Քաղաքական 14:33 21/02/2021 Հայաստան
«Ես ազնվորեն մինչև այս պահը չեմ հասկանում, թե ինչ է կատարվում»,- Երևանի դատարանի «Ավան» նստավայրի մոտ, որտեղ ընթանում է ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի ձերբակալման իրավաչափության հարցով դատական նիստը,  լրագրողներին ասաց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան, ում աշխատասենյակում ԱԱԾ-ն փետրվարի 19-ին խուզարկություն էր իրականացրել, ապա բերման ենթարկել նրան։
Նա նշեց, որ որևէ մեկն իրեն բացատրություն չի տվել, թե իր անձնական հեռախոսը, աշխատանքային համակարգիչն ինչ կապ ունի ինչ-որ ֆեյք բռնելու հետ, առհասարակ չի հասկանում, թե ինչ պատճառով էր բերման ենթարկվել ԱԱԾ։
«Անհասկանալի է նաև այն, թե ինչ է կատարվում մեր ավագ կոլեգաների դեպքում՝ Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, որոնց հետո տարիներ շարունակ սանձել ենք Ադրբեջանի հակահայկական ու հայատյաց քաղաքականությունը,  քարոզչությունը, ու արդյունավետ ենք իրականացրել։
Բերման ենթարկվածները, ապա նաև ձերբակալվածներն ակտիվ զբաղվում էին Ադրբեջանի դեմ  տեղեկատվական պատերազմով, պայքարով, այս պահին պարալիզացվել է մեր ամբողջ աշխատանքը։ Հանրության մոտ արդեն իրենց եզրակացությունները նշմարվում են,  թե իրականում ինչի համար է  դա արվում։
«Ինձ համար  աբսուրդ է, երբ այսօր ազգային անվտանգության լուրջ սպառնալիքներ կան, որոնք մենք մատնանշում ենք, փորձում ենք ինչ որ կերպ օգնել լուծումներ մտածել, ու այդ ֆոնին ողջ համակարգով զբաղված են ֆեյք բռնելով»,- ասաց Ա. Էլիբեգովան։
Նա նշեց, որ իր աշխատանքային համակարգչում կարևոր տեղեկատվություն ուներ ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականության վերաբերյալ, ուներ հարուստ արխիվ, որոնք կարևոր են Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները միջազգային մակարդակում պատժելու համար։

Политика 18:01 21/02/2021 Армения
Анжела Элибегова: В изъятом у меня компьютере содержится архив с фактами о военных преступлениях Азербайджана
«Честно говоря, я до сих пор не понимаю, что происходит», – заявила в беседе с журналистами эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова, в рабочем кабинете которой 19 февраля СНБ провела обыск, после чего подвергла ее приводу.
Соответствующее заявление Анжела Элибегова сделала сегодня возле суда общей юрисдикции Еревана (резиденция в Аване), где проходит заседание по вопросу правомерности задержания бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна.
Элибегова отметила, что никто не разъяснил ей, какое отношение имеют ее личный телефон, рабочий компьютер к поимке какого-то фейка, она совершенно не понимает причину, по которой ее 19 февраля подвергли приводу в СНБ.
«Непонятно также то, что происходит в случае с нашими старшими коллегами – Ара Сагателяном, аналитиком Кареном Бекаряном, с которыми мы в течение многих лет сдерживали антиармянскую и армянофобскую политику и пропаганду Азербайджана, и делали мы это эффективно», – указала эксперт.
«Подвергнутые приводу, а затем и задержанные деятели активно вели информационную войну и борьбу против Азербайджана, на данный момент вся наша работа парализована. Общественность уже делает выводы относительно того, для чего это действительно делается.
Для меня абсурдно, когда сегодня существуют серьезные угрозы национальной безопасности, на которые мы указываем, пытаемся помочь как-то думать над их решением, а на этом фоне вся система занята отлавливанием фейков», – отметила Элибегова.
Она отметила, что у нее в рабочем компьютере хранилась важная информация о проводимой Азербайджаном политике армянофобии, а также богатый архив, которые важны для привлечения Азербайджана к ответственности на международном уровне за совершенные им военные преступления.