Քաղաքական 13:17 15/01/2016 Հայաստան
Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձելու է շեղել ներքաղաքական լարվածության նկատմամբ ուշադրությունը. Սերգեյ Մինասյան
Վերջին տարիներին աշխարհում տեղի ունեցող գլոբալ զարգացումներն իրենց ուղղակի  ազդեցությունն են թողնում և Հարավային Կովկասի վրա, և Հայաստանի վրա: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Հայաստանն այսօր ուղղակի և անուղղակի ներգրավված է սիրիական ճգնաժամում: Մեր երկրի վրա իր ազդեցությունն է ունենում նաև Ռուսաստան-Թուրքիա առճակատումը»,-նշեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանին՝ Մինասյանն ասաց, որ այդ երկիրը փորձելու է շեղել ներքաղաքական լարվածության նկատմամբ ուշադրությունը՝ շփման գծում լարվածություն հրահրելով:
«Սակայն, արդյո՞ք այս վիճակում Իլհամ Ալիևը ի զորու է սկսել իրական, լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ, մի քիչ կասկածում եմ, քանի որ այնպիսի իրավիճակ է, երբ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում նրա դիրքերն ու ազդեցությունը սեփական երկրի ներսում չափազանց թուլացել է»,-նկատեց Մինասյանը:

Politics 18:35 15/01/2016
S. Minasyan: Azerbaijan to distract attention from domestic problems by provocations on borders with Armenia , NKR
The ongoing global developments have had a direct impact on the South Caucasus, including Armenia, political scientist Sergey Minasyan said at a press conference today.
“Armenia is now involved directly and indirectly in the Syrian crisis. Russia-Turkey standoff has also affected our country,” Minasyan said.
As for Azerbaijan, S. Minasyan said Baku will attempt to distract attention from the domestic political tension by making provocations on the line of contact between the armed forces of Armenia and Azerbaijan.
“But can Ilham Aliyev start new, large-scale hostilities in the existing situation?   I rather doubt that because his position and influence in the country have considerably weakened in the past few months,” the expert noted.