Քաղաքական 16:42 31/03/2023 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախագահությամբ մարտի 31-ին հրավիրվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի փոխանցմամբ, քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից ԱՀ շրջափակման խստացման և չդադարող սադրանքների  պայմաններում ԱՀ պաշտպանությանը, բնակչության անվտանգության և  կենսագործունեության ապահովմանն առնչվող հարցեր։ Զեկույցներով հանդես են եկել պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը և պաշտպանության նախարար, գեներալ–լեյտենանտ Կամո Վարդանյանը։
Նախագահ Հարությունյանը կարևորել է   ուժային և  քաղաքացիական  կառույցների,  պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ և համակարգված համագործակցությունը  հրատապ և երկարաժամկետ խնդիրների լուծման հարցում։

Politics 16:45 31/03/2023 NKR
President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan on Friday chaired an extraordinary extended session of the Security Council, the presidential office reported.
"Issues related to the defense of the Artsakh Republic, ensuring the security and the life-activity of the population of the Artsakh Republic under the conditions of the tightening of the blockade and unceasing provocations by Azerbaijan were on the discussion agenda. State Minister Gurgen Nersisyan and Defense Minister, Lieutenant-General Kamo Vardanyan delivered reports," it said in a statement.
Harutyunyan underscored the close and coordinated cooperation between the law enforcement agencies and civilian structures, public administration and local self-government bodies in the solution of urgent and long-term problems.
The president gave a number of instructions to the authorized bodies in the context of the discussed issues, his office added.