Տնտեսություն 13:36 04/02/2021 Հայաստան
«Մենք այստեղ էլ պետք է փորձենք կայացնել որոշումներ և հույս ունեմ, որ կհաջողվի այդպիսի որոշումները կայացնել, այդ թվում նաև Ամուլսարի հայտնի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում»,- կառավարության նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ պետք է արձանագրել, որ «ուզենք թե չուզենք» հանքարդյունաբերությունը շատ էական դեր է խաղում Հայաստանի տնտեսության և նրա զարգացման համար, այդ թվում՝ անվտանգային համատեքստում:
Նա արձանագրեց, որ այստեղ կառավարությունը պետք է կայացնի որոշումներ ներդրումային որոշակի ծրագրերի վերաբերյալ և հիշատակեց Ամուլսարի ծրագիրը:
«Ամեն դեպքում այս թեման պետք է քննարկվի և ինչպես նախկինում ասել ենք՝ հաշվի առնելով Հայաստանի հավասարակշռված շահերը, պետք է փորձենք գտնել լուծումներ»,- հայտնեց Փաշինյանը:
Հիշեցնենք՝ Ամուլսարի շահագործման դեմ արտահայտվել են թե քաղաքացիները, թե բնապահպանները, թե գիտնականները, արձանագրելով, որ դրա շշահագործումը կբերի Հայաստանի խմելու ջրերի թունավորմանը և համազգային աղետի։

Политика 14:42 04/02/2021 Армения
И здесь мы должны пытаться принять решения, надеюсь, что удастся принять такие решения, в том числе в рамках известной инвестиционной программы эксплуатации золоторудного месторождения в Амулсаре, заявил сегодня на заседании правительства Армении Никол Пашинян.
По его словам, нужно констатировать: «хотим мы того или нет», но горнодобывающая промышленность играет очень существенную роль в развитии экономики Армении, в том числе в контексте безопасности.
«Важно отметить, что и здесь мы должны принять решения, сделать определенные инвестиционные программы более важными и приемлемыми для Армении и ее общества. И здесь мы должны постараться принять такие решения, в том числе в рамках известной инвестиционной программы Амулсара, чтобы были учтены сбалансированные интересы Армении. Мы должны постараться найти решения», – сказал Пашинян.
Напомним, против эксплуатации Амулсара выступают как граждане, так и экологи и ученые, подчеркивая, что это приведет к отравлению питьевой воды в Армении и общенациональной катастрофе.