Հասարակություն 15:27 06/08/2022 Աշխարհում
Ֆրանսիայի կառավարությունը հակաճգնաժամային շտաբ է ձևավորում երաշտի հետևանքների դեմ պայքարելու համար։ Եվրանյուզը գրում է, որ հուլիսը դարձել է ամենաչոր ամիսը վերջին վեց տասնամյակների ընթացքում.  7 անգամ ավելի քիչ տեղումներ են գրանցվել,  քան պետք է լիներ։ Հարյուրից ավելի համայնքներ խմելու ջրի հասանելիության լուրջ խնդիրներ ունեն, վտանգի տակ է բերքը։
«Մենք գտնվում ենք այն պայմաններում, որոնք հնարավոր չէ անվանել նորմալ: Մենք երբեք նման երաշտ չենք ապրել: Եվ վատ նորությունն այն է, որ, որքանով տեսնում ենք, հիմքեր չկան մտածելու, որ դա կդադարի»,- ասել է  Ֆրանսիայի շրջակա միջավայրի հարցերով նախարար Քրիստոֆ Բեշուն։
Ֆրանսիայի բոլոր դեպարտամենտները երաշտի պատճառով գտնվում են հատուկ հսկողության տակ, դրանցից 46-ը գտնվում են վտանգի ամենաբարձր մակարդակի վրա, ինչը ենթադրում է ջրի օգտագործման լուրջ սահմանափակումներ։
Իտալիայի 16 քաղաքներում, այդ թվում՝ Հռոմում, Միլանում, Ֆլորենցիայում և Ջենովայում, սահմանվել է վտանգի ամենաբարձր՝ «կարմիր» մակարդակը։ Այնտեղ օդի ջերմաստիճանը 40°C-ից բարձր է։ Օդերևութաբանները կանխատեսում են, որ հանգստյան օրերին, նույնիսկ գիշերը, այն կարող է 30-ից ցածր լինել։
Նիդեռլանդների իշխանությունները քաղաքացիներին կոչ են անում հնարավորինս խնայել ջուրը՝ ավելի քիչ ժամանակ անցկացնել լոգարանում, չլվանալ մեքենաները և չջրել սիզամարգերը։ Մի քանի օր առաջ թագավորությունում ստեղծվել է հակաճգնաժամային խումբ, որն անհրաժեշտության դեպքում կկարգավորի ջրի բաշխումը։ Երկրի գետերից շատերն այնքան ծանծաղ են դարձել, որ պոմպերն այլևս չեն կարող աշխատել:

Общество 16:37 06/08/2022 В мире
Французское правительство организует антикризисный штаб по борьбе с последствиями засухи. Июль оказался самым сухим месяцем за последние шесть десятилетий, выпало в 7 раз меньше осадков, чем должно было. Более сотни коммун испытывают серьёзные проблемы с доступом к питьевой воде, под угрозой оказался урожай.
Кристоф Бешу, министр экологии Франции:
"Мы оказались в условиях, которые больше никак нельзя назвать обычными. Мы никогда не испытывали такой засухи, как эта. И плохая новость в том, что, насколько мы можем видеть, нет никаких оснований думать, что это прекратится."
Все департаменты Франции оказались под особым контролем из-за засухи, в 46 из них действует наивысший уровень угрозы, предполагающий серьёзные ограничения на использование воды.
В 16 городах Италии, включая Рим, Милан, Флоренцию и Геную, введён наивысший, "красный" уровень опасности. Температура воздуха там держится на уровне выше 40°C. Синоптики прогнозируют, что в выходные даже ночью может быть под 30.
Власти Нидерландов призывают граждан по-максимуму экономить воду: проводить меньше времени в ду́ше, не мыть машины и не поливать газоны. Несколько дней назад в королевстве создали антикризисную группу, которая будет регулировать распределение воды при необходимости. Многие реки страны настолько обмелели, что насосы больше не могут работать.
Снижается уровень и крупных рек, таких как Дунай. В районе, где сходятся границы Болгарии, Румынии и Сербии, песчаные отмели стали островками, показавшись над водой. Ещё в конце июля на нескольких участках реки было закрыто судоходство.