Իրավունք 16:04 06/05/2020 Հայաստան
Սևակ Թորոսյան. Այս դատավարությունը միայն Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների դատավարությունը չէ, սա իրավական պետության ծնունդն է
Panorama.am-ի հացազրույցը՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ, Փարիզի փաստաբանների պալատի անդամ, քրեական գործերով զբաղվող փաստաբան Սևակ Թորոսյանի հետ։
Panorama.am- Պարոն Թորոսյան, Դուք Փարիզի փաստաբանների պալատի անդամ եք։ Խնդրում եմ  նաև այդ տեսանկյունից  գնահատել դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից՝ երկրորդ անգամ արձակուրդ վերցնելն այն պարագայում, երբ ներկայացված ու առանց քննության են թողնված խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություններ, երբ Ռոբերտ Քոչարյանը կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում թիրախային խմբում է։
Սևակ Թորոսյան- Նախ ցավում եմ, որ կորոնավիրուսի համավարակով ու թռիչքների բացակայությամբ պայմանավորված չեմ կարող ներկա լինել ուրբաթ օրը նշանակված նիստին։ Անդրադառնալով հարցին՝ ասեմ, պետությունը պետք է երաշխավորի քրեական դատավարության շարունակականությունը։ Երկու ամիս լքել քրեական դատավարությունը, իհարկե, պաշտպանական կողմի իրավունքների խախտում է։ Եթե դատավորը լքում է դատավարությունը, նույնիսկ արձակուրդի պատճառաբանությամբ, ապա դա դատական կարգի հանցավորություն է։  Քանի որ այսօր վտանգավոր օրեր ենք ապրում՝ համավարակով պայմանավորված, այդ պատասխանատվությունը դառնում է քրեական՝ միջազգային քրեական օրենքի հիման վրա։
Panorama.am- Դատական տերմինների մեջ օգտագործվում է «ողջամտություն» բառը, որը սակայն հստակ սահմանում չունի։ Ինչ կասեք՝ օրինակ ինչպե՞ս պահանջել դատական պրոցեսի ողջամիտ ժամկետներ, ողջամիտ ընթացք, եթե դրանք որոշում է դատավորը։
Սևակ Թորոսյան- Ողջամտությունն արդեն տասնյակ տարիներ սահմանված է միջազգային դատարանների կողմից, մանավանդ ՄԻԵԴ կողմից։ Այս պահին Հայաստանի Հանարապետությունն էլ պետք է սահմանի այս հասկացությունը՝ հարգելով միջազգային ստանդարտները։ Անշուշտ, միջազգային ստանդարտները չեն պարտադրում երկրներին որոշակի ժամկետներ, օրինակ, երկու ամիս, չորս ամիս՝ այս առումով ազատ թողնելով երկրներին։ Դատավորի կողմից երկու ամիս արձակուրդն այս առումով անիմաստ է։ Սա մեկնաբանվում է միջազգային դատարանների կողմից որպես պաշտպանյալի իրավունքների խախտում։
Panorama.am -Այս պահին Ձեր թղթապանակում որքա՞ն է այս գործով խախտումների թիվը։ Մի քանի ամիս առաջ Դուք բարձարաձայնել էիք 30 խախտումների մասին, փոխվե՞լ է այս թիվը։ Որո՞նք ենք, ըստ Ձեզ, առավել աղաղակող խախտումները։
Սևակ Թորոսյան- Խախտումները շարունակվում են մինչև այսօր, ցանկը երկարում է։ Ամենամտահոգիչ խախտումները կապված են դատավորի անկախության սկզբունքի հետ, քանի որ առաջին մեծագույն խախտումները լուծում չգտան, այսօր շարունակվում է այդ նույն ճանապարհը։
Հիշեցնեմ, որ գրեթե երկու տարի առաջ գործադիր մարմինը հրահանգել էր դատավորին կալանավորել Ռոբերտ Քոչարյանին, «դատավորն ուզի, թե չուզի»։  Եվրոպայում սրա հետևանքը կլինեին հրաժարականներ, բայց Հայաստանում այս հիմնական խախտման պրոցեսը շարունակվեց, վարչապետն անձամբ հրահանգեց, որ դատարանների դռները փակեն։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դեմ, որ կալանքից ազատ էր արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին,  քրեական գործ հարուցվեց և խուզարկություն կատարվեց նրա աշխատասենյակում։ Դատական նիստի ընթացքում դատավոր Արմեն Դանիելյանը խոսք չտրամադրեց պաշտպանական կողմին։
Եվ այսօր աշխարհում համավարակի իրավիճակում, երբ երկրները ազատ են արձակում հազարավոր բանտարկյալների, առողջական մտահոգություններից ելնելով, Հայաստանում դատավորն անտեսում է այս վտանգավոր վիճակը։ Հակառակ այն բանին, որ Ռոբերտ Քոչարյանն առողջական խնդիրներ ունի ու վաթսուն տարեկանից էլ բարձր է, ինքն էլ նախնական կալանքի տակ է։ Իսկ նախնական կալանքը կապված է անմեղության կանխավարկածի հետ, ուզենք, թե չուզենք։ Նախնական կալանքը պետք չէ շփոթել, նույնացնել պատժի հետ։
Հայաստանի Հանրապետությունը ձախողեց արդար դատավարություն կազմակերպել այս պահին, և պետք է այսօր ընդունի դա։
Panorama.am - Դուք հարցազրույցներից մեկում նշել էիք, որ երկիրն իր մեջ պետք է ուժ գտնի խախտումներին «ստոպ» ասելու համար։ Դուք նման կամք հիմա տեսնո՞ւմ եք իշխանությունների մոտ։
Սևակ Թորոսյան- Զգում ենք, որ իշխանության մեջ եղած մարդկանցից բոլորը չէ, որ համաձայն են վարչապետի հետ, և այս խախտումների անվերջ շարունակությունը մեծ անհանգստություն է պատճառում։ Սակայն աշակերտների հոգեբանություն է տիրում։ Զարթնումը պետք է սկսկի դատավորներից։ Դատավորը պետք է անկախանա, այսինքն, չենթարկվի կոռուպցիային։ Դատավորի դեպքում կոռուպցիան չի նշանակում գումար ստանալ, նշանակում է անարդար վճիռ կայացնել՝ իմանալով որ այն անարդար է։ Դատավորի անկախությունը նշանակում է անկախանալ քաղաքական իշխանություններից և ժողովրդի մարդազոհական պահանջներից։ Դատավորներն այս  պատերազմում պետք է հաղթեն։ Բայց մեկուսացման ավարտից հետո շատ հաշիվներ պետք է տրվեն։
Panorama.am- Դուք Ֆրանսիայի փաստաբանների պալատի անդամ եք, որքանով տեղյակ եմ, դատավարության ընթացքի մասին պարբերաբար տեղեկացնում եք Ֆրանսիայի պետական ու այլ մարմինների։ Բացի նախագահ Մակրոնի պատասխան նամակից, ի՞նչ արձագանքեր կան։
Սևակ Թորոսյան-Այս համավարակի ծանր օրերին պետություններն ուրիշ մտահոգություններ ունեն։ ՄԱԿ-ի առաջարկով պետք է ազատ արձակվեին վաթսուն տարեկանից բարձր բանտարկյալները, հատկապես երբ նրանց առողջական վիճակը ծանր է։ Արդեն ասացի, եթե որևէ բան պատահի պարոն Քոչարյանին համավարակի հետ կապված, ես պատրաստ եմ միջազգային քրեական դատարան դիմել մահափորձ կատարելու հիմքով՝ ընդդեմ վարչապետի, արդարադատության նախարարի և դատավորի։
Panorama.am - Սոցցանցի հայկական տիրույթում, նաև դատարանի դահլիճոււմ սպառնալիքներ, հայհոյանքներ, վիրավորանքներ են հաճախ հնչում Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների նկատմամբ։ Ինչո՞վ է պայմանավորված նման վարքագիծը, ըստ Ձեզ։ Որպես տարբեր երկրներում աշխատած փաստաբան, դա տարածվա՞ծ պրակտիկա է։
Սևակ Թորոսյան- Աշխարհում երկու տեսակի երկրներ կան. երկրներ, որ պատմականորեն հասկացել են, ընդունել են և հարգում են փաստաբանի անհրաժեշտությունը, և կան այնպիսի երկրներ, որ փաստաբանական պալատներն ընդունում են պարզապես այն բանի համար, որ միջազգային կոնվենցիաներն իրենց պարտադրում են դա անել։ Սրանք անհասու երկրներ են, որ մինչ օրս չեն հասկացել փաստաբանի կարևորությունը, ուր նույնացնում են մեղադրյալին ու պաշտպանին, փաստաբանը դառնում է գործադիր մարմնին թշնամի։
Այդ երկրների շարքում են Թուրքիան, Ադրբեջանը և դժբախտաբար Հայաստանը, այսօրվա Հայաստանը։ Եվրոպական երկրներում օրենքը պարտադրում է հարգել փաստաբանի գործը, իսկ անհասու երկրներում պետությունը կազմակերպում է փաստաբանի դեմ ատելության մթնոլորտ։
Այս դատավարությունը միայն Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների դատավարությունը չէ, այս դատավարությունը իրավական պետության ծնունդն է։ Կամ Հայաստանի Հանրապետությունը կհաջողի ու կմտնի աշխարհի իրավական պետությունների շարքը, կամ կձախողի ու կմնա անհասու երկրների շարքում։
Բոլոր բերման ենթարկված կիրանցեցիներին ազատ արձակեցին
Բոլոր բերման ենթարկված կիրանցեցիներին ազատ արձակեցին։ Այս մասին հայտնում է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» քաղաքացիական շարժումը։...

Право 19:44 06/05/2020 Армения
Севак Торосян: Этот судебный процесс касается не только дела Роберта Кочаряна и других, этот судебный процесс является рождением правового государства
Представляем интервью Panorama.am с французским адвокатом по международным финансово-политическим уголовным делам, адвокатом второго президента Армении Роберта Кочаряна – Севаком Торосяном.
– Г-н Торосян, вы являетесь членом Парижской коллегии адвокатов. Прошу также с этой точки зрения оценить тот факт, что судья Анна Данибекян повторно взяла отпуск в том случае, когда представлены и оставлены без рассмотрения ходатайства об изменении меры пресечения, когда Роберт Кочарян находится в группе риска в условиях пандемии коронавируса.
– Во-первых, сожалею, что в связи с пандемией коронавируса и отсутствием рейсов не могу присутствовать на заседании, назначенном на пятницу. Обратившись к вопросу, отмечу, что государство должно гарантировать продолжительность уголовного судопроизводства. Оставить на два месяца уголовное судопроизводство, конечно, является нарушением прав стороны защиты. Если судья покидает судопроизводство, даже по причине отпуска, то это преступление, касающееся судебного порядка. Поскольку сегодня мы переживаем опасные дни в связи с пандемией, и эта ответственность становится уголовной на основании международного уголовного права.
– Слово «разумный» употребляется в качестве юридического термина, который, однако, не имеет конкретного определения. Как на Ваш взгляд стоит требовать «разумные» сроки проведения судебного процесса, «разумный» процесс, если они определяются судьей?
– Термин «разумность» уже десятки лет определен со стороны международных судов, особенно – со стороны ЕСПЧ. В данный момент Республика Армения также должна определить данное понятие, уважая международные стандарты. Несомненно, международные стандарты не обязывают страны к определенным срокам, к примеру, два месяца или четыре, оставив свободу выбора в этом вопросе. В этом смысле 2-месячный отпуск судьи является просто бессмысленным. Это трактуется со стороны международных судов в качестве нарушения прав подзащитного.
– Сколько на данный момент уже насчитывается нарушений по данному делу? Несколько месяцев назад Вы сообщили о 30 нарушениях, изменилась ли данная цифра? Какие из нарушений, на Ваш взгляд, являются наиболее вопиющими?
– Нарушения продолжаются и по сей день, список дополняется. Наибольшую обеспокоенность вызывают нарушения, связанные с принципом независимости судей, и поскольку самые крупные нарушения не были устранены, тот же путь продолжается и сегодня.
Напомню, что почти два года назад исполнительная власть приказала судье избрать в отношении Роберта Кочаряна меру пресечения в виде ареста: «хочет этого судья или нет». В Европе за этим последовали бы отставки, однако, в Армении процесс этих основных нарушений продолжился, премьер-министр лично приказал блокировать входы в здания судов.
Против судьи Давида Григоряна, который вынес решение о приостановлении производства по делу Роберта Кочаряна и направил его в Конституционный суд РА, возбуждено уголовное дело и произведен обыск в его кабинете. В ходе судебного заседания судья Армен Даниелян не предоставил слово стороне защиты.
И сегодня в условиях пандемии в мире, когда главы государств освобождают тысячи заключенных, исходя из обеспокоенности об их состоянии здоровья, судьи в Армении игнорируют эту опасную ситуацию. Вопреки тому, что у Роберта Кочаряна имеются проблемы со здоровьем, а также, что он входит в возрастную группу риска – старше 60 лет, он, тем не менее, находится под арестом. А предварительное заключение связано с презумпцией невиновности: хотим мы этого или нет. предварительное заключение не нужно путать и идентифицировать с наказанием.
Республика Армения сегодня провалила организацию справедливого судебного разбирательства, и должна принять это.
– В одном из интервью Вы отметили, что страна должна найти в себе силы, чтобы сказать «стоп» нарушениям. Наблюдаете ли Вы сейчас волю к этому у властей?
– Чувствуется, что не все находящиеся у власти люди согласны с подходами премьер-министра РА, и бесконечное продолжение этих нарушений вызывает большую обеспокоенность. Пробуждение должно начаться с судей. Судьи должны стать независимыми, то есть, не быть подверженным коррупции. В случае с судьей коррупция не значит получение взятки, значит – вынести несправедливое решение, будучи зная, что оно является несправедливым. Независимость судей – значит быть независимым от политических властей. Судьи должны одержать победу в этой войне.
– Вы являетесь также членом Палаты адвокатов Франции, насколько мне известно, о ходе судопроизводства периодически информируете государственные и другие органы Франции. Имеются ли другие отклики, помимо ответного письма президента Франции Эммануэля Макрона?
– В столь тяжелые дни в связи с пандемией коронавируса у государств имеются другие заботы. По предложению ООН должны были быть освобождены осужденные старше 60 лет, особенно, когда их состояние здоровья тяжелое. Уже отмечал, если что-либо случиться с Робертом Кочаряном из-за пандемии, я готов обратиться в Международный уголовный суд на основании покушения на убийство, выступить против премьер-министра, министра юстиции и судьи.
– В армянском сегменте соцсетей, а также в зале суда, часто звучат угрозы, ругательства, оскорбления в адрес адвокатов Роберта Кочаряна. Чем обусловлено подобное поведение, на Ваш взгляд. В качестве проработавшего в различных странах адвоката, скажите, это распространенная практика?
– В мире существуют государства двух типов: страны, которые исторически поняли, приняли и уважают необходимость адвокатов, и страны, которые принимают Палаты адвокатов только за то, что международные конвенции обязывают их это делать. Это страны, которые до сих пор не поняли важность адвокатов, где адвокат и обвиняемый идентифицируются, адвокат становится врагом исполнительной власти.
В ряде таких стран – Турция, Азербайджан и, к сожалению, Армения, сегодняшняя Армения. Закон в европейских странах обязывает уважать дело адвокатов, а в недоразвитых странах государство формирует атмосферу ненависти в отношении адвокатов.
Этот судебный процесс касается не только дела Роберта Кочаряна и других, этот судебный процесс является рождением правового государства. Либо Республике Армения удастся, и она окажется в списке правовых государств мира, либо не удастся и РА останется в списке недоразвитых стран.