Քաղաքական 10:23 19/10/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի անդամությունից զրկելու պահանջով բանաձև է ներկայացվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատ
2020 թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ընտրապայքարից դուրս մնացած հանրապետական թեկնածու Թալսի Գաբբարդը կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին աշխատանքներ տանել դաշնակից երկրների հետ՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի կազմից դուրս բերելու նպատակով: Այս մասին  տեղեկանում ենք Ամերիկայի հայկական ազգային համագումարի ֆեյսբուքյան էջից։
Նշվում է, որ Գաբբարդի ներկայացրած բանաձևում հստակ արձանագրված է հայկական ուժերի վրա Թուրքիայի ձեռնարկած հարձակումների և մինչ այժմ Անկարայի՝ ահաբեկիչներին աջակցելու փաստերը:
Ստորև ներկայացնում ենք առաջարկված բանաձևը հիմնավորող դրույթները, որոնք ներկայացրել է Գաբբարդը.
«1. Հաշվի առնելով, որ Թուրքիան մեծացրել է իր ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունում։ Եթե նախկինում պարզապես քաղաքական աջակցություն էր ցուցաբերում Ադրբեջանին, ապա այժմ ուղղակի ռազմական օգնություն է տրամադրում։
2.Ուշադրություն դարձնելով, որ Թուրքիան փակ է պահում սահմանը ԱՄՆ-ի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող Հայաստանի հետ և բազմիցս սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և աշխարհի տարբեր հատվածներում գտնվող հայկական համայնքների նկատմամբ, ժամանակ առ ժամանակ դրանք շղարշելով 20-րդ դարասկզբին Թուրքիայում կատարված Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ կատարվող նուրբ ակնարկներով:
3. Ուշադրություն դարձնելով, որ զեկույցները վկայում են, որ Թուրքիան Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կռվելու համար Ադրբեջան է ուղարկել սիրիացի գրոհայիններին, որոնցից շատերը կապ ունեն «Ալ Կաիդայի» և «Իսլամական պետության» հետ:
4. Հաշվի առնելով, որ հայտնի է դարձել, որ Թուրքիան մասնակցել է կամ ուղղակիորեն ղեկավարել է Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի հարձակողական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, և որ F-16 կործանիչները ներգրավված են եղել թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի, թե՛ Հայաստանի դեմ կատարված հարձակումներում:
5. Ուշադրություն դարձնելով որ թեև ՆԱՏՕ-ն կոչ է արել անմիջապես դադարեցնել կրակն ու բռնությունները Լեռնային Ղարաբաղում՝ ի պատասխան ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի հարձակման, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը հակառակ է գործել՝ հրապարակային կերպով աջակցելով Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիային:
6. Չնայած Կանադան որոշում կայացրեց դադարեցնել ռազմական նշանակության սարքավորումների և  սպառազինության վաճառքն Ադրբեջանին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի հարձակողական գործողություններում նրա անմիջական ներգրավվածությանը, Թուրքիան, հղում անելով ՆԱՏՕ-ի շրջանակում հարաբերություններին, պատճառաբանեց Կանադայի կայացրած որոշման կապակցությամբ իր ունեցած դժգոհությունը»։

Политика 13:54 19/10/2020 В мире
Кандидат в президенты США от республиканцев Тулси Габбард, выбывшая из избирательной гонки, призвала США вести работу с союзными странами с целью выведения Турцию из состава НАТО. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
Отмечается, что в представленной Габбард резолюции отмечены факты нападения Турцией на армянские силы и продолжающейся поддержки Анкарой террористов.
Ниже представляем положения, обосновывающие предложенную резолюцию, которые представила Габбард:
«1. С учетом того, что Турция увеличила свою вовлеченность в конфликте между Азербайджаном и Нагорным Карабахом. И если в прошлом она проявляла лишь политическую поддержку в отношении Азербайджана, то теперь оказывает прямую военную помощь;
2. Обращая внимание на то, что Турция держит закрытой границу с Арменией – страной, имеющей дружественные отношения с США – и неоднократно создавала угрозы в отношении Армении, Нагорного Карабаха и армянских общин, находящихся в разных частях мира, периодически прикрывая их тонкими намеками касательно Геноцида армян в Османской Империи в начале XX века;
3. Обращая внимание на то, что доклады свидетельствуют, что Турция направила для борьбы с Арменией и Нагорным Карабахом сирийских боевиков, многие из которых связаны с “Аль-Каидой” и ИГИЛ;
4. С учетом того, что стало известно, что Турция участвовала или прямо руководила наступательными действиями ВВС Азербайджана против Нагорного Карабаха, ее истребители F-16 участвовали в атаках как на Нагорный Карабах, так и на Армению;
5. Обращая внимание на то, что несмотря на призыв НАТО по незамедлительному прекращению огня и насилия в Нагорном Карабахе в ответ на нападение Азербайджана против НКР, Турция действует против позиции НАТО, публично поддерживая продолжающуюся военную агрессию Азербайджана;
6. Несмотря на решение Канады приостановить продажу устройств и вооружения военного значения Азербайджану, Турция по причине ее непосредственного участия в военной атаке Азербайджана против Нагорного Карабаха выразила недовольство в связи с данным решением Канады, ссылаясь на отношения в рамках НАТО».