Քաղաքական 14:25 22/12/2021 Հայաստան
Մարության. 30 տոկոս աղքատություն ունեցող երկրում չի կարող հեղափոխական պաշտոնյան սեփական կոմֆորտի մասին մտածել
«Ես դեռ 2018-ին վաճառքի եմ հանել քաղաքապետին կցված Ս դասի «Մերսեդես»-ը, գումարը մուտք եմ արել քաղաքային բյուջե։ Այս ողջ ընթացքում էկոնոմ դասի «Նիսսան» եմ քշում, ընդ որում առանց վարորդի, ինքս եմ վարում, թիկնապահների մասին բնականաբար, ընդհանրապես խոսք չկա»,-իր ելույթում հայտարարեց Հայկ Մարությանը՝ արձագանքելով իրեն ուղղված այն մեղադրանքներին, որ շեղվել է հեղափոխական ուղուց։
Նա թվարկեց, երբեք պարգևավճար չի ստացել, թույլ չի տվել բարձրացնել աշխատավարձը։
«Եվ սա հերոսություն չի։ Ինչպես ասում են, սա լավ չի, սա նորմալ ա, որովհետև դա իմ համոզմունքն է։ Դա պետք է լինի հեղափոխական մանդատ ստացած ցանկացած պաշտոնյայի համոզմունքը։ 30 տոկոս աղքատություն ունեցող երկրում չի կարող հեղափոխական պաշտոնյան պետության հաշվին իր կյանքի որակը բարելավելու մասին մտածել, սեփական կոմֆորտի մասին մտածել։ Այստեղ պետական աշխատանքը ինքնազոհություն և զրկանք պետք է լինի դեռ երկար տարիներ»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով,ինչպես տեսնում ենք, ՔՊ իր գործընկերները, ցավոք, չեն կիսում այս սկզբունքը։
«Դե հիմա ասեք՝ ով է շեղվել հեղափոխական արժեքներից։ Եվ հենց սա է հիմնական պատճառը, որ իմ և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կապը այդքան կարճ տևեց։ Եվ ես անցած տարի որոշեցի դուրս գալ այդ կուսակցությունից։ Ընդ որում, պատերազմը մի քանի ամսով հետաձգեց այդ որոշման իրագործումը։ Նոյեմբերի 9-ից հետո սպասեցի, որ երկրում իրավիճակը հանդարտվի, կայունանա, և նոր, դեկտեմբերի 7-ին ներկայացրեցի կուսակցությունից դուրս գալու դիմումը։
Սուրեն Պապիկյանին էլ դիմումը հանձնելիս ասել եմ՝ եղբայր, որպեսզի որևէ քաղաքական ուժ իր քաղաքական նպատակների համար չփորձի շահարկել սա, ես սրա մասին հրապարակային չեմ ասելու՝ ոչ մի դեպքում։ Ասել եմ՝ դուք կխոսեք սրա մասին այն ժամանակ, երբ ձեզ հարմար կլինի։ Ինչպես տեսնում եք՝ ես իմ խոսքը պահել եմ, և նրանք կուսակցությունից իմ դուրս գալու մասին հայտարարել են այն պահին, երբ իրենց է հարմար եղել, այսինքն՝ ինձ անվստահություն հայտնելու պահին։
Կարող եք հարցնել՝ այս ամենի մասին ինչու մինչև հիմա չես խոսել։ Ասեմ՝ լռել եմ՝ ներքաղաքական իրավիճակը չսրելու համար, բայց այսօր ՔՊ թիմը համարում է, որ պետության վիճակն այնքան կայուն է, որ շատ հարմար պահ է՝ քաղաքապետարանում հեղաշրջում անելու համար, ուստի ես արդեն կարող եմ ինձ թույլ տալ ժողովրդի հետ խոսել այս ամենի մասին»,-ասաց Հայկ Մարությանը։

Politics 16:11 22/12/2021 Armenia
In a country with 30% poverty, revolutionary official should not care solely about own comfort - Hayk Marutyan
"In 2018, I put on sale the Mercedes-Benz S-Class vehicle which was assigned to the Mayor and transferred the amount to the city budget," Yerevan Mayor Hayk Marutyan stated on Wednesday, during special meeting of the Yerevan Council on the impeachment process against him. In Marutyan's words, he refused from the car, instead took economy class 'Nissan' he drives himself without even bodyguards.
Responding to accusations that he had reportedly embezzled funds from the city budget, Marutyan said he had never received payment bonuses and refused a salary increase.
"This is not something heroic. This is even not good but normal, and it is my conviction. This conviction should also guide any official who received the revolutionary mandate. In a country with 30% poverty, an official cannot care about improving own prosperity at the expense of the state. Furthermore, the public service should be a kind of self-sacrifice and destitution for coming years," said Marutyan, adding the colleagues from the Civil Contract party regretfully do not share this view.
The Mayor then noted that he had decided to leave the ruling party in 2020 due to these differences and the implementation of his decision was delayed to the war and then after the post-war instability in the country. In his words, he left to the ruling force to publicize his decision.
"You may ask why I have not voiced about this thus far. I kept silent not to escalate the internal political situation. The Civil Contract party, however, considers the stability in the country is favorable and the moment has come to implement the change of power in the Mayor's Office. Thus, I am free now to talk openly to people about this," said the Mayor.