Քաղաքական 15:11 01/09/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանը չի ձգտում առճակատման, առավել ևս մեկուսացման, պատրաստ է համագործակցել Արևմուտքի հետ, բայց ոչ «ուսուցիչ-աշակերտ» սկզբունքով։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք երբեք չենք ձգտել առճակատման, առավել ևս ինքնամեկուսացման, բաց ենք նույն արևմտյան երկրների հետ փոխգործակցության համար, եթե նրանք փոխեն իրենց մոտեցումը և դադարեն գործել որպես ուսուցիչներ, ովքեր ամեն ինչ գիտեն և ովքեր անմեղ են, իսկ ահա Ռուսաստանն աշակերտն է, որը պետք է կատարի իր տնային աշխատանքը: Դե, այսպես չի կարելի խոսել ոչ մեկի հետ, առավել ևս Ռուսաստանի հետ», - ասել է նա Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտում (МГИМО) ելույթի ժամանակ:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Արեւմուտքը չի ցանկանում Ռուսաստանի հետ խոսել հավասար հիմունքներով, սակայն դա ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է:
«Միջպետական մակարդակում մեր արևմտյան գործընկերներն այնքան էլ հակված չեն մեզ հետ խոսել հավասար պայմաններով և անընդհատ մեզնից պահանջում են փոխել մեր վարքագիծը և վարվել այնպես, ինչպես իրենք են ճիշտ համարում: Սա ճանապարհ է դեպի ոչ մի տեղ», - ասել է Լավրովը՝ МГИМО-ում ուսումնական տարվա բացմանը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը բաց է անկեղծ, կառուցողական, փոխադարձ հարգալից զրույցի՝ հիմնված միմյանց շահերը հաշվի առնելու վրա:

Политика 15:20 01/09/2021 В мире
Россия не стремится к конфронтации или тем более изоляции, готова к сотрудничеству с Западом, но не по принципу "учитель-ученик", заявил глава МИД РФ Сергей Лавров. Его слова приводит РИА Новости
"Мы никогда не стремились ни к какой конфронтации, ни самоизоляции тем более, и открыты к взаимодействию с теми же западными странами, если они изменят свой подход и перестанут выступать в качестве учителей, которые знают все и которые безгрешны, а вот Россия является учеником, который должен выполнять домашнее задание. Ну так нельзя разговаривать вообще ни с кем, а с Россией тем более", - сказал он в ходе выступления в МГИМО.
Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Запад не хочет разговаривать с Россией на равных, но это путь в никуда.
"На межгосударственном уровне наши западные коллеги не очень склонны разговаривать с нами на равных и все время требуют от нас изменить свое поведение и вести себя так, как им кажется правильным. Это путь в никуда", - заявил Лавров на открытии учебного года в МГИМО.
Он отметил, что Россия открыта к откровенному, конструктивному, взаимоуважительному разговору на основе учета интересов друг друга.