Սպորտ 12:00 22/03/2018 Հայաստան
«Միշտ էլ հաճելի է լինել առաջինը, չեմ ժխտի, կասեմ, որ այսօր էլ շատ մեծ հաճույքով ստացա այդ պարգևը, կփորձեմ հաջորդ տարիների ընթացքում նույնպես լինել առաջինը՝ հարգելով իմ թիմակիցներին»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալ»-ի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը Հայաստանի 2017 թվականի լավագույն ֆուտբոլիստի մրցանակը ստանալուց հետո։
Հարցին, թե ինչպիսին է շատ երեխաների համար հերոս լինելու զգացողությունը՝ Մխիթարյանը պատասխանեց. «Ես էլ եմ եղել մանուկ, գիտեմ, թե ինչ զգացողություններ են դրանք: Ես էլ եմ ունեցել գլխավոր հերոսներ, ուզեցել եմ նմանվել ինչ-որ ֆուտբոլիստի կամ հերոսի: Դա շատ մեծ պատիվ է, քանի որ նշանակում է, որ հասել ես ինչ-որ բանի, արել ես կարևոր բան երկրի, քեզ հետևողների համար: Շատ ուրախալի է լինել մանուկների հերոսը»։
Նշենք, որ Հենրիխ Մխիթարյանը ստացավ Հայաստանի 2017 թվականի լավագույն ֆուտբոլիստի մրցանակը: Հավաքելով 190 միավոր` Մխիթարյանն այս մրցանակին արժանացավ 8-րդ անգամ իր կարիերայի ընթացքում և 7-րդ անգամ անընդմեջ: Նրան հաջորդում են Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստներ Տիգրան Բարսեղյանը՝ 35 միավոր, և Վարազդատ Հարոյանը՝ 25 միավոր:

Спорт 12:11 22/03/2018 Армения
«Всегда приятно быть первым, не буду отрицать. Скажу только, что и сегодня с большим удовольствием получил эту награду. Постараюсь в последующие годы также сохранять первенство, уважая при этом сокомандников», – заявил сегодня в беседе с журналистами капитан национальной сборной и полузащитник лондонского «Арсенала»  Генрих Мхитарян после получения награды в качестве лучшего футболиста года в Армении.
Отметим, лучшим футболистом Армении 2017 г. был признан Генрих Мхитарян – в 8-й раз в своей карьере и 7-й год непрерывно. 38 и 39  голосовавших отдали первое место  капитану сборной Армении Генриху Мхитаряну (190 очков). Второе место с 35 очками занял  форвард македонского «Вардара» и сборной Армении Тигран Барсегян. С 25 очками тройку лидеров замыкает защитник российского «Урала» и национальной сборной Армении Вараздат Ароян.
В ответ на вопрос, как он относится к тому, что является героем для многих детей, Генрих Мхитарян сказал: «Я тоже был маленьким, у меня тоже были кумиры, на которых я стремился быть похожим. Для меня это большая честь. Это означает, что ты чего-то достиг, что-то сделал для страны, для болельщиков. Очень радует».