Հասարակություն 17:36 16/03/2020 Հայաստան
Կառավարության արտահերթ նիստը ընդմիջումից հետո շարունակվում է։ Օրակարգում Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հաստատելու մասին որոշման նախագիծն է։
Չնայած նախագծում կատարված փոփոխություններին, կրկին տեխնիկական սխալներ, թերություններ ու խնդիրներ ի հայտ եկան։
«Քննարկման նյութ էր դարձել քրեակատարողական հիմնարկների հետ կապված հարցը։ Ես դիսկոմֆորտ ունեի, որ զորամասերն ու քրեակատարողական հիմնարկները նույն ենթավերնագրի ներքո էին։ Կարելի էր գրել՝ այլ սահմանափակումներ, զորամասն ու ՔԿՀ-ն դրել ենք նույն ենթավերնագրի ներքո, այդպես լավ չի։ Մեծ խնդիր չի, բայց լեզվամտածողության առումով լավ չի, որ նույն ենթագրի ներքո են»,- ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նախագծի, հարսանիքներ, ծնունդներ, կնունքներ, թաղման արարողություններ թույլատրվելու են պարետի՝ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ սահմանված տարածքներում, այլ հավաքներն արգելված են։
«Ոչ թե թաղումներն են արգելվում, այլ 20 հոգուց ավելի մասնակցությունը»,- ասաց նա։
Ամփոփելով նախագծով առաջարկվող սահմանափակումները, Փաշինյանն ասաց, Հայաստան թույլատրվում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիների մուտքը, նրանց ընտանիքների բոլոր անդամների մուտքը, կացության կարգավիճակ ունեցող բոլոր անձանց մուտքը։ Դիվանագետների հաղորդակցությունն ապահովվում է։
Արգելվում է այն անձանց մուտքը, որոնք եղել են կորոնավիրուսի առումով ծանր վիճակում գտնվող երկրներում։
Խմբագրական փոփոխություններից հետո նախագիծը դրվեց քվեարկության, որոշումն ընդունվեց միաձայն։ Մարտի 16-ի ժամը 18։30-ից կհայտարարվի արտակարգ դրություն։

Политика 18:19 16/03/2020 Армения
Внеочередное заседание правительства Армении возобновилось после перерыва. В повестке дня – проект решения о введении режима чрезвычайного положения.
Несмотря на произведенные в проекте постановления кабмина изменения при обсуждении документа вновь были зафиксированы технические ошибки, недочеты и проблемы.
«Предметом обсуждения стала проблема, связанная с пенитенциарными учреждениями. У меня был дискомфорт, что воинские части и пенитенциарные учреждения находились под одним и тем же подзаголовком. Можно было бы написать – другие ограничения, воинские части и пенитенциарные учреждения объединили под одним и тем же подзаголовком, что нехорошо. Это не большая проблема, но с точки зрения языкового мышления нехорошо, что они находятся под одним подзаголовком», – сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Согласно проекту постановления, свадьбы, дни рождения, крестины, похороны будут разрешены на установленных решением коменданта – Тиграна Авиняна – территориях, другие собрания запрещены.
«Запрещены не похороны, а участие в них более 20 человек», – сказал он.
Подводя итоги предлагаемым проектом ограничениям, Пашинян сказал, что все граждане Армении, все члены их семей и все лица, имеющие вид на жительство, могут въезжать в Армению. Коммуникации дипломатов обеспечены.
После внесения редакционных изменений проект был вынесен на голосование, решение было принято единогласно. Чрезвычайное положение будет объявлено с 18:30 16 марта.