Տնտեսություն 18:00 25/04/2017 Արցախ
Արցախի հանրապետությունում գործող 6 զբոսաշրջային ընկերություններ և որակավորում ունեցող հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներ ներկայացվել են Երևանում կայացած «Ինտուր Էքսպո 2017» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին:
Արցախի տուրիզմի զարգացման գործակալության փոխանցմամբ՝ ցուցահանդեսի աշխատանքային 3 օրերի ընթացքում Արցախի պատվիրակությունը արդյունավետ աշխատանքներ է իրականացրել՝ տեղեկատվություն փոխացնելով շահագրգիռ զբոսաշրջային ընկերություններին և ցուցահանդեսի այցելուներին, ինչպես նաև ստեղծել մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության հնարավորություններ:
ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանի խոսքով՝ Ինտուր Էքսպո զբոսաշրջային ցուցահանդեսը կարևոր հարթակ է հայկական զբոսաշրջային արդյունքը միասնաբար ներկայացնելու, ինչպես նաև նոր գործնական կապեր հաստատելու առումով:
Ցուցահանդեսին Արցախի Հանրապետությունը մասնակցում է երրորդ անգամ՝ ներկայացնելով Արցախի զբոսաշրջային արդյունքը հայկական զբոսաշրջային շուկայում:

Politics 19:48 25/04/2017
Six tourism companies and registered hotels were represented at the “In Tour Expo 2017” International tourism exhibition held in Yerevan.
Artsakh (NKR) Tourism Development Agency reports, during the three days of the exhibition, the delegation of Artsakh efficiently worked with number of companies and visitors of the exhibition to present the country’s tourist attractions as well as outline cooperation prospects with the private sector.
Deputy Minister of Economy of NKR Sergey Shahverdyan noted that “In Tour Expo 2017” served as an important platform to jointly showcase the Armenian tourism potential as well as establish new business links.
Artsakh Republic participated at the exhibition for the third time
To note, In Tour Expo covers all spheres of the tourism industry; organization of tours in Armenia, Artsakh and in other countries, air traffic, hotel bookings, incentive tours, insurance, etc. The opening of the exhibition traditionally marks the new touristic season in Armenia and Artsakh.