Հասարակություն 13:50 25/01/2017 Հայաստան
Երեկ Ստեփանակերտից Պաշտպանության բանակի երկու զինծառայողի  տեղափոխել են Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ Զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Վիրավորներից մեկը պայմանագրային զինծառայող Ալեքսեյ Ավանեսյանն է, որը վիրավորվել է ստորին վերջույթներից, լուրջ վնասվածք ունի ծնկան հոդի շրջանում:
«Գիշերը վիրահատել ենք և ստիպված ենք եղել ամպուտացնել նրա ստորին վերջույթը: Հիմա նրա վիճակը կայուն է: Սկզբնական շրջանում փորձել ենք օրգան պահպանող վիրահատություն անել,  սակայն վնասվածքի ծավալը մեծ էր և չի հաջողվել»,- ասաց Կամավոր Խաչատրյանը`  հավելելով, որ պայմանագրային զինծառայող Ալեքսեյ Ավանեսյանը երեք օր առաջ է վիրավորում ստացել. վիրավորվել է մարտական հերթապահության ժամանակ հակառակորդի կողմից:
Նրա խոսքով, զինծառայողի վիրահատությունն այնպես է արվել, որ հետագայում պրոթեզավորեն:
«Քանի որ վիրավորը բավականին արյուն է կորցրել, նրա վիճակն այս պահին ծայրահեղ ծանր է գնահատվում, սակայն վաղը, կարծում եմ, կլինի ծանր»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է երեկ Երևան տեղափոխված մյուս վիրավոր Գուրգեն Սարգսյանի առողջական վիճակին, ապա նրա առողջական վիճակն այս պահին գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
«Զինծառայողը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վիրավորում, այս պահին միացված է արհեստական շնչառական ապարատին: Հնարավոր ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի կարողանանք փրկել զինծառայողի կյանքը»,- ասաց Կամավոր Խաչատրյանը:
Նշենք, որ նախնական քննության տվյալներով՝ ժամկետային զինծառայող, շարքային Գուրգեն Հարությունի Սարգսյանը գլխի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել հունվարի 16-ին՝ ժամը 23:55-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության տակ գտնվող մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելիս՝ կրտսեր սերժանտի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով:

Камавор Хачатрян: Состояние двух раненых армянских военнослужащих – Алексея Аванесяна и Гургена Саркисяна – крайне тяжелое
Из столицы Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Степанакерта накануне, 24 января, в Ереванский центральный клинический военный госпиталь министерства обороны Армении были доставлены двое раненых военнослужащих Армии обороны НКР. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами начальник военно-медицинского управления ВС РА, полковник Камавор Хачатрян.
Один из раненых – военнослужащий контрактной службы Алексей Аванесян, он получил ранения нижних конечностей, а также серьезную травму коленного сустава.
«Ночью Алексей Аванесян был прооперирован, врачи были вынуждены ампутировать его нижнюю конечность. Сейчас его состояние стабильное. Первоначально мы попытались провести органосохраняющую операцию, однако травма была слишком серьезной, и нам не удалось сделать этого», – сказал К. Хачатрян.
При этом он подчеркнул, что военнослужащий контрактной службы Алексей Аванесян был ранен три дня назад. «Он был ранен при несении боевого дежурства – вследствие стрельбы ВС Азербайджана», – добавил начальник военно-медицинского управления ВС Армении.
По словам К. Хачатряна, операция Алексею Аванесяну проведена таким образом, чтобы в дальнейшем можно было осуществить протезирование.
«Поскольку раненый военнослужащий потерял довольно много крови, в настоящее время состояние его здоровья оценивается как крайне тяжелое, однако завтра, пожалуй, его состояние будет оцениваться уже как тяжелое», – отметил Камавор Хачатрян.
Что касается состояния здоровья другого раненого военнослужащего – Гургена Саркисяна, то, по словам К. Хачатряна, на данный момент его состояние медики также оценивают как крайне тяжелое.
«Военнослужащий получил огнестрельное ранение в голову, на данный момент он подключен к аппарату искусственной вентиляции легких. Мы должны сделать все возможное, чтобы спасти жизнь военнослужащего», – подчеркнул Камавор Хачатрян.
Отметим, как передавала 17 января пресс-служба министерства обороны НКР, 16 января, около 23:55 по ереванскому времени, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, дислоцированной в восточном направлении, в результате нарушения правил обращения с оружием ранение получил военнослужащий Гурген Арутюнович Саркисян (1997 года рождения).