Քաղաքական 15:40 13/04/2022 Հայաստան
«Հայրենիք» կուսակցության անդամ Դավիթ Բաղդասարյանը, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ այսօր ԱԺ-ում հնչեցված հայտարարություններին, գրում է.
«Նիկոլի ձեռքով Արցախի հանձնումը մտնում է կուլմինացիոն փուլ։
Այսօր վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձն Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց հետևյալը․ միջազգային հանրությունը հստակ ասում է՝ լինել միակ երկիրը, որը չի ճանաչում Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը մեծ վտանգ է և´ Արցախի, և´ Հայաստանի համար։ Այդ նույն հանրությունը մեզ նաև ասում է, որ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի հարցում մեր նշաձողը։
Ի՞նչ է սա նշանակում։
Եթե խոսենք ավելի հանրամատչելի լեզվով, ապա նիկոլ փաշինյանը և իր վարչախումբը համակերպվել են այն մտքի հետ, որ Արցախը որևէ կարգավիճակով կամ առանց դրա կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում։ Այսինքն, անհայրենիքների խունտան որոշել է բառիս բուն իմաստով ամբողջությամբ հանձնել Արցախը։
Հ․ Գ․ Ի դեպ, արձանագրենք, որ այսօր կապիտուլյանտը փաստեց նաև այն, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հայ ժողովուրդը պարզապես անտրամաբանական որոշման է հանգել (քվեարկելով իր օգտին), որ այդքան անդառնալի կորուստներից հետո ինքը պետք է շարունակի երկրի ղեկավարումը․․․ »։

Politics 17:11 13/04/2022 Armenia
David Baghdasaryan, a member of the opposition Homeland Party, has reacted to the statements made by Nikol Pashinyan in the Armenian parliament on Wednesday.
"The surrender of Artsakh at the hands of Nikol is entering its final stage,” he wrote on Facebook.
“Today the international community is clearly telling us that being the only country in the world that does not recognize the territorial integrity of Turkey’s ally Azerbaijan poses a great threat to both Artsakh and Armenia. Today the international community is again telling us to lower our bar on the issue of Artsakh's status,” Pashinyan said, addressing lawmakers.
“What does it mean? To put it simply, Nikol Pashinyan and his regime have reconciled to the idea that Artsakh, with or without its status, may be part of Azerbaijan. In other words, the junta, that has renounced the homeland, has decided to completely surrender Artsakh in the literal sense of the word,” Baghdasaryan said.