Քաղաքական 14:27 20/03/2018 Հայաստան
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ԼՂ հակամարտությունը հայերի ու ադրբեջանցիների փոխարեն լուծելու հնարավորություն չունի: Այս մասին մարտի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Հարցին՝ արդյո՞ք այս ձևաչափը շահավետ է հենց ՄԽ անդամների համար՝ նա պատասխանեց, որ չի կարծում, թե Մինսկի խմբի գործունեության իմաստը միայն սեփական շահերի բավարարումն է:
«Մինսկի խմբում երեք դիվանագետներ են, ովքեր նշանակվել են իրենց երկրների կողմից՝ կոնկրետ խնդիր լուծելու համար: Տարածված տեսակետ է, որ Մինսկի խումբը ոչինչ չի անում, ոչնչի չի հասնում, մարդիկ պարզապես աշխատավարձ են ստանում և այստեղ-այնտեղ մեկնում, հանդիպումներ ունենում, սակայն իրավիճակն այսպիսին է՝ հակամարտության ներսից ավելի ուժեղ հակազդում կա, քան ճնշում, այսինքն՝ հասկանալի է, որ հայերը կցանկանան հակամարտությունը լուծել իրենց օգտին, ադրբեջանցիները՝ իրենց, բայց հակամարտության լուծման ընդհանուր փոխզիջումային տարբերակ իրականում գոյություն չունի, տարբերակ, որին համաձայն կլինեն հայերն ու ադրբեջանցիները»,- ասաց նա:
Իսկանդարյանը նշեց՝ եթե նման տարբերակ գոյություն ունենար, և պահանջվեր միայն տեխնիկական օգնություն, փորձագիտական աջակցություն, կազմակերպում՝ այդ կարգավորմանը հասնելու համար, ապա Մինսկի խումբը կարող էր օգնել, բայց քանի որ մեծ հաշվով չկա այդ կամքը, ապա հայերի ու ադրբեջանցիների փոխարեն ՄԽ-ն չի կարող դա անել:
Ըստ քաղաքագետի՝ Մինսկի խումբը երեք խնդիր ունի. առաջինը՝ «The show must go on» («շոուն պետք է շարունակվի»), համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ հակամարտությունները, որոնցում կողմերի միջև խողովակ կա, զարգանում են շատ ավելի լավ, քան այնտեղ, որտեղ այդ խողովակը չկա: «Պայմանականորեն ասած՝ հայ և ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները կարող են ժամանակ առ ժամանակ հանդիպել, լսել իրար, հասկանալ իրար, դա արդեն արժեքավոր է»,- ասաց նա:
Երկրորդ խնդիրն, ըստ Իսկանդարյանի, այն է, որ Մինսկի ձևաչափը հակամարտության միջազգայնացման ձևաչափ է, այսինքն՝ սենյակում գտնվում են ոչ միայն հայն ու ադրբեջանցին, այլև ամերիկացին, ֆրանսիացին ու ռուսը, գործընթացը միջազգայնացվում է, ձեռք բերում միջազգային համատեքստ:
Երրորդ խնդիրն այն է, որ Մինսկի խումբը ստատուս-քվոյի պահպանման ձևաչափ է, քանի որ՝ եթե բանակցություններ են վարվում, դա նշանակում է՝ ինչ-որ ստատուս-քվո է պետք, որպեսզի այդ բանակցությունները շարունակվեն:
«Մենք բազմաթիվ անգամ տեսել ենք սրացումներ, որոնցից հետո ՄԽ-ն և դրա հետևում կանգնած երկրները հնարավորություն են ունեցել թուլացնել շփման գծում իրավիճակի սրումը: Օրինակ՝ նախորդ տարի բռնությունների նույն մակարդակն էր, ինչ 2013-ին, պակաս, քան նախորդ տարին, դա նաև ՄԽ աշխատանքի արդյունքն էր»,- ասաց նա:
Իսկանդարյանն ընդգծեց՝ Մինսկի խումբն անվտանգության ինչ-որ ձևաչափ է, որը կշարունակի աշխատել, իսկ դրանից հրաժարվելը կնշանակի հայտնվել բացարձակ վակուումում, այդ թվում՝ անվտանգության վակուումում: Քաղաքագետի խոսքով՝ ՄԽ-ից ոչ ոք չի հրաժարվի, այն երկար տարիների ավանդույթ ունի՝ արդեն 26-ամյա պատմություն, և կշարունակի գործել, որովհետև չկա ուրիշ մի բան, որով կարելի է փոխարինել:
Բանախոսը կարճաժամկետ և միջնաժամկետ հեռանկարում անիրատեսական համարեց Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձը բանակցային սեղանի շուրջ: Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղն, իհարկե, դրա համար կպայքարի, բայց առաջիկա տարիներին դրան հասնել չի հաջողվի:
«ԼՂ հակամարտությունը երիտասարդ է, մեզ մոտ ամեն ինչ դեռ առջևում է: Հավերժ հակամարտություններ չկան, ցանկացած հակամարտություն ի վերջո լուծվում է: Իսկ ի՞նչ պիտի լինի՝ հասարակությունը պիտի փոխվի. դա միայն իշխանության փոփոխությամբ չի ձեռք բերվում»,- ասաց նա:

Политика 17:18 20/03/2018 Армения
У сопредседателей Минской группы ОБСЕ нет возможности урегулировать карабахский конфликт вместо Армении и Азербайджана. Об этом в ходе пресс-конференции заявил политолог Александр Искандарян.
На вопрос на самом ли деле подобный формат выгоден именно для посредников, эксперт ответил: «Не считаю, что смысл деятельности МГ заключается только в удовлетворении собственных интересов».
«В Минской группе трое дипломатов, назначенных руководителями их стран с целью решения конкретной проблемы. Распространена такая точка зрения, согласно которой МГ ничего не делает, якобы люди просто получают зарплату и посещают те или иные места, проводят встречи, однако ситуация следующая: изнутри конфликта больше противодействия, нежели давления. Иными словами, очевидно, что армянская сторона хотела бы решить данный вопрос в свою пользу, азербайджанская сторона – в свою, однако на самом деле реального варианта общего компромисса по урегулированию конфликта не существует. Нет такого варианта, с которым согласились бы и армяне, и азербайджанцы», – отметил А. Искандарян.
А. Искандарян отметил, если бы существовал подобный вариант и нужна была бы исключительно техническая поддержка, экспертная помощь, организация для достижения данных регулировок, то МГ могла бы помочь, однако поскольку по большому счету нет подобного желания и воли, то Минская группа не может этого сделать вместо армян и азербайджанцев.
Александр Искандарян выделил три основные задачи МГ: «Первая – The show must go on («Шоу должно продолжаться»). Мировой опыт показывает, что конфликты, в которых между сторонами есть определенный канал, развиваются намного лучше, нежели без этого канала связи».
«Условно говоря, высокопоставленные должностные лица Армении и Азербайджана могут периодически проводить встречи, выслушивать мнения друг друга, понимать – и это уже довольно ценно», – отметил политолог.
Вторая задача, по мнению А. Искандаряна, в том, что формат сопредседательства Минской группы – это процесс интернационализации конфликта, иными словами, в комнате присутствуют не только армяне и азербайджанцы, но и американцы, французы и россияне, обеспечивается международный контекст.
«Мы многократно видели обострения на границе, после которых у МГ и стран, стоящих за спиной данной организации, была возможность ослабить обострение ситуации на границе. К примеру, в прошлом году был тот же уровень применения силы, что в 2013, это также результат работы Минской группы», – отметил он.
А. Искандарян подчеркнул, что МГ – в некоторой степени формат безопасности, который продолжит работы, а отказ от этого будет означать попадание в вакуум, в том числе, вакуум безопасности. По словам политолога, никто не собирается отказываться от МГ, поскольку данная организация имеет 26-летнюю историю и будет продолжать действовать, поскольку другой альтернативы нет.
А. Искандарян посчитал нереалистичным возвращение Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика (НКР)) за стол переговоров в краткосрочной и среднесрочной перспективах. По словам эксперта, Арцах, конечно, будет бороться за это, однако в ближайшие годы не сможет добиться результата.
«Карабахский конфликт не столь уж давний, всё ещё впереди. Нет бесконечных конфликтов, любой конфликт в итоге регулируется. Что должно случиться для этого? Общественность должна измениться, это происходит не только после смены власти», – отметил политолог А. Искандарян.