Քաղաքական 15:24 25/04/2015
«Հայաստանն անելու է հնարավորը, որպեսզի քաղաքակիրթ աշխարհը ճանաչի ասորիների և հույների ցեղասպանությունը»
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 25-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու նպատակով արտերկրից ժամանած ասորիների պատվիրակության անդամներ Վասիլի Շումանովին, Նորման Սոլխային, Շիբա Մանդուին, Սաբրի Աթմանին, Արսեն Միխայլովին, Էդվարդ Նադիրշահին և Հայաստանում ասորական համայնքի ներկայացուցիչ Անահիտ Խոսրոևային: Այս մասին հայտնում են ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով եղբայր ժողովրդի ներկայացուցիչներին, շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդի համար այս ծանր օրերին այստեղ գտնվելու և վշտակցություն հայտնելու համար: Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների անցած պատմական ուղուն՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ նրանց միավորում են ոչ միայն բազմաթիվ ընդհանրությունները, այլև երկու ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ցավը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է այս տարի մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարությանը և շեշտել, որ այսուհետ Հայաստանն անելու է հնարավորը, որպեսզի ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը ճանաչի և դատապարտի ասորիների և հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, ցեղասպանության մասին լռելն այսօր հավասարազոր է նոր հանցագործության:
Ասորական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության կապակցությամբ և իրենց հերթին կարևորել ցեղասպանությունների ճանաչման և դատապարտման գործում ջանքերի համախմբումը: Հյուրերը նաև շնորհակալություն են հայտնել ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես՝ ասորական համայնքի նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի և երկրորդ հայրենիք պարգևելու համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկով այսուհետ ամեն տարի մարտի 24-ին երեք եղբայրական ազգերի՝ հայերի, հույների և ասորիների ներկայացուցիչները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք կմատուցեն անմեղ զոհերի հիշատակին:

В мире 17:33 25/04/2015
Делегация ассирийцев поблагодарила парламент Армении и подчеркнула важность объединения усилий в деле осуждения геноцидов
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял сегодня прибывших из-за рубежа В Ереван для участия в памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян членов делегации ассирийцев – Василия Шуманова, Нормана Солхая, Шибу Манду, Сабри Атмана, Арсена Михайлова, Эдварда Надиршаха и представителя ассирийской общины Армении Анаит Хосроеву.
Как передает пресс-служба парламента РА, Э. Шармазанов, приветствуя представителей братского народа, поблагодарил их за желание быть в эти тяжкие дни рядом с армянским народом и выразить ему сочувствие.
Обратившись к пройденному двумя народами историческому пути, вице-спикер отметил, что их объединяют не только многие общие ценности, но и боль от совершенных в их отношении геноцидов. В этом контексте Э. Шармазанов коснулся принятого 24 марта Заявления НС РА «Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции» и особо выделил, что Армения впредь будет делать все возможное для признания и осуждения всем цивилизованным миром геноцида греков и ассирийцев, поскольку молчать сегодня о геноциде равнозначно новому преступлению.
Члены ассирийской делегации поблагодарили за принятие Заявления НС РА «Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции» и в свою очередь подчеркнули важность объединения усилий в деле признания и осуждения геноцидов. Гости также выразили признательность за теплое отношение к нацменьшинствам, в частности к ассирийской общине, обретшей в Армении вторую родину.
По предложению вице-спикера НС Э. Шармазанова отныне ежегодно 24 апреля представители трех братских народов – армян, греков и ассирийцев – будут посещать мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, отдавая дань уважения памяти безвинных жертв.