Քաղաքական 13:17 15/01/2016 Հայաստան
Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձելու է շեղել ներքաղաքական լարվածության նկատմամբ ուշադրությունը. Սերգեյ Մինասյան
Վերջին տարիներին աշխարհում տեղի ունեցող գլոբալ զարգացումներն իրենց ուղղակի  ազդեցությունն են թողնում և Հարավային Կովկասի վրա, և Հայաստանի վրա: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Հայաստանն այսօր ուղղակի և անուղղակի ներգրավված է սիրիական ճգնաժամում: Մեր երկրի վրա իր ազդեցությունն է ունենում նաև Ռուսաստան-Թուրքիա առճակատումը»,-նշեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանին՝ Մինասյանն ասաց, որ այդ երկիրը փորձելու է շեղել ներքաղաքական լարվածության նկատմամբ ուշադրությունը՝ շփման գծում լարվածություն հրահրելով:
«Սակայն, արդյո՞ք այս վիճակում Իլհամ Ալիևը ի զորու է սկսել իրական, լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ, մի քիչ կասկածում եմ, քանի որ այնպիսի իրավիճակ է, երբ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում նրա դիրքերն ու ազդեցությունը սեփական երկրի ներսում չափազանց թուլացել է»,-նկատեց Մինասյանը:

Политика 15:58 15/01/2016 Регион
С. Минасян: Азербайджан попытается отвлечь внимание от внутренних проблем посредством провокаций на границе с Арменией и НКР
Происходящие в мире за последние годы глобальные процессы оказывают прямое воздействие и на Южный Кавказ, и на Армению. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции политолог Сергей Минасян.
«Армения сегодня прямо и косвенно вовлечена в сирийский кризис, отражается на стране и конфронтация между Россией и Турцией», – сказал он.
Что же касается Азербайджана, Минасян отметил, что Баку постарается отвлечь внимание от внутриполитической напряженности, устраивая провокации на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск.
«Однако в состоянии ли Ильхам Алиев в сложившейся ситуации начать реальные, широкомасштабные военные действия? я несколько сомневаюсь, так как в течение последних месяцев его позиции и влияние в стране крайне ослабли», – сказал эксперт.