Հասարակություն 13:50 25/01/2017 Հայաստան
Երեկ Ստեփանակերտից Պաշտպանության բանակի երկու զինծառայողի  տեղափոխել են Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ Զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Վիրավորներից մեկը պայմանագրային զինծառայող Ալեքսեյ Ավանեսյանն է, որը վիրավորվել է ստորին վերջույթներից, լուրջ վնասվածք ունի ծնկան հոդի շրջանում:
«Գիշերը վիրահատել ենք և ստիպված ենք եղել ամպուտացնել նրա ստորին վերջույթը: Հիմա նրա վիճակը կայուն է: Սկզբնական շրջանում փորձել ենք օրգան պահպանող վիրահատություն անել,  սակայն վնասվածքի ծավալը մեծ էր և չի հաջողվել»,- ասաց Կամավոր Խաչատրյանը`  հավելելով, որ պայմանագրային զինծառայող Ալեքսեյ Ավանեսյանը երեք օր առաջ է վիրավորում ստացել. վիրավորվել է մարտական հերթապահության ժամանակ հակառակորդի կողմից:
Նրա խոսքով, զինծառայողի վիրահատությունն այնպես է արվել, որ հետագայում պրոթեզավորեն:
«Քանի որ վիրավորը բավականին արյուն է կորցրել, նրա վիճակն այս պահին ծայրահեղ ծանր է գնահատվում, սակայն վաղը, կարծում եմ, կլինի ծանր»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է երեկ Երևան տեղափոխված մյուս վիրավոր Գուրգեն Սարգսյանի առողջական վիճակին, ապա նրա առողջական վիճակն այս պահին գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
«Զինծառայողը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վիրավորում, այս պահին միացված է արհեստական շնչառական ապարատին: Հնարավոր ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի կարողանանք փրկել զինծառայողի կյանքը»,- ասաց Կամավոր Խաչատրյանը:
Նշենք, որ նախնական քննության տվյալներով՝ ժամկետային զինծառայող, շարքային Գուրգեն Հարությունի Սարգսյանը գլխի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել հունվարի 16-ին՝ ժամը 23:55-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության տակ գտնվող մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելիս՝ կրտսեր սերժանտի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով:

Society 16:28 25/01/2017 Armenia
Yesterday two NKR Defense Army servicemen were transferred to Central Military Hospital of Yerevan from Stepanakert. Head of the military-medical department of the RA Armed Forces, Colonel Kamavor Khachatryan noted about this during today’s press conference, Panorama.am reports.
One of the wounded servicemen is contract soldier Alexey Avanesyan who was wounded in the lower limbs and sustained a serious injury in the knee joint bones.
“He underwent surgery at night and we had to amputate his lower limb. Currently he is in a stable condition. Initially we performed an operation to save the organ, however it was a profound injury and we failed,” Kamavor Khachatryan said adding that contract soldier Alexey Avanesyan had sustained the injury by the Azerbaijani fire three days ago while fulfilling his military duty.
In the words of Khachatryan the surgery had been performed in a manner that would allow the doctors to insert a prosthetic limb in the future.
Regarding the health condition of next serviceman Gurgen Sargsyan, the doctors say he is in a critical condition.
“The serviceman suffered a gunshot wound in the head and is currently breathing due to the aid of the artificial breathing apparatus. We must do whatever it takes to save his life,” Kamavor Khachatryan noted.
To note according to the preliminary investigation results NKR contract soldier Gurgen Sargsyan sustained a gunshot wound in the head at 23:55 January 16, while fulfilling his military duty in one of the military positions as result of the violation of firearm safety rules by a junior sergeant.