Քաղաքական 13:25 02/05/2022 Հայաստան
«Հայրենիք». ԶԼՄ ներկայացուցիչների նկատմամբ ատելության խոսքը և բռնության դեպքերը հրահանգվել և իրականացվել բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից
Ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Վանեցյանի ղեկավարած «Հայրենիք» կուսակցությունը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Մայիսի 2-ին Երևանում և Հայաստանի Հանրապետության այլ բնակավայրերում մեկնարկած քաղաքացիական խաղաղ անհնազանդության գործողությունները Հայաստանում արդեն բռնի միջոցներով իշխանությունն իր ձեռքերում պահող վարչախմբի կողմից արժանացել են աննախադեպ բիրտ և անհամաչափ ուժի կիրառության, որը դրա հոգեվարքի անհերքելի ապացույցներից է։
Հայաստանի և Արցախի անվտանգության հարցերում «նշաձող իջեցնելու» պատրաստ այս վարչախումբը բարձրացրել է սեփական քաղաքացիների դեմ բռնաճնշումների նշաձողն՝ ապօրինի միջոցներով բերման ենթարկելով խաղաղ եղանակներով իրենց արդարացի բողոքն արտահայտող հարյուրավոր քաղաքացիների՝ այդ թվում «Հայրենիք» կուսակցության տասնյակ անդամների։
Առանձնահատուկ ուշադրության են արժանի խաղաղ ակցիաները լուսաբանող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ ատելության խոսքը և բռնության դեպքերը, որոնք հրահանգվել և իրականացվել են պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցնող առանձին անձանց կողմից։
Այս կապակցությամբ «Հայրենիք» կուսակցությունը, խստորեն դատապարտելով և անթույլատրելի համարելով Հայաստանում դեռևս իշխանություն հանդիսացող վարչախմբի անօրինական գործողությունները, հայտարարում է՝
1․ իշխանությունների և դրանց սպասարկու ուժային կառույցների գործողությունները, որոնք փաստագրվել են նաև մի շարք լրատվամիջոցների կողմից, պետք է արժանանան պատկան մարմինների անհապաղ ու հստակ իրավական գնահատականի և դրանից բխող իրավական գործընթացների,
2․ միջազգային հանրության ներկայացուցիչների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունն ենք հրավիրում իշխանությունների կողմից քաղաքացիների անքակտելի իրավունքների տարրական նորմերի բազմաթիվ խախտումների վրա՝ ակնկալելով միանշանակ գնահատական և արձագանք,
3․ հորդորում և պահանջում ենք ուժային կառույցներից զերծ մնալ վարչախմբի ապօրինի հրահանգները կատարելուց և գործել բացառապես օրենքի ու օրինականության շրջանակներում՝ ապահովելու բողոքի խաղաղ գործողություններ իրականացնելու մեր քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքը,
4․ համաժողովրդական և արդեն իսկ ազգային-ազատագրական բնույթ ստացած մեր պայքարն անկասելի է ու աննահանջ, և մենք անպայման հաջողելու ենք»։

Политика 15:47 02/05/2022 Армения
Партия «Отечество»: Риторика ненависти и случаи насилия в отношении представителей СМИ осуществлены высокопоставленными должностными лицами
Возглавляемая руководителем фракции Национального Собрания Армении «Честь имею» Артуром Ванецяном партия «Айреник» («Отечество») распространила заявление, в котором говорится:
«Начавшиеся 2 мая в Ереване и других населенных пунктах Армении мирные акции гражданского неповиновения удостоились со стороны режима, удерживающего в своих руках власть в Армении уже насильственными методами, применения беспрецедентно грубой и несоразмерной силы, что является неопровержимым доказательством его агонии.
Этот режим, готовый «спустить планку» в вопросах безопасности Арцаха и Армении, поднял планку репрессий против собственных граждан, незаконными средствами подвергая приводу выражающих свой справедливый протест сотен граждан, в том числе десятков членов партии "Отечество".
Особого внимания достойны риторика ненависти и случаи насилия в отношении освещающих мирные акции представителей СМИ, которые были проинструктированы и осуществлены отдельными занимающими высокие госдолжности лицами.
В этой связи партия "Отечество", решительно осуждая и считая непозволительными  незаконные действия все еще являющегося властью в Армении режима,  заявляет:
1․ действия властей и обслуживающих их силовых структур, которые задокументированы также рядом СМИ, должны удостоиться немедленной и четкой правовой оценки соответствующих компетентных органов, за которой должны последовать вытекающие правовые процессы;
2. обращаем внимание представителей международного сообщества и правозащитных организаций на многочисленные нарушения властями неотъемлемых прав граждан и ожидаем однозначной оценки и реакции;
3. призываем и требуем от силовых структур воздерживаться от выполнения незаконных указаний режима и действовать исключительно в рамках закона и законности, обеспечивая реализацию гражданами своего конституционного права на мирный протест;
4. обретшая всенародный и уже национально-освободительный характер наша борьба  неотвратима, и мы обязательно добьемся успеха».