Հասարակություն 11:24 18/10/2017 Հայաստան
«ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության ծրագրի (ՄԱԿԶԱԾ)-ի աջակցությամբ Բաղանիսում պտղատու այգիների հիմնման մեկնարկը արդեն տրվել է ի ուրախություն բոլորիս»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Բաղանիսի գյուղապետ Նարեկ Սահակյանը:
Ծրագրի շրջանակներում հիմնվելու է հոնի և պնդուկի երեք հեկտար մասիվ այգի իր առանձին ցանկապատով և ոռոգման կաթիլային համակարգով: Հողի փխրեցումից հետո կիրականացվեն ցանկապատման աշխատանքները, որից հետո կդրվեն տնկիները:
Ծրագրին մասնակցում են չորս շահառու, որոնք վարելահողի սեփականատերերն են և պարտավորվել են 20 %-ի չափով մասկացություն ունենալ ծրագրի իրականացմանը:
«Հողը պահելուց զատ այն պետք է նաև մշակել, որ անպետք չդառնա: Սահմանը ամրացման ևս մեկ քայլ»,-գրել է նա:

Economy 14:17 18/10/2017 NKR
The projects of planting fruit tree seedlings launched in Armenia’s Baghanis village supported by the UNDP, Village Mayor Narek Sahakyan wrote on his Facebook page.
According to the mayor, hazelnut and cornel trees are planned to be grown covering a total area of three hectares with fences to be installed around the plantation and the drip irrigation system.
Tree planting will be carried out after the soil cultivation and fencing the area.
Three stakeholders are participating in the project, sharing the ownership of the arable land with commitment to bring 20% participation to the project implementation.
“Except from defending the land, it should be cultivated as a way to strengthen the border,” the mayor wrote.