Իրավունք 16:04 27/10/2020 Հայաստան
Ադրբեջանցի ռազմագերի. Հրաման էր տրված՝ ոչնչացել հայ զինվորներին, գրավել ու տեղակայվել հայերի մարտական դիրքերում
ՀՀ Քննչական կոմիտեն ներկայացրել է Ադրբեջանից ռազմագերի Էմին Բախշալիևի հարցաքննության տեսանյութը։
«Ներկայումս ես ինձ նորմալ եմ զգում, լավ եմ, օրվա ընթացքում ինձ երեք անգամ կերակրում են, ջուր են տալիս, առողջական վիճակս լավ է, այստեղ ինձ նորմալ են վերաբերվում, բռնություն չեն գործադրում, խոշտանգումներ չկան։
Ձախ ոտքից վիրավորել են, ամեն օր վերքս մշաkվում է, վիրակապս փոխվում է»,- ասում է ռազմագերին։
Նա պատմում է, որ սեպտեմբերի 3-ին կամ 5-ին Ադրբեջանում հայտարարվել է զորահավաք։ Նրա խոսքով, ամռանն անցկացվել են  համատեղ լայնածավալ  զորավարժանքներ, որոնք ավարտելուց հետո Թուրքիայի բանակից զինվորական կազմy մնացել է Ադրբեջանում։ Ըստ ռազմագերու, տեղեկացել է, որ պատերազմը սկսելու ժամանակ իրենց պետք է օգնեն նաև Պակիստանից ժամանած զինծառայողները։
«Թուրքիայից ժամանած զինվորական մասնագետները մեր դասակի  հետ մարտական  պատրաստության դասընթացներ են անցկացրել 3-5 օր, նպատակն էր՝ լեռներում մարտ վարելու ձևերին տիրապետելը։
Թուրքիայից ժամանած զինվորականները միայն մեզ հետ չեն անցկացրել դասընթացներ, նաև մյուս ստորաբաժանումների հետ։
Թուրքերը, երբ մեր զորամաս էին ժամանել, ասել են՝  պատրաստվենք, որ լեռներում պետք է մարտական պատրաստության դասընթացներ անցկացվեն։ Մեզ ասվել է պատրաստվենք պատերազմի, քանի որ առաջիկայում  ռազմական գործողություններ են լինելու, պետք է հարձակում գործենք մեր միակ թշնամու՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
Թուրքիայից ժամանած զինվորականները եղել են զինվորական համազգեստով, սակայն կոչումներ չեն ունեցել փակcված համազգեստի վրա։ Մենք նրանց դիմել ենք  ոչ անունով, ոչ ազգանունով, ուղղակի դիմել ենք հրամանատար։
Սեպտեմբերի 20-21-ին զորամասի մեր գումարտակով դուրս ենք եկել զորամասից և շարժվել ենք դեպի Գյուլիստանի ուղղությամբ։ Իմ անմիջական հրամանատար Ահմադ Հանիֆաևը մեզ ասել է, որ թշնամու, այսինքն` հայկական դիրքերը դատարկ են, 5-7 զինծառայողներ կլինեն, հրաման է տրվել նրանց էլ ոչնչացել, գրավել ու տեղակայվել հայերի մարտական դիրքերում։ Հրաման էր տրված՝ ինչքան շատ գրավեինք, այնքան լավ կլիներ»,- պատմում է ադրբեջանցի  ռազմագերին։
Նրա խոսքով, իրենց պետությունը բանակի համար Իսրայելից, Թուրքիայից ձեռք է բերել հրթիռային  համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքեր։
«ԱԹՍ-ները կառավարվում էին թիկունքից, դրանք թուրքական կամ իսրայելական արտադրության են եղել։ Թե կոնկրետ ով է կառավարել, չեմ տեսել, մենք դրանց կառավարման հետ առնչություն չենք  ունեցել։
Քաղաքացիական բնակիչների տների բակերում, որտեղ ապրում են քաղաքացիական բնակիչներ,  տեղադրվել են հրթիռահրետանային միջոցներ, որոնք կիրառվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում։ Այդ բնակավայրերում  քաղաքացիական բնակիչները շարունակել են ապրել, բնակվել»,-  հարցաքննության ժամանակ ասում է Էմին Բախշալիևը։
Հիշեցնենք, որ այսօր կայացած ասուլիսում ՀՀ Քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը հայտնել էր, որ այս պահի դրությամբ հայկական կողմ ունի ադրբեջանական կողմից հարցաքննված 2 ռազմագերի։ Նա տեղեկացրել էր, որ  հայկական կողմն այս պահի դրությամբ ունի 17 զինծառայող, ովքեր գտնվում են Ադրբեջանում։ Երկուսի մասով տվյալները ճշտվում են։

Политика 18:44 27/10/2020 Армения
Следственный комитет Армении представил видеозапись допроса азербайджанского военнопленного Эмина Бахшалиева.
«В данный момент чувствую себя нормально, хорошо, меня кормят трижды в день, дают воду, состояние здоровья хорошее, здесь ко мне относятся хорошо, не применяют насилия, не осуществляют пыток.
Я ранен в левую ногу, каждый день рану обрабатывают, меняют повязку», – рассказывает военнопленный.
Он рассказал, что 3 или 5 сентября в Азербайджане была объявлена мобилизация. По его словам, летом были проведены совместные азербайджано-турецкие учения, после чего военный персонал армии Турции остался в Азербайджане. По его словам, им сообщили также, что во время войны им должны помогать прибывшие из Пакистана военнослужащие.
«Прибывшие из Турции военные специалисты провели с нашим взводом курсы боевой подготовки 3-5 дней, цель – овладеть техникой борьбы в горных условиях.
Прибывшие из Турции военные проводили курсы также с другими подразделениями
Турки, когда прибыли к нам в часть, сказали, чтобы мы готовились к войне, поскольку в ближайшее время будут боевые действия, мы должны совершить нападение на нашего единственного врага – на армянские позиции.
Прибывшие из Турции военные были в военной одежде, однако, без указания званий. Мы обращались к ним ни по именам, ни по фамилиям, просто обращались как к командирам.
20-21 сентября наш взвод начал двигаться в направлении Гюлистана. Мой непосредственный командир Ахмед Ганифаев сообщил, что на вражеских, то есть армянских позициях находятся 5-7 военнослужащих. Он отдал приказ уничтожить их, занять армянские позиции и разместиться на этих боевых позициях. Был также дан приказ, чем больше позиций мы захватим, тем лучше», – рассказал он.
По его словам, их государство закупило для армии беспилотники, ракетные системы у Израиля, Турции.
«БПЛА управлялись из тыла, они были турецкого или израильского производства. Но кто конкретно управлял, не видел, мы не имели никакого отношения к их управлению.
Ракетно-артиллерийские установки, которые затем применялись в ходе боевых действий, были размещены в гражданских населенных пунктах, во дворах домов, где проживали гражданские лица.
Мирные жители продолжали жить и оставаться в этих населенных пунктах», – отметил он.
Напомним, в ходе сегодняшней пресс-конференции начальник Криминалистического управления Следственного комитета Армении Рафаел Варданян сообщил, что на армянской стороне на данный момент находятся 2 допрошенных азербайджанских военнопленных, они были допрошены в рамках уголовного дела. Он отметил также, что на азербайджанской стороне на данный момент находятся семнадцать пленных армянских военнослужащих. Данные по части еще двух проверяются.