար առաքելություն է, չի կարող որևէ ձևով մասնակցություն ունենալ ռազմական որևէ գործողության»:

Politics 17:14 10/10/2019 Armenia
The Cabinet held a closed door session on Thursday where among topics discussed were the situation in Syria, the Secretary of Armenia's Security Council Armen Grigoryan told reporters. In Grigoryan’s words, the government keeps particular focus on Syrian settlements with Armenian population.
“We have the instruction to discuss and assess how we can ensure the safety of Armenians living in Syria and what kind of assistance we could provide. The Office of the Security Council will later outline its actions. We are currently in a preparatory phase,” Grigoryan said.
Asked whether the Armenian group conducting a humanitarian mission in Syria is not under risk, Grigoryan said the overall developments in Syria are worrying, yet no serious challenges are seen at present. “The group which is in Syria for a humanitarian mission is in safety. The simple fact that it is a humanitarian mission envisages it can in no way be involved in military operations,” Grigoryan added.