Հասարակություն 13:18 22/05/2023 Հայաստան
Հուդայի նման ում 30 արծաթ տալիս են, մարդիկ լռում, նստում են իրենց տները. Անդրանիկ սարկավագ Մանուկյան
«Այն, որ մենք այստեղ հավաքվել ենք, ողբ է, ցավ է»,- կառավարության մոտ ասաց  «Սասուն» ազգագրական երգի–պարի համույթի ղեկավար, «Գաթա բենդի» համահիմնադիր Անդրանիկ սարկավագ Մանուկյանը, ով աջակցում է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատներին, ովքեր  մայիսի 20-ից անժամկետ նստացույց են անում՝ պահանջելով ազատ արձակել զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մորը՝ Գայանե Հակոբյանին, ով կալանավորվել է մեկ ամսով Աշոտ Փաշինյանի «առևանգման գործով»։
Նա նշեց, որ մարդիկ հավաքվել են այստեղ մի պարզ ճշմարտության համար՝ Հայաստանում անօրինություն է գործում։
«Քո զավականը ընդունելի է,  թանկ է քո համար, իսկ ի՞նչ է՝  այս ծնողների  զավակներն իրենց համար զավակ չե՞ն, թանկ չե՞ն, արժեք չունե՞ն։ Չեմ հասկանում՝ տարրական էթիկայի նորմեր ունե՞ք, թե՞ ոչ»,- ասաց Անդրանիկ սարկավագ Մանուկյանը։
Հարցին՝ ո՞ւր են ժողովրդական, վաստակավոր  մշակութային գործիչները, նա պատասխանեց. «Չգիտեմ։ Հուդայի նման  ում 30 արծաթ տալիս են, մարդիկ լռում, նստում են իրենց տները։ Դա է խնդիրը։ Մենք չունենք ազգային, պետական մտածելակերպ։ Միշտ եղել է  գավառական մտածելակերպ։ Պետք է վերանանք այդ մտածելակերպից»,- ասաց  Անդրանիկ սարկավագ Մանուկյանը։
«Մեր ամբողջ ընթացքը, ոչ թե քայլերթ է, այլ երթ և այն լինելու է շնորհով լցված և ճշմարտությամբ լցված։ Ինչպես Առաքյալն էր ասում՝ ոչ մի կապանք,...

Политика 15:22 22/05/2023 Армения
«То, что мы сейчас собрались здесь, является трагедией и болью», – заявил исполнитель и руководитель народного ансамбля песни и танца «Сасун» диакон Андраник Манукян, который пришел к зданию правительства Армении, чтобы поддержать родителей погибших военнослужащих.
Напомним, 20 мая, после оглашения решения суда об аресте Гаяне Акопян – матери погибшего в ходе 44-дневной войны военнослужащего Жоры Мартиросяна, собравшиеся у суда общей юрисдикции Еревана (резиденция – в Шенгавите) родители погибших в Третьей Арцахской войне военных шествием направились к зданию правительства на площади Республики, которое оцеплено выстроившимися в несколько рядов полицейскими, и начали бессрочный сидячий пикет.
Он отметил, что люди собрались здесь во имя простой истины – в Армении царит беззаконие.
«Твой сын дорог тебе, а разве этим родителям недороги их сыновья? Не понимаю, есть ли у вас элементарные нормы этики или нет», – отметил Андраник Манукян.
На вопрос, почему другие народные, заслуженные деятели искусства не принимают участие в митинге, он ответил: «Не знаю. Они, наверное, как Иуда получили 30 серебряников, и сидят молча в своих домах. В этом проблема. У нас нет национального, государственного мышления. Всегда было провинциальное мышление. Нужно избавиться от этого», – отметил он.