Քաղաքական 16:42 12/01/2020
Ինչպես տեղեկացնում է Hraparak.am-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, երկու օր է, ինչ կառավարությունում և ուժային կառույցներում փնտրում են Սահմանադրական դատարանի դատավորներին հրաժարական հարկադրելու հարցով ՀՀ վարչապետի մոտ ուժային կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ կայացած գաղտնի հանդիպման մանրամասները Hraparak.am-ին փոխանցած աղբյուրին:
Կայքի՝ Կառավարության աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանին հունից հանել է գաղտնի հանդիպման բովանդակության նման ճշգրիտ ու մանրամասն արտացոլումը մամուլում և նա հանձնարարել է ամեն գնով գտնել տեղեկությունը Hraparak.am-ին փոխանցած անձանց: Հիմա կառավարությունում և ուժային կառույցներում այդ հարցով «արտակարգ դրություն» է:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 10-ին Hraparak.am-ը գրել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սահմանադրական դատարանի նախագահի ու դատավորների հարցով այսօր գաղտնի ժողով է հրավիրել, որին մասնակցել են իրավապահ կառույցների ղեկավարները: Փաշինյանը մեկ շաբաթ ժամանակ է տվել ուժայինների ղեկավարներին՝ հանձնարարելով ազատվել Սահմանական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանից ու իշխանության համար անցանկալի մյուս 6 դատավորներից:
«Հրահանգված է ցանկացած գնով գտնել և ստեղծել միջոցներ, որոնք կդրդեն դատավորներին հեռանալ: Այսօր քննարկվել են դատավորներին հրաժարական հարկադրելու տարբեր սցենարներ, հանձնարարվել է չխնայել անգամ ՍԴ դատավորների ընտանիքներին, մերձավորներին ու ընկերներին: Եվ այս գործընթացի համակարգումը Նիկոլ Փաշինյանը դրել է ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի վրա: Մեզ հաջողվեց պարզել, որ բոլոր դատավորների նկատմամբ ուժայինների կողմից արտաքին գաղտնի վերահսկողություն է իրականացվում, բացի այդ նրանց տեղաշարժի բոլոր հնարավոր տարածքներն ու շփման միջոցները ևս վերահսկվում են տեսանկարահանող սարքերով»,-գրել է կայքը:

Политика 18:26 12/01/2020 Армения
Как пишет Hraparak.am, ссылаясь на свои источники, уже два дня, как в правительстве и силовых структурах ищут источника, передавшего Hraparak.am подробности конфиденциальной встречи, состоявшейся у премьер-министра с участием руководителей силовых структур по вопросу принуждения к отставке судей Конституционного суда РА.
Как отмечает источник сайта в правительстве, Никола Пашиняна вывело из себя столь точное и подробное отражение содержания встречи в прессе и он поручил любой ценой найти передавших информацию Hraparak.am лиц. В настоящее время в правительстве и силовых структурах «чрезвычайное положение» по этому вопросу, пишет издание.
Напомним, 10 января Hraparak.am написал, что премьер-министр Армении Никол Пашинян по вопросу председателя Конституционного суда и судей КС созвал 10 января тайное собрание, в котором приняли участие руководители правоохранительных структур. Как указывалось, Пашинян дал руководителям силовых структур неделю времени, поручив избавиться от председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна и 6 остальных неугодных властям судей.
«Поручено любой ценой найти и создать меры, которые вынудят судей уйти. Обсуждались различные сценарии принуждения судей подать в отставку, было поручено не щадить даже семьи, близких и друзей судей КС. А координацию данного процесса Никол Пашинян возложил на начальника Спецследственной службы Армении Сасуна Хачатряна. Удалось выяснить, что силовыми структурами в отношении всех судей осуществляется тайный внешний надзор, кроме того, устройствами видеонаблюдения контролируются также все возможные территории их перемещения и средства связи»,–  написал Hraparak.am.