Հասարակություն 15:06 21/10/2017 Հայաստան
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Ոսկեպար գյուղից արտագաղթը շարունակվում է: Ոսկեպարի վարչական ղեկավար Սերոբ Մախսուդյանն ասում է՝ մարդիկ աշխատանք չունենալու պատճառով են հեռանում գյուղից: Միևնույն ժամանակ էլ հավելում` արտագաղթողներն արդեն արտագաղթել են, իսկ այսօր աշխատող ուժի 20-30 տոկոսն է մեկնում արտագնա աշխատանքի:
Նշենք, որ Հայաստանի անկախացումից հետո Ոսկեպարից մեծ արտագաղթ է եղել Ռուսաստան, գյուղում կան բազմաթիվ տներ, որոնց դռները կողպված են:
Նախկինում գյուղն ունեցել է 330 տնտեսություն: Հիմա 165-170 ընտանիք է մնացել գյուղում: Համայնքում փաստացի 945 մարդ է բնակվում: Դպրոցում էլ սովորում է 60 երեխա, մինչդեռ նախկինում աշակերտների թիվը հասնում էր 300-ի:
Ոսկեպարը հայ-ադրբեջանական սահմանից ուղիղ գծով շուրջ 2 կմ հեռավորության վրա է, մշտապես հակառակորդի նշանառության տակ։ Չնայած պարբերաբար հնչող կրակոցներին, մարդիկ շարունակում են աշխատել այգիներում, անասուն պահել:
«Գյուղից միշտ պետք է ծուխ ելնի, զինվորի թիկունքը պետք է ամուր լինի»,- ասում են գյուղացիներն ու հավելում, որ եթե աշխատատեղեր լինեն, գյուղից ոչ մեկ դուրս չի գա:
Նախորդ տարի Ոսկեպարը  մտավ խոշորացված Նոյեմբերյան համայնքի մեջ:  Ոսկեպարի  վարչական  ղեկավար Սերոբ  Մախսուդյանը, խոսելով գյուղի խնդիրներից, ասում է, որ դրանք բազմաթիվ են, բայց  փորձում են լուծումներ գտնել:
Ամենամեծ խնդիրն, ըստ նրա, աշխատատեղերն են:
«Այսօր գյուղում չորանոցներ, ինչպես նաև սառնարանային տնտեսություն է կառուցվում, որը կարող է նպաստել գյուղացիներին աշխատատեղերով ապահովելուն: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ՄԱԿ-ի կողմից: Հուսանք՝ լավ կլինի: Նախնական փուլում կբացվի 3-4 աշխատատեղ, իսկ հետո աշխատատեղերի թիվը կավելանա»,- ասում է համայնքի ղեկավարը:
Գյուղացիները, նրա պատմելով, հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ, հողագործությամբ: Կա նաև քարի վերամշակման արտադրամաս, որտեղ աշխատում է 4-5 մարդ:
Համայնքի ղեկավարն ասում է, որ գյուղում կան խոշոր տնտեսություններ, որոնց շնորհիվ մարդիկ եկամուտ են ստանում, բայց այսօր շատերը նույնիսկ չեն փորձում անասուն պահել:
«Մարդիկ սպասում են, որ ինչ-որ մեկն իրենց պետք է օգնի,  պարտավոր են օգնել ու սկսում են բողոքել: Աշխատողն աշխատում է, չաշխատողն էլ բողոքում է: Կան մարդիկ, որոնք անասնապությամբ լավ ապրում են»,- նշում է Սերոբ Մախսուդյանը:
Ոսկեպարը սահմանամերձ այն գյուղերի ցանկում է, որտեղ ներդրումներ անողները ազատվում են հարկերից: Սակայն գյուղում դեռևս ներդրողներ չկան: Սերոբ Մախսուդյանի խոսքերով՝  պատճառը հեռավոր ու ռիսկային գյուղ լինելն է. «Դրսից ներդրողը երբեք իր ֆինանսական միջոցները չի ներդնի այնտեղ, որտեղ ռիսկ կա: Ես ինքս մեր գյուղը ռիսկային չեմ համարում, ոչ մի խոչընդոտ էլ չեմ տեսնում, հակառակը օգնում ենք մարդկանց, շահագրգռում ենք, որ ծրագրեր իրականացնեն, բայց արդյունք չկա: Դե սահմանամերձ է, կտրված է քաղաքից…»:
Միաժամանակ նշում է, որ իրենք շարունակում են աշխատել, որպեսզի մարդիկ  ներդրումներ անեն, երիտասարդներն էլ գյուղում մնան ու չբռնեն «խոպանի» ճամփան:

Society 19:31 21/10/2017 Armenia
The migration is reaching new heights in Voskepar border village in Tavush region of Armenia’s north. Serob Makhsudyan, the head of Voskepar community says people leave the village due to lack of job places, adding the labour migrants are a significant number among those who leave for Russia in search of means for living.
The rapid migration started in Voskepar after Armenia’s independence. Once a vibrant community of 330 households, today the village is a home for some 166-170 families with majority of houses locked permanently. According to estimates, some 945 people reside in the village. 60 students attend the local school that once was a home for more than 300 school-students.
Voskepar is located near the Armenian-Azerbaijani border and is only 2 km away of the heavily militarized border under constant target of the adversary gunfire. Despite regular shooting, villagers are still engaged in gardening and raise livestock.
“Smoke from stoves should float above the roofs of village houses as our soldiers should feel secure in their back,” the villagers say, adding no one will leave the home place if jobs are available.
Last year, Voskepar village was included in Noyemberyan community under the state-initiated community consolidation programme. The head of the community Serob Makhsudyan says the village faces number of problems but the job places is the most pressing one.
“Sun-drying facilities and modern refrigerating facilities are being installed in the village that could create jobs for the locals. The programme is funded by the UN. We hope it will give the expected results. 3-4 job places will be created at the initial phase with expected growth in the future,” the head of the community notes.
Apart from livestock and agricultural works, there is a small stone processing plant operating in the village with 4-5 people employed.
“People expect that others will come and help them: then get disappointed and start complaining. The one who works will always do so, the others keep on complaining,” Makhsudyan says
Voskepar is in the list of border communities where organization of production is absolutely tax-free under a state programme, yet the village stills lacks investors. The reason, per Makhsudyan, is the remoteness of the area and the high risk.
“I do not share that opinion, and see no obstacles for developing production. I help my fellow villagers and encourage them myself to come up with initiatives.”