Հասարակություն 18:51 20/03/2015
«Արարատի ստորոտին» խորագրով միջազգային մեդիաֆորումի եզրափակիչ օրը մի քանի տասնյակ երկրների լրագրողներ համատեղ հռչակագիր են ընդունել, որը դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հռչակագիրում, որն ընդունվել է մարտի 20-ին Մատենադարանում կայացած հանդիպման ժամանակ, մասնավորապես, ասվում է.
«Մենք՝ լրագրողներս, «Արարատի ստորոտին» խորագրով միջազգային մեդիա ֆորումի մասնակիցներս, տարբեր երկրների, ազգությունների եւ կրոնների ներկայացուցիչներս, հարգանքի տուրք ենք մատուցում հայ ժողովրդին եւ հարգում ենք 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանության 1.5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակը։ Մենք կոչ ենք անում դատապարտել այդ իրադարձությունները, որոնք ուղղված էին հայ ազգի եւ նրա բազմադարյա յուրահատուկ մշակույթի ոչնչացմանն ու հայ ազգին սեփական հայրենիքից զրկելուն։ Իրադարձություններ, որոնք ուղեկցվում էին զանգվածային ջարդերով, կոտորածներով եւ էթնիկական զտումներով»։ Նրանք շեշտել են, որ հայ ժողովրդի ողբերգության 100-ամյա տարելիցի շեմին չեն կարող անտարբեր մնալ Թուրքիայի կողմից Օսմանյան կայսրության տարածքում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը մոռացության մատնելու փորձերի հանդեպ։
«Մենք դատապարտում ենք 1915թ. Ցեղասպանության ժխտումը՝ որպես պատմական փաստերի կեղծում, որոնք աղավաղում են այս ողբերգության պատճառները, մեխանիզմներն ու հետեւանքները։ Դիմելով պատմական փաստերին՝ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այն լրագրողներին, որոնք աշխարհին հայտնել են Օսմանյան կայսրության տարածքում կատարվող սարսափելի ոճրագործությունների մասին։ Մենք գիտակցում ենք լրատվամիջոցների դերն ու նշանակությունը եւ կարծում ենք, որ նրանց հիմնական խնդիրը բոլոր ազգերի միջեւ երկխոսությունը պաշտպանելն է։ Դիմելով աշխարհի բոլոր երկրների մեր գործընկերներին՝ մենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին կոչ ենք անում նրանց՝ գործադրել բոլոր ջանքերը զոհերի հիշատակը վառ պահելու, անցյալի հանցագործությունների մասին լռելու փորձերին խոչընդոտելու, Հայոց ցեղասպանության, Հոլոքոստի եւ ռասիզմի ու մարդատյացության հողի վրա մարդկության դեմ կատարած այլ հանցագործությունների նշանակությունը նվազեցնելու դեմ պայքարելու համար, ինչպես նաեւ կենտրոնացնել ջանքերը պատմական արդարությունը վերականգնելու եւ ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու համար»,- ասված է հռչակագրի մեջ:
Հռչակագիրը ողջունում է Եվրախորհրդարանի, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի, Ուրուգվայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի, Հոլանդիայի, Բելգիայի., Լեհաստանի, Լիտվայի, Սլովակիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Լիբանանի, Կանադայի, Վենեսուելայի, Արգենտինայի, Չիլիի եւ Վատիկանի կառավարություններին, որոնք ճանաչել եւ դատապարտել են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։
Մարտի 18- 20-ը Երևանում անց է կացվում «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային եռօրյա մեդիա խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովի ուշադրության կենտրոնում էր մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանի և կայսրության այլ տարածքներում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը: Մեդիաֆորումի բացման օրը Թուրքիայից ներկա էին չորս լրագրողներ: Խորհրդաժողովն անցել է «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրի ներքո:

Общество 19:37 20/03/2015
На Международном медиафоруме «У Подножия Арарата» принята Декларация, осуждающая политику Турции в вопросе Геноцида армян
Участники 5-го Международного медиафорума «У Подножия Арарата», который проходил в Ереване 18-20 марта и был посвящен 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., по завершении мероприятия приняли Декларацию, осуждающую данное преступление против человечности. Об этом сообщает «Арменпресс».
Согласно информации, в Декларации отмечается: «Мы, журналисты – участники Международного форума «У подножия Арарата», представители разных стран, национальностей и вероисповеданий, отдаём дань уважения армянскому народу и чтим память полутора миллионов невинных жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Мы призываем осудить данные события, направленные на уничтожение армянства и его уникального многовекового культурного наследия, на лишение армянского народа родины, сопровождавшиеся массовой резней и погромами, этническими чистками».
Согласно Декларации, участники заявили, что в преддверии 100-й годовщины трагедии армянского народа они не могут оставаться равнодушными к попыткам предания забвению правительством Турции исторического факта Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«Мы осуждаем политику отрицания Геноцида 1915г. как фальсификацию исторических фактов, искажающую причины этой трагедии, механизмы и последствия. Обращаясь к историческим фактам, мы отдаём дань уважения тем журналистам, которые доносили миру информацию об ужасных преступлениях, совершаемых в Османской империи. Мы осознаем роль и значение средств массовой информации и считаем их основной задачей поддержку атмосферы диалога между всеми народами», – говорится в документе.
Участники форума в принятой Декларации обращаются к коллегам во всем мире с призывом:
- приложить максимум усилий для того, чтобы не допустить забвения памяти жертв, не допустить умалчивания ужасных преступлений прошлого, квалифицируя это как соучастие в новых жестоких преступлениях против человечества;
- бороться с попытками преуменьшения значения Геноцида армян, Холокоста и других преступлений против человечности, совершённых на почве расизма и ксенофобии;
- скоординировать усилия с целью добиться восстановления исторической справедливости и признания Генеральной Ассамблеей ООН Геноцида армян.
Подписавшие декларацию представители СМИ также приветствуют решения Европейского парламента, Всемирного совета церквей, Уругвая, России, Франции, Италии, Германии, Голландии, Бельгии, Польши, Литвы, Словакии, Швеции, Швейцарии, Греции, Кипра, Ливана, Канады, Венесуэлы, Аргентины, Чили, Ватикана, признавших и осудивших первый Геноцид 20 века.