Քաղաքական 16:12 14/09/2020 Հայաստան
«Մեր կարծիքով ԼՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն որդեգրել են մոտեցում՝ որևէ ձևով չմասնակցելու դատական համակարգի նորացման գործընթացին»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով ՍԴ անդամների ընտրության հարցին։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ ընդդիմադիր երկու կուսակցությունները՝ «Բարգավաճ Հայաստանը» և «Լուսավոր Հայաստանը» հայտարարել են, որ չեն պատրաստվում մասնակցել ՍԴ անդամների ընտրությանը, քանի որ այդ գործընթացը, ըստ խմբակցությունների, հակաիրավական է և խարխլված հիմք ունի։
Լիլիթ Մակունցի խոսքով, այդ խմբակցություններն ունեն մոտեցում, որ կա՛մ պետք է իրենց սիրելիները լինեն ՍԴ-ում, կա՛մ՝ ոչ ոք չլինի։
«Եվ մենք գոյություն ունեցող դատական համակարգից պետք է հասկանանք` արդյո՞ք մենք մերժում ենք բոլոր գործող դատավորներին, թե՞՝ ոչ։  Իսկ մեզ համար մտահոգիչ է, որ խորհրդարանական ուժերից երկուսը չեն մասնակցելու ՍԴ անդամի ընտրությանը, և այդ հանգամանքը մտահոգիչ է այն համատեքստում, որ ընդդիմությունը չի ցանկանում մասնակցություն ունենալ ՍԴ նորացման գործընթացում»,- նշեց իմքայլական պատգամավորը։
Դիտարկմանը, որ Հայաստանում կարանտինային ռեժիմ է սահմանվել, և արտակարգ դրությունը կարանտինով փոխարինելու որոշումը տարակուսանքի առիթ է տվել, և հանրությունը չի հասկանում ՝ ո՞րն է տարբերությունը, Լիլիթ Մակունցն արձագանքեց՝ տարակուսելու որևէ հիմք չկա։
«Համավարակի դեմ պայքարը դեռ շարունակվում է, և այո՛, արտակարգ դրությունը ենթադրում է ավելի խիստ սահմանափակումներ, քան կարանտինը, և դրանից ելնելով, նաև մեր ընդդիմադիր գործընկերների առաջարկները լսելով, մենք փոխել ենք ռեժիմները։ Իհարկե, սա չի նշանակում, որ կանոնները խստորեն չպետք է պահպանվեն։ Բայց որոշակի մեղմացումներ կան, օրինակ, կսկսեն աշխատել մշակութային հաստատությունները։ Եվ քիչ-քիչ կաշխատենք խստացումները հանել, որպեսզի դեպքերի նվազման միտումը պահենք»։
Հարցին, թե՞ արդյոք ճիշտ են մամուլի հրապարակումները, թե իմքայլական պատգամավոր Արմեն Փամբուխչյանը մանդատը վայր կդնի և նոր պաշտոն կստանձնի գործադիրում, Լիլիթ Մակունցը պատասխանեց՝ նման քննարկում եղել է, բայց դեռ պետք չէ իրադարձություններից առաջ անցնել.
«Չի բացառվում, որ նա մանդատը վայր կդնի»։
Դիտարկմանը, որ ԼՀԿ-ն նախատեսում է անվստահություն հայտնել ԿԳՄՍ նապարարին, արդյո՞ք վերջինիս աշխատաքները գոհացնում են «Իմ քայլին», իշխանական պատգամավորն արձագանքեց՝ որևէ մեկը չունի մոտեցում, թե կատարյալ կերպով է աշխատում։
«Մենք չենք կարծում, որ մոտեցումների վերանայման, աշխատանքում որոշակի շտկումներ մտցնելու, քննադատություններին ականջալուր լինլու անհրաժեշտություն չունենք։ Ես կարծում եմ, որ նման մերժողական մոտեցումը մեզ հարիր չէ»,- եզրափակեց խոսքը Լիլիթ Մակունցը։

Политика 16:44 14/09/2020 Армения
«На наш взгляд, фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения” избрали такой подход: не быть причастными к процессу обновления судебной системы», – заявила глава правящей фракции «Мой шаг» Лилит Макунц в беседе с журналистами в парламенте 14 сентября, коснувшись избрания членов КС РА.
Напомним, 2 оппозиционные фракции НС Армении – «Просвещенная Армения» и «Процветающая Армения» – заявили, что не собираются участвовать в избрании членов КС, так как этот процесс, по мнению фракций, является противоправным и имеет неустойчивый фундамент.
По словам Макунц, у данных фракций есть подход, согласно которому в КС должны быть либо их «любимчики», либо никто.
«И мы должны по существующей судебной системе понять, отвергаем всех действующих судей или нет.  И нас беспокоит то, что две парламентские силы не будут участвовать в выборах члена Конституционного суда. Это обстоятельство вызывает беспокойство в контексте того, что оппозиция не желает участвовать в процессе обновления Конституционного суда», – отметила Макунц.
Лилит Макунц ответила и на следующее замечание: в Армении установлен карантинный режим, и решение о замене чрезвычайного положения на карантин вызвало недоумение, общественность не понимает, в чем разница. По словам главы фракции «Мой шаг», причин для недоумения нет.
«Борьба с пандемией все еще продолжается. Да, ЧП предполагает более строгие ограничения, чем карантин. Исходя из этого, а также прислушиваясь к предложениям наших оппозиционных коллег, мы сменили режимы. Конечно, это не означает, что правила не должны строго соблюдаться. Но есть некоторые послабления: например, заработают учреждения культуры. И постепенно мы постараемся снять ограничения, чтобы сохранить при этом тенденцию к уменьшению числа случаев заражения коронавирусом в Армении», – добавила она.
На вопрос, соответствуют ли действительности публикации в прессе о том, что депутат НС Армении от фракции «Мой шаг» Армен Памбухчян сложит мандат и займет новую должность в исполнительной власти, Лилит Макунц ответила, что такое обсуждение состоялось, но пока не нужно опережать события.
«Не исключено, что он сложит мандат», – добавила она.
На замечание о том, что «Просвещенная Армения» намерена выразить вотум недоверия министру ОНКС, удовлетворяет ли его работа фракцию «Мой шаг», депутат ответила: ни у кого нет подхода, что он работает идеально.
«Мы не думаем, что не нуждаемся в пересмотре подходов, внесении определенных корректив в работу, учитывании критики. Я считаю, что такой подход отрицания для нас не является подобающим», – резюмировала Лилит Макунц.